Vuelta a España 2002  |  Stage 10. Córdoba - Córdoba I.T.T.   

57th edition

36 km, 16 September 2002

Rider Team Time
1.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Kelme - Costa Blanca 45'32"
2.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca 40"
3.
David MILLAR
Cofidis 01'00"
4.
Joseba BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski 01'01"
5.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca 01'24"
6.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi 01'30"
7.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service 01'34"
8.
Claus Michael MØLLER
Milaneza - MSS 01'42"
9.
Christian VAN DE VELDE
US Postal Service 01'43"
10.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak 01'50"
11.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Phonak 01'56"
12.
Guido TRENTIN
Cofidis 02'01"
13.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Team Coast 02'07"
14.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski 02'11"
15.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS 02'13"
16.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski 02'16"
17.
Massimiliano LELLI
Cofidis 02'18"
18.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 02'27"
19.
Angel Luis CASERO MORENO
Team Coast 02'33"
20.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Eroski 02'39"
21.
Felix GARCIA CASAS
BigMat - Auber 93 02'44"
22.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
23.
Alexandre VINOKOUROV
Team Telekom 02'45"
24.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 02'46"
25.
José Antonio PECHARROMÁN
Jazztel - Costa de Almeria 02'48"
26.
Francesco CASAGRANDE
Fassa Bortolo 02'52"
27.
Robert BARTKO
Team Telekom 02'55"
28.
Jesus Maria MANZANO
Kelme - Costa Blanca 03'01"
29.
Daniel ATIENZA
Cofidis 03'05"
30.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
iBanesto.com 03'06"
31.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Team Coast 03'10"
32.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
33.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com 03'11"
34.
Gilberto SIMONI
Saeco - Longoni Sport 03'12"
35.
Bert GRABSCH
Phonak 03'14"
36.
David CAÑADA GRACIA
Mapei - Quick Step 03'16"
37.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada 03'23"
38.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service 03'34"
39.
David PLAZA ROMERO
Team Coast 03'36"
40.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin 03'38"
41.
Gerrit GLOMSER
Saeco - Longoni Sport 03'50"
42.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com 03'51"
43.
Fernando ESCARTÍN
Team Coast 03'52"
44.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Alessio 03'53"
45.
Danilo DI LUCA
Saeco - Longoni Sport 03'54"
46.
Oskar CAMENZIND
Phonak 04'01"
47.
Leif HOSTE
Domo - Farm Frites 04'08"
48.
Giuseppe DI GRANDE
Index - Alexia Alluminio 04'10"
49.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin 04'11"
50.
Marco VELO
Fassa Bortolo
51.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
iBanesto.com 04'12"
52.
José Luis RUBIERA
US Postal Service 04'13"
53.
Dave BRUYLANDTS
Domo - Farm Frites 04'14"
54.
Carlos GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca 04'18"
55.
Rui Miguel SOUSA BARBOSA
Milaneza - MSS
56.
José AZEVEDO
O.N.C.E. - Eroski 04'21"
57.
Sylwester SZMYD
Tacconi Sport - Emmegi 04'24"
58.
Íñigo CHAURREAU
Ag2r 04'29"
59.
Rafael CASERO MORENO
Jazztel - Costa de Almeria
60.
Melchor MAURI PRAT
Milaneza - MSS 04'31"
61.
Steven KLEYNEN
Domo - Farm Frites 04'33"
62.
Jurgen VAN GOOLEN
Domo - Farm Frites 04'35"
63.
Gorazd ŠTANGELJ
Fassa Bortolo 04'39"
64.
Paolo TIRALONGO
Fassa Bortolo 04'40"
65.
Denis ZANETTE
Fassa Bortolo 04'44"
66.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi 04'49"
67.
Diego FERRARI
Tacconi Sport - Emmegi 04'58"
68.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin 05'01"
69.
Patrick CALCAGNI
Tacconi Sport - Emmegi
70.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin 05'04"
71.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio 05'07"
72.
Daniel SCHNIDER
Phonak 05'09"
73.
Matthias KESSLER
Team Telekom 05'11"
74.
João Paulo SILVA
Milaneza - MSS
75.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Saeco - Longoni Sport 05'12"
76.
Santiago BLANCO GIL
iBanesto.com 05'13"
77.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
iBanesto.com 05'14"
78.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r 05'20"
79.
Joan HORRACH RIPPOLL
Milaneza - MSS 05'22"
80.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco - Longoni Sport 05'25"
81.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
82.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step 05'26"
83.
Nicola LODA
Fassa Bortolo 05'28"
84.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
85.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca 05'30"
86.
Tadej VALJAVEC
Fassa Bortolo
87.
Guillaume AUGER
BigMat - Auber 93
88.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo 05'31"
89.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
90.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi 05'39"
91.
Rolf ALDAG
Team Telekom 05'43"
92.
Alexandre BOTCHAROV
Ag2r 05'47"
93.
Carlos TORRENT TARRES
Jazztel - Costa de Almeria 05'48"
94.
Jorge FERRIO LUQUE
Jazztel - Costa de Almeria
95.
Fabio SACCHI
Saeco - Longoni Sport 05'51"
96.
Koos MOERENHOUT
Domo - Farm Frites 05'54"
97.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step
98.
Pavel TONKOV
Lampre - Daikin 05'58"
99.
Óscar LAGUNA GARCÍA
Relax - Fuenlabrada 06'00"
100.
José Antonio GARRIDO LIMA
Jazztel - Costa de Almeria 06'05"
101.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi
102.
Steffen KJÆRGAARD
US Postal Service 06'15"
103.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada 06'18"
104.
Charles WEGELIUS
Mapei - Quick Step 06'20"
105.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca 06'26"
106.
Andrej HAUPTMAN
Tacconi Sport - Emmegi 06'27"
107.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada
108.
Nicolas PORTAL
Ag2r
109.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Team Coast 06'29"
110.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
111.
Aitor KINTANA
BigMat - Auber 93 06'31"
112.
Reto BERGMANN
Phonak 06'32"
113.
Antonio COLÓM MAS
Relax - Fuenlabrada 06'34"
114.
Rui LAVARINHAS
Milaneza - MSS 06'35"
115.
Daniel BECKE
Team Coast 06'40"
116.
Ruben LOBATO ELVIRA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 06'42"
117.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis
118.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski 06'43"
119.
Sébastien TALABARDON
BigMat - Auber 93 06'47"
120.
Médéric CLAIN
Cofidis 06'48"
121.
Serguei SMETANINE
Jazztel - Costa de Almeria 06'58"
122.
Daniele BENNATI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 06'59"
123.
Erik ZABEL
Team Telekom 07'00"
124.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada 07'02"
125.
Angelo FURLAN
Alessio
126.
Paolo BOSSONI
Tacconi Sport - Emmegi 07'03"
127.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS 07'04"
128.
Victoriano FERNANDEZ
Milaneza - MSS 07'06"
129.
Zoran KLEMENČIČ
Tacconi Sport - Emmegi 07'08"
130.
Milan KADLEC
Lampre - Daikin 07'11"
131.
Benoît SALMON
Phonak 07'13"
132.
Alessandro GUERRA
Index - Alexia Alluminio
133.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com 07'14"
134.
Peter LUTTENBERGER
Tacconi Sport - Emmegi 07'18"
135.
Zbigniew SPRUCH
Lampre - Daikin 07'19"
136.
Alexei SIVAKOV
BigMat - Auber 93 07'21"
137.
Andreas KLÖDEN
Team Telekom 07'24"
138.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Eroski 07'29"
139.
Robert SASSONE
Cofidis 07'30"
140.
Dario ANDRIOTTO
Index - Alexia Alluminio 07'31"
141.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com 07'32"
142.
Raffaele FERRARA
Alessio
143.
Antonio CRUZ
US Postal Service 07'33"
144.
Christophe ORIOL
Ag2r 07'35"
145.
Aitor GARMENDIA
Team Coast 07'36"
146.
Alberto VINALE
Alessio 07'37"
147.
Elio AGGIANO
Mapei - Quick Step
148.
Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA
Relax - Fuenlabrada 07'42"
149.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Kelme - Costa Blanca 07'50"
150.
Mauro ZANETTI
Alessio 07'57"
151.
Giovanni LOMBARDI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 07'58"
152.
Sven TEUTENBERG
Phonak 08'02"
153.
Leonardo BERTAGNOLLI
Saeco - Longoni Sport 08'03"
154.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada 08'04"
155.
Sergey YAKOVLEV
Team Telekom
156.
Dario GADEO FERNANDEZ
Jazztel - Costa de Almeria 08'06"
157.
Andreas KLIER
Team Telekom 08'09"
158.
Matthew WHITE
US Postal Service 08'10"
159.
Andris REISS
Index - Alexia Alluminio 08'12"
160.
Johan VERSTREPEN
Lampre - Daikin 08'28"
161.
David ZABRISKIE
US Postal Service
162.
Guido TRENTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 08'29"
163.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom 08'34"
164.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Mapei - Quick Step 08'35"
165.
Marco MAGNANI
Index - Alexia Alluminio 08'36"
166.
Fabrizio GUIDI
Team Coast 08'41"
167.
Cyril SAUGRAIN
BigMat - Auber 93 08'45"
168.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi 08'59"
169.
Gonzalo BAYARRI
Phonak 09'05"
170.
Juan Carlos GUILLAMON RUIZ
Jazztel - Costa de Almeria 09'10"
171.
Jeroen BLIJLEVENS
Domo - Farm Frites 09'17"
172.
Pietro ZUCCONI
Tacconi Sport - Emmegi 09'21"
173.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin 09'43"
174.
Andrey KASHECHKIN
Domo - Farm Frites 09'57"

Stage information

Start, finish: Stage 10. Córdoba - Córdoba I.T.T.

Race Type: Time Trial

Distance: 36 km

Date: 16 September 2002