Tour de France 2003  |  Stage 14. Saint-Girons - Loudenvielle   

90th edition

191.5 km, 20 July 2003

Rider Team Time
1.
Gilberto SIMONI
Saeco 5h31'52"
2.
Laurent DUFAUX
Alessio
3.
Richard VIRENQUE
Quick Step - Davitamon
4.
Andrea PERON
Team CSC - Imax 03"
5.
Walter BÉNÉTEAU
Brioches La Boulangère 10"
6.
Alexandre VINOKOUROV
Team Telekom 41"
7.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi
8.
Steve ZAMPIERI
Vini Caldirola - So.Di
9.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 01'24"
10.
Ivan BASSO
Fassa Bortolo
11.
Lance ARMSTRONG
US Postal Service p/b Berry Floor
12.
Jan ULLRICH
Team Bianchi
13.
Christophe MOREAU
Crédit Agricole 03'04"
14.
Daniele NARDELLO
Team Telekom
15.
Alexandre BOTCHAROV
Ag2r
16.
Denis MENCHOV
iBanesto.com 04'31"
17.
Tyler HAMILTON
Team CSC - Imax
18.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski
19.
Francisco MANCEBO
iBanesto.com
20.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC - Imax
21.
Didier ROUS
Brioches La Boulangère
22.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
23.
José Luis RUBIERA
US Postal Service p/b Berry Floor
24.
Georg TOTSCHNIG
Gerolsteiner 05'17"
25.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC - Imax
26.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
27.
Laurent BROCHARD
Ag2r 06'51"
28.
Nicki SØRENSEN
Team CSC - Imax
29.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
iBanesto.com
30.
Christophe BRANDT
Lotto - Domo 08'22"
31.
Javier PASCUAL LLORENTE
Kelme - Costa Blanca
32.
Jörg LUDEWIG
Saeco
33.
Gerrit GLOMSER
Saeco
34.
David MONCOUTIÉ
Cofidis
35.
Patrice HALGAND
Jean Delatour 09'11"
36.
Massimiliano LELLI
Cofidis
37.
Íñigo CHAURREAU
Ag2r
38.
Stéphane GOUBERT
Jean Delatour
39.
Grischa NIERMANN
Rabobank 09'36"
40.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
41.
Giuseppe GUERINI
Team Telekom 11'00"
42.
David PLAZA ROMERO
Team Bianchi
43.
Felix GARCIA CASAS
Team Bianchi
44.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r 11'28"
45.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com 16'25"
46.
Iñigo CUESTA
Cofidis
47.
Michaël BLAUDZUN
Team CSC - Imax
48.
Nicolas FRITSCH
Fdjeux.com
49.
Andy FLICKINGER
Ag2r
50.
Marzio BRUSEGHIN
Fassa Bortolo
51.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
52.
José AZEVEDO
O.N.C.E. - Eroski
53.
Matthias KESSLER
Team Telekom
54.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski
55.
Anthony GESLIN
Brioches La Boulangère 19'40"
56.
Jérôme PINEAU
Brioches La Boulangère
57.
Viatcheslav EKIMOV
US Postal Service p/b Berry Floor
58.
Floyd LANDIS
US Postal Service p/b Berry Floor
59.
Paolo BETTINI
Quick Step - Davitamon
60.
George HINCAPIE
US Postal Service p/b Berry Floor
61.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
62.
Michael ROGERS
Quick Step - Davitamon
63.
Aitor GARMENDIA
Team Bianchi
64.
René ANDRLE
O.N.C.E. - Eroski
65.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski 20'44"
66.
Angel Luis CASERO MORENO
Team Bianchi
67.
Stuart O'GRADY
Crédit Agricole
68.
Dario David CIONI
Fassa Bortolo
69.
Guido TRENTIN
Cofidis
70.
Cédric VASSEUR
Cofidis
71.
Rolf ALDAG
Team Telekom 23'20"
72.
Iñigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi
73.
Evgeni PETROV
iBanesto.com
74.
Luca PAOLINI
Quick Step - Davitamon
75.
David CAÑADA GRACIA
Quick Step - Davitamon 26'29"
76.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Team Telekom
77.
Udo BÖLTS
Gerolsteiner
78.
Vladimir MIHOLJEVIC
Alessio
79.
Jakob Storm PIIL
Team CSC - Imax
80.
Nicolas JALABERT
Team CSC - Imax
81.
Ludovic TURPIN
Ag2r
82.
Kurt VAN DE WOUWER
Quick Step - Davitamon
83.
Axel MERCKX
Lotto - Domo
84.
Franck RÉNIER
Brioches La Boulangère
85.
Christophe ORIOL
Ag2r
86.
Salvatore COMMESSO
Saeco
87.
Franco PELLIZOTTI
Alessio
88.
Christophe MENGIN
Fdjeux.com
89.
Fabio SACCHI
Saeco 29'57"
90.
Andrea NOÈ
Alessio
91.
Bekim CHRISTENSEN
Team CSC - Imax
92.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
93.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
iBanesto.com
94.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com
95.
Paolo FORNACIARI
Saeco
96.
Serge BAGUET
Lotto - Domo
97.
Erik ZABEL
Team Telekom
98.
Mario AERTS
Team Telekom
99.
Benoît POILVET
Crédit Agricole
100.
Pavel PADRNOS
US Postal Service p/b Berry Floor
101.
Laurent LEFÈVRE
Jean Delatour
102.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
103.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service p/b Berry Floor
104.
Markus ZBERG
Gerolsteiner
105.
Marco MILESI
Vini Caldirola - So.Di
106.
Romāns VAINŠTEINS
Vini Caldirola - So.Di
107.
Fabrizio GUIDI
Team Bianchi 32'45"
108.
Thor HUSHOVD
Crédit Agricole 32'56"
109.
Leon VAN BON
Lotto - Domo
110.
Robbie MCEWEN
Lotto - Domo
111.
Servais KNAVEN
Quick Step - Davitamon
112.
Samuel DUMOULIN
Jean Delatour
113.
Thomas LIESE
Team Bianchi
114.
David MUNOZ BANON
Kelme - Costa Blanca
115.
Sébastien HINAULT
Crédit Agricole
116.
Alvaro GONZALEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
117.
Sandy CASAR
Fdjeux.com
118.
Baden COOKE
Fdjeux.com
119.
Bram DE GROOT
Rabobank
120.
Michael BOOGERD
Rabobank
121.
Christophe EDALEINE
Jean Delatour
122.
Sylvain CHAVANEL
Brioches La Boulangère
123.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com
124.
Koos MOERENHOUT
Lotto - Domo
125.
Davide BRAMATI
Quick Step - Davitamon
126.
Vladimir KARPETS
iBanesto.com
127.
Médéric CLAIN
Cofidis
128.
László BODROGI
Quick Step - Davitamon
129.
Carlos DA CRUZ
Fdjeux.com
130.
Julian USANO MARTINEZ
Kelme - Costa Blanca
131.
Uwe PESCHEL
Gerolsteiner
132.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Kelme - Costa Blanca
133.
Paolo BOSSONI
Vini Caldirola - So.Di
134.
Dario ANDRIOTTO
Vini Caldirola - So.Di
135.
Alessandro BERTOLINI
Alessio
136.
Marc WAUTERS
Rabobank
137.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
138.
Remmert WIELINGA
Rabobank
139.
Leonardo BERTAGNOLLI
Saeco
140.
Nicolas VOGONDY
Fdjeux.com
141.
Nick GATES
Lotto - Domo
142.
David LATASA
Kelme - Costa Blanca
143.
Nicolas PORTAL
Ag2r
144.
Philippe GAUMONT
Cofidis
145.
Frédéric FINOT
Jean Delatour
146.
Maryan HARY
Brioches La Boulangère
147.
Bradley MCGEE
Fdjeux.com
148.
David MILLAR
Cofidis
149.
Thomas VOECKLER
Brioches La Boulangère
150.
Damien NAZON
Brioches La Boulangère
151.
Fred RODRIGUEZ
Vini Caldirola - So.Di
152.
Jean-Patrick NAZON
Jean Delatour 33'32"
153.
Yuriy KRIVTSOV
Jean Delatour
154.
Daniel BECKE
Team Bianchi
155.
Hans DE CLERCQ
Lotto - Domo 36'19"

Stage information

Start, finish: Stage 14. Saint-Girons - Loudenvielle

Race Type: Mountain stage

Distance: 191.5 km

Date: 20 July 2003