Österreich-Rundfahrt 2002  |  Stage 2. Reutte - Schwaz   

7th edition

182 km, 11 June 2002

Rider Team Time
1.
Bostjan MERVAR
Perutnina Ptuj - Krka - Telekom Slovenije 4h22'15"
2.
Daniele BENNATI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
3.
Gerrit GLOMSER
Saeco - Longoni Sport
4.
Simone CADAMURO
De Nardi - Pasta Montegrappa
5.
Gert VANDERAERDEN
Palmans - Collstrop
6.
Mariusz KAMIŃSKI
Legia - Bazyliszek
7.
Peter PICHLER
Volksbank - Ideal Bikes
8.
Roland WAFLER
Elk Haus Radteam - Sportunion Schrems
9.
Petr HERMAN
Team Gericom - BikeDrive
10.
Federico GIABBECUCCI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
11.
Dennis HAUEISEN
Team LTA - Quattro Logistics
12.
Christoph KERSCHBAUM
13.
Bernhard KOHL
Elk Haus Radteam - Sportunion Schrems
14.
Miran KELNER
Perutnina Ptuj - Krka - Telekom Slovenije
15.
Alessandro GUERRA
Index - Alexia Alluminio
16.
Werner FALTHEINER
Arbö Merida - Graz
17.
Philippe SCHNYDER
Volksbank - Ideal Bikes
18.
Peter LUTTENBERGER
Tacconi Sport - Emmegi
19.
Adam HOMOLKA
Team Gericom - BikeDrive
20.
Filip MEIRHAEGHE
Landbouwkrediet - Colnago
21.
Bernhard EISEL
Mapei - Quick Step - Latexco
22.
Lorenzo CARDELLINI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
23.
Thierry DE GROOTE
Palmans - Collstrop
24.
Valentino FOIS
Mercatone Uno
25.
Fabian CANCELLARA
Mapei - Quick Step - Latexco
26.
Igor PUGACI
Saeco - Longoni Sport
27.
Jarosław WEŁNIAK
Legia - Bazyliszek
28.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco - Longoni Sport
29.
Martin MOSER
Team Gericom - BikeDrive
30.
David MCCANN
Volksbank - Ideal Bikes
31.
Jürgen WERNER
Team Nürnberger
32.
Mitja MAHORIČ
Perutnina Ptuj - Krka - Telekom Slovenije
33.
Marc STREEL
Landbouwkrediet - Colnago
34.
Ralph SCHERZER
Elk Haus Radteam - Sportunion Schrems
35.
Radoslav ROGINA
Perutnina Ptuj - Krka - Telekom Slovenije
36.
Harald MORSCHER
Team Nürnberger
37.
Arnold EISEL
Elk Haus Radteam - Sportunion Schrems
38.
Igor KRANJEC
De Nardi - Pasta Montegrappa
39.
Andrey MIZOUROV
Mercatone Uno
40.
Ondřej FADRNY
De Nardi - Pasta Montegrappa
41.
Christian PFANNBERGER
Team Nürnberger
42.
Sebastian DENKE
Team LTA - Quattro Logistics
43.
Jure GOLČER
Perutnina Ptuj - Krka - Telekom Slovenije
44.
Jörg FÖRSTER
Team Nürnberger
45.
Hannes HEMPEL
Team Gericom - BikeDrive
46.
Kacper SOWIŃSKI
Legia - Bazyliszek
47.
Martin DERGANC
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
48.
Claudio ASTOLFI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
49.
Grzegorz GWIAZDOWSKI
50.
Carsten GOTTSCHALK
Team LTA - Quattro Logistics
51.
Patrik SINKEWITZ
Mapei - Quick Step - Latexco
52.
Marek BŁAŻEJ
Legia - Bazyliszek
53.
Kurt VAN LANDEGHEM
Landbouwkrediet - Colnago
54.
Fraser MACMASTER
Volksbank - Ideal Bikes
55.
Bert DE WAELE
Landbouwkrediet - Colnago
56.
Leonardo BERTAGNOLLI
Saeco - Longoni Sport
57.
Arkadiusz WOJTAS
Team Nürnberger
58.
Martin PRÁZDNOVSKÝ
De Nardi - Pasta Montegrappa
59.
Graziano GASPARRE
Mapei - Quick Step - Latexco
60.
René JØRGENSEN
EDS - Fakta
61.
Alberto ELLI
Index - Alexia Alluminio
62.
Maurizio VANDELLI
Elk Haus Radteam - Sportunion Schrems
63.
Evgeni PETROV
Mapei - Quick Step - Latexco
64.
Gianluca VALOTI
Index - Alexia Alluminio
65.
Christian PÖMER
Team Gericom - BikeDrive
66.
Simone MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
67.
Valter BONČA
Perutnina Ptuj - Krka - Telekom Slovenije
68.
Gianmario ORTENZI
Mercatone Uno
69.
Scott SUNDERLAND
EDS - Fakta
70.
Vasileios ANASTOPOULOS
Volksbank - Ideal Bikes
71.
Damiano CUNEGO
Saeco - Longoni Sport
72.
Boris PREMUŽIČ
Perutnina Ptuj - Krka - Telekom Slovenije
73.
Pascal HUNGERBÜHLER
Team LTA - Quattro Logistics
74.
Jørgen Bo PETERSEN
EDS - Fakta
75.
Karl PAUWELS
Palmans - Collstrop
76.
Damiano GIANNINI
Index - Alexia Alluminio
77.
Seweryn Zenon KOHUT
De Nardi - Pasta Montegrappa
78.
Stefan RUCKER
Elk Haus Radteam - Sportunion Schrems
79.
Manu L'HOIR
EDS - Fakta
80.
Sebastian SKIBA
Legia - Bazyliszek
81.
Patrick KOFLER
Volksbank - Ideal Bikes
82.
Lars WACKERNAGEL
Team LTA - Quattro Logistics
83.
Tony BRACKE
Palmans - Collstrop
84.
Gerald MEINHARDT
Team Gericom - BikeDrive
85.
Pavel ZERZÁŇ
Mapei - Quick Step - Latexco
86.
Dimitri MURAVYEV
Mapei - Quick Step - Latexco
87.
Andreas KNAPP
88.
Fabio BULGARELLI
De Nardi - Pasta Montegrappa
89.
Vladimir NOVOTNY
Team Gericom - BikeDrive
90.
Francisco Tomas GARCÍA RODRÍGUEZ
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
91.
Rossano BRASI
De Nardi - Pasta Montegrappa
92.
Morten SONNE
EDS - Fakta
93.
Franz STOCHER
Elk Haus Radteam - Sportunion Schrems
94.
Martin FISCHERLEHNER
Volksbank - Ideal Bikes
95.
Erwin THIJS
Palmans - Collstrop
96.
Friedrich BEREIN
Elk Haus Radteam - Sportunion Schrems
97.
Marco MAGNANI
Index - Alexia Alluminio
98.
Roberto LOCHOWSKI
EDS - Fakta
99.
Lennie Lange KRISTENSEN
EDS - Fakta
100.
Riccardo FORCONI
Mercatone Uno
101.
Wim VANSEVENANT
Palmans - Collstrop
102.
Hans-Peter OBWALLER
Formaggi Trentini
103.
Oscar CAVAGNIS
Landbouwkrediet - Colnago
104.
Paolo VALOTI
Index - Alexia Alluminio
105.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno
106.
Michel VAN HAECKE
Landbouwkrediet - Colnago 00'20"
107.
Stefan RICHTER
Elk Haus Radteam - Sportunion Schrems 00'44"
108.
Jacek WALCZAK
Legia - Bazyliszek
109.
Jochen SUMMER
Volksbank - Ideal Bikes
110.
Rafael BAYER
Team LTA - Quattro Logistics 24'23"
111.
Peter WUYTS
Palmans - Collstrop

Stage information

Start, finish: Stage 2. Reutte - Schwaz

Distance: 182 km

Date: 11 June 2002