Vuelta a España 2002  |  Stage 6. Granada - Sierra de la Pandera   

57th edition

153 km, 12 September 2002

Rider Team Time
1.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service 3h56'47"
2.
Gilberto SIMONI
Saeco - Longoni Sport 18"
3.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
4.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi
5.
Alexandre VINOKOUROV
Team Telekom 48"
6.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Kelme - Costa Blanca
7.
Felix GARCIA CASAS
BigMat - Auber 93
8.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS
9.
Oskar CAMENZIND
Phonak 01'04"
10.
Francesco CASAGRANDE
Fassa Bortolo
11.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
12.
Danilo DI LUCA
Saeco - Longoni Sport
13.
Claus Michael MØLLER
Milaneza - MSS
14.
David MILLAR
Cofidis 01'16"
15.
Joseba BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski 01'25"
16.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Team Coast 01'36"
17.
Francisco MANCEBO
iBanesto.com
18.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Team Coast
19.
Angel Luis CASERO MORENO
Team Coast 01'38"
20.
Ricardo VALDÉS PRIETO
Jazztel - Costa de Almeria
21.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski 02'07"
22.
Fernando ESCARTÍN
Team Coast
23.
Tadej VALJAVEC
Fassa Bortolo
24.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio 02'12"
25.
Dave BRUYLANDTS
Domo - Farm Frites 02'25"
26.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
27.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Eroski 02'35"
28.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
29.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com
30.
David PLAZA ROMERO
Team Coast
31.
Christian VAN DE VELDE
US Postal Service
32.
Rui Miguel SOUSA BARBOSA
Milaneza - MSS
33.
Carlos GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca 02'39"
34.
Peter LUTTENBERGER
Tacconi Sport - Emmegi 02'44"
35.
Daniel ATIENZA
Cofidis
36.
Guido TRENTIN
Cofidis 02'55"
37.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com 02'57"
38.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak
39.
Joan HORRACH RIPPOLL
Milaneza - MSS
40.
Massimiliano LELLI
Cofidis 03'22"
41.
José Antonio PECHARROMÁN
Jazztel - Costa de Almeria 03'31"
42.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
iBanesto.com 03'52"
43.
Íñigo CHAURREAU
Ag2r 03'54"
44.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin 04'00"
45.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
46.
José Antonio GARRIDO LIMA
Jazztel - Costa de Almeria
47.
Steven KLEYNEN
Domo - Farm Frites 04'16"
48.
Aitor KINTANA
BigMat - Auber 93 04'25"
49.
Santiago BLANCO GIL
iBanesto.com 04'26"
50.
Gerrit GLOMSER
Saeco - Longoni Sport
51.
Giuseppe DI GRANDE
Index - Alexia Alluminio
52.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
53.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Alessio 04'42"
54.
Rui LAVARINHAS
Milaneza - MSS
55.
João Paulo SILVA
Milaneza - MSS 05'03"
56.
Rafael CASERO MORENO
Jazztel - Costa de Almeria 05'09"
57.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com 05'26"
58.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin 05'28"
59.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi 05'32"
60.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski 05'40"
61.
Jorge FERRIO LUQUE
Jazztel - Costa de Almeria 05'51"
62.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada 05'59"
63.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca 06'37"
64.
Sylwester SZMYD
Tacconi Sport - Emmegi 06'57"
65.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin 07'03"
66.
Dario GADEO FERNANDEZ
Jazztel - Costa de Almeria 08'09"
67.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski 08'23"
68.
José AZEVEDO
O.N.C.E. - Eroski
69.
Matthias KESSLER
Team Telekom
70.
David CAÑADA GRACIA
Mapei - Quick Step
71.
Gonzalo BAYARRI
Phonak
72.
Pavel TONKOV
Lampre - Daikin 08'25"
73.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada 08'36"
74.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Saeco - Longoni Sport 09'32"
75.
Melchor MAURI PRAT
Milaneza - MSS
76.
Daniel SCHNIDER
Phonak 09'41"
77.
Nicolas PORTAL
Ag2r
78.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis 09'59"
79.
Rolf ALDAG
Team Telekom 10'16"
80.
Jan HRUŠKA
O.N.C.E. - Eroski
81.
Benoît SALMON
Phonak 10'39"
82.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step 11'12"
83.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
iBanesto.com 11'37"
84.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
85.
Nicola LODA
Fassa Bortolo 11'52"
86.
Marco VELO
Fassa Bortolo
87.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada 11'59"
88.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom 12'01"
89.
Paolo TIRALONGO
Fassa Bortolo 12'27"
90.
Gorazd ŠTANGELJ
Fassa Bortolo
91.
Serguei SMETANINE
Jazztel - Costa de Almeria 12'29"
92.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi 12'31"
93.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r
94.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
95.
Reto BERGMANN
Phonak
96.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
97.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
98.
Sébastien TALABARDON
BigMat - Auber 93
99.
Mauro ZANETTI
Alessio
100.
Alexandre BOTCHAROV
Ag2r
101.
Andrey KASHECHKIN
Domo - Farm Frites
102.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Kelme - Costa Blanca 12'40"
103.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
104.
José Luis RUBIERA
US Postal Service
105.
Steffen KJÆRGAARD
US Postal Service
106.
Koos MOERENHOUT
Domo - Farm Frites 12'42"
107.
Óscar LAGUNA GARCÍA
Relax - Fuenlabrada 13'18"
108.
Raffaele FERRARA
Alessio 13'21"
109.
Sergey YAKOVLEV
Team Telekom 13'38"
110.
Aitor GARMENDIA
Team Coast 14'01"
111.
Erik ZABEL
Team Telekom 17'58"
112.
Médéric CLAIN
Cofidis
113.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
114.
Steve DE WOLF
Domo - Farm Frites
115.
Andrej HAUPTMAN
Tacconi Sport - Emmegi
116.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
117.
Jurgen VAN GOOLEN
Domo - Farm Frites
118.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com
119.
Paolo BOSSONI
Tacconi Sport - Emmegi
120.
Diego FERRARI
Tacconi Sport - Emmegi
121.
Andris REISS
Index - Alexia Alluminio
122.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
iBanesto.com
123.
Zoran KLEMENČIČ
Tacconi Sport - Emmegi
124.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco - Longoni Sport 18'02"
125.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step
126.
Robert BARTKO
Team Telekom
127.
Bert GRABSCH
Phonak
128.
Jesus Maria MANZANO
Kelme - Costa Blanca
129.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin
130.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
131.
Antonio COLÓM MAS
Relax - Fuenlabrada
132.
Leif HOSTE
Domo - Farm Frites
133.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
134.
Patrick CALCAGNI
Tacconi Sport - Emmegi
135.
Leonardo BERTAGNOLLI
Saeco - Longoni Sport
136.
Fabio SACCHI
Saeco - Longoni Sport
137.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi
138.
Charles WEGELIUS
Mapei - Quick Step
139.
Thierry LODER
Ag2r
140.
Ruben LOBATO ELVIRA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
141.
Pietro ZUCCONI
Tacconi Sport - Emmegi
142.
Giovanni LOMBARDI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
143.
Victoriano FERNANDEZ
Milaneza - MSS
144.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Eroski
145.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Team Coast
146.
Dario ANDRIOTTO
Index - Alexia Alluminio
147.
Michael BARRY
US Postal Service
148.
Guido TRENTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
149.
Elio AGGIANO
Mapei - Quick Step
150.
Jeroen BLIJLEVENS
Domo - Farm Frites
151.
Zbigniew SPRUCH
Lampre - Daikin
152.
Angelo FURLAN
Alessio
153.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca
154.
Fabio BALDATO
Fassa Bortolo
155.
Robert SASSONE
Cofidis
156.
Iñigo CUESTA
Cofidis
157.
Denis ZANETTE
Fassa Bortolo
158.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Phonak
159.
Andrea BROGNARA
Alessio
160.
Mario SCIREA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
161.
Alessio GALLETTI
Saeco - Longoni Sport
162.
Marco MAGNANI
Index - Alexia Alluminio
163.
Alessandro GUERRA
Index - Alexia Alluminio
164.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Mapei - Quick Step
165.
Alberto VINALE
Alessio
166.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Mapei - Quick Step
167.
Daniel BECKE
Team Coast
168.
Fabrizio GUIDI
Team Coast
169.
Cyril SAUGRAIN
BigMat - Auber 93
170.
Carlos TORRENT TARRES
Jazztel - Costa de Almeria
171.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
172.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step
173.
Lauri AUS
Ag2r
174.
Milan KADLEC
Lampre - Daikin 18'19"
175.
Andreas KLIER
Team Telekom
176.
Mario CIPOLLINI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
177.
Christophe ORIOL
Ag2r
178.
Johan VERSTREPEN
Lampre - Daikin
179.
Andreas KLÖDEN
Team Telekom
180.
Matthew WHITE
US Postal Service
181.
Daniele BENNATI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
182.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service 18'22"
183.
Alexei SIVAKOV
BigMat - Auber 93
184.
Juan Carlos GUILLAMON RUIZ
Jazztel - Costa de Almeria
185.
Antonio CRUZ
US Postal Service 18'24"
186.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco - Longoni Sport
187.
David ZABRISKIE
US Postal Service 18'25"
188.
Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA
Relax - Fuenlabrada 18'44"
189.
Sven TEUTENBERG
Phonak 18'47"
190.
Stephane BERGES
Ag2r 19'01"
191.
Daniele GALLI
Index - Alexia Alluminio 19'45"
192.
Corrado SERINA
Index - Alexia Alluminio
193.
Jeremy HUNT
BigMat - Auber 93 19'55"
194.
Guillaume AUGER
BigMat - Auber 93 20'06"

Stage information

Start, finish: Stage 6. Granada - Sierra de la Pandera

Race Type: Mountain stage

Distance: 153 km

Date: 12 September 2002