Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol 2002  |  Stage 4. Lucena - Benalmádena   

48th edition

188 km, 20 February 2002

Rider Team Time
1.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
iBanesto.com 4h29'20"
2.
Antonio COLÓM MAS
Relax - Fuenlabrada
3.
Erik ZABEL
Team Telekom 00'25"
4.
Jo PLANCKAERT
Cofidis
5.
Erik DEKKER
Rabobank
6.
Alexandr SHEFER
Alessio
7.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
8.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
9.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski
10.
Francesco CASAGRANDE
Fassa Bortolo
11.
Axel MERCKX
Domo - Farm Frites
12.
Francisco CABELLO
Kelme - Costa Blanca
13.
Adolfo GARCÍA QUESADA
iBanesto.com
14.
Peter FARAZIJN
Cofidis
15.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Team Coast
16.
David NAVAS
iBanesto.com
17.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Phonak
18.
Javier PASCUAL LLORENTE
Kelme - Costa Blanca
19.
Mikel ZARRABEITIA URANGA
O.N.C.E. - Eroski
20.
Christian WERNER
Team Nürnberger
21.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Team Coast 00'39"
22.
Andreas KLÖDEN
Team Telekom 00'50"
23.
Nico MATTAN
Cofidis 01'06"
24.
Enrico CASSANI
Domo - Farm Frites
25.
Marc WAUTERS
Rabobank
26.
Rinaldo NOCENTINI
Fassa Bortolo
27.
Piotr WADECKI
Domo - Farm Frites
28.
Jorge FERRIO LUQUE
Jazztel - Costa de Almeria
29.
Rui LAVARINHAS
Milaneza - MSS
30.
Ruslan IVANOV
Alessio 02'19"
31.
Jan BOVEN
Rabobank
32.
Andrei TCHMIL
Lotto - Adecco
33.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada
34.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Kelme - Costa Blanca
35.
Servais KNAVEN
Domo - Farm Frites
36.
Christian PFANNBERGER
Team Nürnberger
37.
Karsten KROON
Rabobank
38.
Ludo DIERCKXSSENS
Lampre - Daikin
39.
Matthé PRONK
Rabobank
40.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r Prévoyance
41.
Nacor BURGOS
Relax - Fuenlabrada
42.
Marco FERTONANI
Phonak
43.
Josu SILLONIZ ARESTI
Euskaltel - Euskadi
44.
Rafael CASERO MORENO
Jazztel - Costa de Almeria
45.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
46.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio
47.
Mathew HAYMAN
Rabobank
48.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Jazztel - Costa de Almeria
49.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
iBanesto.com
50.
Renato SILVA
Milaneza - MSS
51.
Jean Michel TESSIER
Cofidis
52.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
53.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com
54.
Gustavo Mario TOLEDO
Jazztel - Costa de Almeria
55.
Marcel DUIJN
Rabobank
56.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com
57.
Ludovic TURPIN
Ag2r Prévoyance
58.
Pablo FERNANDEZ PEREZ
Relax - Fuenlabrada
59.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada
60.
Ignacio GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
61.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak
62.
Bram TANKINK
Domo - Farm Frites
63.
Marco PANTANI
Mercatone Uno
64.
Luca DE ANGELI
Mercatone Uno
65.
Daniel CLAVERO SEBASTIÁN
Mercatone Uno
66.
Massimiliano MORI
Mercatone Uno
67.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
68.
Sergei IVANOV
Fassa Bortolo
69.
Chris PEERS
Cofidis
70.
José Gonçalo AMORIM VALADA
Milaneza - MSS
71.
Joan HORRACH RIPPOLL
Milaneza - MSS
72.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Kelme - Costa Blanca
73.
Glenn D'HOLLANDER
Lotto - Adecco
74.
Peter VAN PETEGEM
Lotto - Adecco
75.
Rubens BERTOGLIATI
Lampre - Daikin
76.
Lars MICHAELSEN
Team Coast 02'47"
77.
Aart VIERHOUTEN
Lotto - Adecco
78.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
79.
Raphael SCHWEDA
Team Coast
80.
Juan Manuel GÁRATE CEPA
Lampre - Daikin
81.
Harald MORSCHER
Team Nürnberger
82.
Daniel SCHNIDER
Phonak
83.
Steven DE JONGH
Rabobank
84.
Sergio PÉREZ GÓMEZ
Relax - Fuenlabrada
85.
Íñigo CHAURREAU BERNÁRDEZ
Ag2r Prévoyance
86.
Mario AERTS
Lotto - Adecco
87.
Tomasz BROŻYNA
iBanesto.com
88.
César SOLAUN SOLANA
Euskaltel - Euskadi
89.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
90.
Tom FLAMMANG
Cofidis
91.
Steffen WESEMANN
Team Telekom
92.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom
93.
Niko EECKHOUT
Lotto - Adecco
94.
Rolf ALDAG
Team Telekom
95.
Kai HUNDERTMARCK
Team Telekom
96.
Arkadiusz WOJTAS
Team Nürnberger
97.
Frank HØJ
Team Coast
98.
Andreas KLIER
Team Telekom
99.
Bert GRABSCH
Phonak
100.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
101.
Aitor SILLONIZ
Euskaltel - Euskadi
102.
Melcior MAURI
Milaneza - MSS
103.
Marco MILESI
Domo - Farm Frites
104.
Dario GADEO FERNANDEZ
Jazztel - Costa de Almeria 05'04"
105.
Ivan BASSO
Fassa Bortolo 05'09"
106.
Werner RIEBENBAUER
Team Nürnberger 05'13"
107.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo 05'14"
108.
Carlos GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca 05'17"
109.
Alexandre GRUX
Ag2r Prévoyance
110.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno 05'22"
111.
Dmitri KONYCHEV
Fassa Bortolo 06'34"
112.
Gonzalo BAYARRI
Phonak 07'59"
113.
Ángel Luis CASERO
Team Coast
114.
Carlos Alberto CARNEIRO SILVA
Milaneza - MSS
115.
Thomas LIESE
Team Nürnberger
116.
Robert FÖRSTER
Team Nürnberger
117.
Paulo BARROSO
Milaneza - MSS
118.
Jurgen VAN GOOLEN
Domo - Farm Frites
119.
Sašo SVIBEN
Team Nürnberger
120.
Ermanno BRIGNOLI
Mercatone Uno
121.
Nicolas INAUDI
Ag2r Prévoyance
122.
Artūras KASPUTIS
Ag2r Prévoyance
123.
Gian Matteo FAGNINI
Team Telekom
124.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
125.
Martin GARRIDO
Relax - Fuenlabrada
126.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Eroski
127.
Cristian MORENI
Alessio
128.
Gorka BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski
129.
Gianmario ORTENZI
Mercatone Uno
130.
Jans KOERTS
Domo - Farm Frites
131.
Denis ZANETTE
Fassa Bortolo
132.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
O.N.C.E. - Eroski
133.
Dario PIERI
Alessio
134.
Endrio LEONI
Alessio
135.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Phonak
136.
Gorka ARRIZABALAGA
Euskaltel - Euskadi
137.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
138.
Davide CASAROTTO
Alessio
139.
Martin HVASTIJA
Alessio
140.
Massimo STRAZZER
Phonak
141.
Stefan KUPFERNAGEL
Phonak
142.
Claude LAMOUR
Cofidis
143.
Robert SASSONE
Cofidis
144.
Alexis RODRIGUEZ HERNANDEZ
Kelme - Costa Blanca 08'06"
145.
Jaan KIRSIPUU
Ag2r Prévoyance 08'07"
146.
Pablo SOLER SILES
Mercatone Uno 09'12"
147.
Pedro DÍAZ LOBATO
Jazztel - Costa de Almeria
148.
Juan Miguel CUENCA MARTINEZ
Kelme - Costa Blanca 11'27"
149.
Sergio VILLAMIL GONZÁLEZ
Relax - Fuenlabrada
150.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Team Coast
151.
José Antonio GARRIDO LIMA
Jazztel - Costa de Almeria

Stage information

Start, finish: Stage 4. Lucena - Benalmádena

Distance: 188 km

Date: 20 February 2002