Ronde van Nederland 2002  |  Stage 4. Almelo - Almelo   

42nd edition

18.3 km, 22 August 2002

Rider Team Time
1.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service 21'23"
2.
Robert BARTKO
Team Telekom 00'01"
3.
Marc WAUTERS
Rabobank 00'02"
4.
Raivis BELOHVOŠČIKS
Lampre - Daikin 00'04"
5.
Erik DEKKER
Rabobank 00'06"
6.
Manuel QUINZIATO
Lampre - Daikin 00'09"
7.
Linas BALČIŪNAS
Ag2r 00'13"
8.
Dylan CASEY
US Postal Service 00'15"
9.
Tyler HAMILTON
Team CSC - Tiscali 00'18"
10.
Bert GRABSCH
Phonak
11.
David CAÑADA GRACIA
Mapei - Quick Step 00'19"
12.
Roberto PETITO
Fassa Bortolo 00'24"
13.
Magnus BÄCKSTEDT
EDS - Fakta 00'25"
14.
Benoît JOACHIM
US Postal Service
15.
Robert HUNTER
Mapei - Quick Step 00'26"
16.
Bart VOSKAMP
Bankgiroloterij - Batavus 00'31"
17.
Kurt Asle ARVESEN
EDS - Fakta 00'32"
18.
Christian VAN DE VELDE
US Postal Service 00'33"
19.
Tom BOONEN
US Postal Service 00'34"
20.
Kim KIRCHEN
Fassa Bortolo 00'36"
21.
Sergei IVANOV
Fassa Bortolo
22.
Niko EECKHOUT
Lotto - Adecco 00'37"
23.
Ludo DIERCKXSSENS
Lampre - Daikin 00'38"
24.
Servais KNAVEN
Domo - Farm Frites 00'41"
25.
Steffen WESEMANN
Team Telekom 00'43"
26.
Marcus LJUNGQVIST
EDS - Fakta 00'46"
27.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo 00'47"
28.
Leif HOSTE
Domo - Farm Frites 00'48"
29.
Jan VAN VELZEN
Bankgiroloterij - Batavus 00'49"
30.
Antonio CRUZ
US Postal Service 00'50"
31.
Glenn D'HOLLANDER
Lotto - Adecco
32.
Levi LEIPHEIMER
Rabobank 00'52"
33.
Leon VAN BON
Domo - Farm Frites
34.
Pavel PADRNOS
US Postal Service 00'57"
35.
Koos MOERENHOUT
Domo - Farm Frites 00'59"
36.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin
37.
Patrick CALCAGNI
Tacconi Sport - Emmegi 01'05"
38.
Geert VAN BONDT
Team CSC - Tiscali 01'06"
39.
Marc LOTZ
Rabobank 01'08"
40.
Andrej HAUPTMAN
Tacconi Sport - Emmegi 01'10"
41.
Sven TEUTENBERG
Phonak 01'13"
42.
Jacob Moe RASMUSSEN
EDS - Fakta 01'14"
43.
Matthew WHITE
US Postal Service
44.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Mapei - Quick Step 01'15"
45.
Mauro GEROSA
Tacconi Sport - Emmegi
46.
Michael BOOGERD
Rabobank 01'16"
47.
Bram SCHMITZ
Bankgiroloterij - Batavus 01'20"
48.
Alexandre USOV
Phonak
49.
Andy FLICKINGER
Ag2r
50.
Nicola LODA
Fassa Bortolo
51.
Romāns VAINŠTEINS
Domo - Farm Frites 01'21"
52.
Massimo STRAZZER
Phonak 01'22"
53.
Stefan VAN DIJK
Lotto - Adecco 01'23"
54.
Laurent ESTADIEU
Ag2r
55.
Bram DE GROOT
Rabobank 01'25"
56.
Jans KOERTS
Domo - Farm Frites 01'27"
57.
Julian DEAN
Team CSC - Tiscali
58.
Kevin VAN IMPE
Lotto - Adecco 01'29"
59.
Martin DERGANC
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 01'31"
60.
Allan Bo ANDRESEN
EDS - Fakta
61.
Gerben LÖWIK
Bankgiroloterij - Batavus 01'32"
62.
Kyrylo POSPYEYEV
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 01'33"
63.
Eddy SERRI
Index - Alexia Alluminio
64.
Max VAN HEESWIJK
Domo - Farm Frites 01'36"
65.
Alberto LODDO
Lampre - Daikin
66.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin 01'37"
67.
Kevin HULSMANS
Mapei - Quick Step 01'39"
68.
Aart VIERHOUTEN
Lotto - Adecco 01'40"
69.
Gabriele BALDUCCI
Tacconi Sport - Emmegi 01'42"
70.
Luca SCINTO
Mapei - Quick Step 01'44"
71.
Rudi KEMNA
Bankgiroloterij - Batavus 01'45"
72.
Fabio BALDATO
Fassa Bortolo 01'48"
73.
Steven DE JONGH
Rabobank
74.
René JØRGENSEN
EDS - Fakta
75.
Tristan HOFFMAN
Team CSC - Tiscali 01'50"
76.
Lars Ytting BAK
EDS - Fakta 01'51"
77.
Zbigniew SPRUCH
Lampre - Daikin 01'52"
78.
Tom STEELS
Mapei - Quick Step 01'54"
79.
Hans DE CLERCQ
Lotto - Adecco
80.
Stephan SCHRECK
Team Telekom 01'56"
81.
Erik ZABEL
Team Telekom 01'57"
82.
Johan VERSTREPEN
Lampre - Daikin 02'02"
83.
Pieter VRIES
Bankgiroloterij - Batavus 02'03"
84.
Denis ZANETTE
Fassa Bortolo
85.
Raphael JEUNE
Team CSC - Tiscali
86.
Jan BOVEN
Rabobank 02'04"
87.
Rik REINERINK
Bankgiroloterij - Batavus 02'06"
88.
Claudio ASTOLFI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 02'08"
89.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step 02'11"
90.
Kai HUNDERTMARCK
Team Telekom 02'12"
91.
Fabien DE WAELE
Mapei - Quick Step
92.
Gianluca SIRONI
Tacconi Sport - Emmegi 02'13"
93.
Jimmy MADSEN
Team CSC - Tiscali 02'15"
94.
Daniele GALLI
Index - Alexia Alluminio 02'16"
95.
Gorik GARDEYN
Lotto - Adecco 02'20"
96.
Andris REISS
Index - Alexia Alluminio
97.
Bert HIEMSTRA
Bankgiroloterij - Batavus
98.
Zoran KLEMENČIČ
Tacconi Sport - Emmegi 02'23"
99.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom 02'26"
100.
Andrea PERON
Team CSC - Tiscali 02'29"
101.
Marco VILLA
Index - Alexia Alluminio 02'30"
102.
Arvis PIZIKS
Team CSC - Tiscali 02'35"
103.
Marco ZANOTTI
Fassa Bortolo 02'37"
104.
Ludovic CAPELLE
Ag2r 02'38"
105.
Denis BERTOLINI
Phonak
106.
Innar MANDOJA
Ag2r 02'42"
107.
Lukas ZUMSTEG
Phonak 02'52"
108.
Dmitri GAYNITDINOV
Tacconi Sport - Emmegi 02'53"
109.
Guido TRENTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 02'54"
110.
Agustín PEÑA GAGO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 02'56"
111.
Giovanni LOMBARDI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 03'01"
112.
Sebastiano SCOTTI
Index - Alexia Alluminio 03'02"
113.
Jeroen BLIJLEVENS
Domo - Farm Frites 03'05"
114.
Mario MANZONI
Index - Alexia Alluminio 03'15"
115.
Michael REIHS
Phonak 03'18"
116.
Lorenzo CARDELLINI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 03'19"
117.
Ivan QUARANTA
Index - Alexia Alluminio 03'29"
118.
Cesare DI CINTIO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 03'32"
119.
Corrado SERINA
Index - Alexia Alluminio 03'45"
120.
Nicola MINALI
Tacconi Sport - Emmegi 03'56"

Stage information

Start, finish: Stage 4. Almelo - Almelo

Distance: 18.3 km

Date: 22 August 2002