Clasica San Sebastian - 2003

23rd edition

227 km

9 August 2003

Rider Team Time
1.
Paolo BETTINI
Quick Step - Davitamon 5h44'42"
2.
Ivan BASSO
Fassa Bortolo
3.
Danilo DI LUCA
Saeco 20"
4.
Francesco CASAGRANDE
Lampre
5.
Andrea NOË
Alessio 23"
6.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi 33"
7.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner
8.
Michael BOOGERD
Rabobank 34"
9.
Michael RASMUSSEN
Rabobank 37"
10.
Paolo VALOTI
Domina Vacanze - Elitron 01'53"
11.
Igor ASTARLOA ASCASIBAR
Saeco 01'54"
12.
Stefano GARZELLI
Vini Caldirola - So.Di
13.
Richard VIRENQUE
Quick Step - Davitamon
14.
Mirko CELESTINO
Saeco
15.
George HINCAPIE
US Postal Service p/b Berry Floor
16.
Luca PAOLINI
Quick Step - Davitamon
17.
Miguel Angel MARTIN PERDIGUERO
Domina Vacanze - Elitron
18.
Beat ZBERG
Rabobank
19.
Marco SERPELLINI
Lampre
20.
Ludovic TURPIN
Ag2r
21.
Patrik SINKEWITZ
Quick Step - Davitamon
22.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski
23.
David DE LA FUENTE RASILLA
Vini Caldirola - So.Di
24.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Domo
25.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
26.
Axel MERCKX
Lotto - Domo
27.
Alexandre BOTCHAROV
Ag2r
28.
Francisco Jose LARA RUIZ
Team Bianchi
29.
Oskar CAMENZIND
Phonak
30.
Antonio COLOM MAS
Relax - Fuenlabrada
31.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
iBanesto.com
32.
Christophe BRANDT
Lotto - Domo
33.
David LATASA
Kelme - Costa Blanca
34.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r
35.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
36.
Massimiliano LELLI
Cofidis
37.
Georg TOTSCHNIG
Gerolsteiner
38.
David MONCOUTIÉ
Cofidis
39.
Laurent DUFAUX
Alessio
40.
Angel Luis CASERO MORENO
Team Bianchi
41.
Ruben LOBATO ELVIRA
Domina Vacanze - Elitron
42.
Jose AZEVEDO
O.N.C.E. - Eroski
43.
David CAÑADA GARCIA
Quick Step - Davitamon
44.
Daniele NARDELLO
Team Telekom
45.
Michele SCARPONI
Domina Vacanze - Elitron
46.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
iBanesto.com
47.
Luis PEREZ RODRIGUEZ
Cofidis
48.
Santiago BLANCO GIL
Relax - Fuenlabrada
49.
Alessandro BERTOLINI
Alessio 06'50"
50.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner
51.
Yann TOURNIER
Crédit Agricole
52.
Lennie Lange KRISTENSEN
Team CSC - Imax
53.
Josep JUFRE POU
Relax - Fuenlabrada
54.
Andrea FERRIGATO
Alessio
55.
Nicolas JALABERT
Team CSC - Imax
56.
Gerhard TRAMPUSCH
Gerolsteiner
57.
Joaquim LOPEZ TORRELLA
Paternina - Costa de Almeria
58.
Francisco Javier VILA ERRANDONEA
Lampre
59.
Inigo CHAURREAU
Ag2r
60.
Mikel PRADERA RODRIGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
61.
Alexandr KOLOBNEV
Domina Vacanze - Elitron
62.
Davide FRATTINI
Alessio
63.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Phonak
64.
Vladimir MIHOLJEVIC
Alessio
65.
Marco MILESI
Vini Caldirola - So.Di
66.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC - Imax
67.
Oscar SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
68.
Jorge FERRIO LUQUE
Paternina - Costa de Almeria
69.
Filippo SIMEONI
Domina Vacanze - Elitron
70.
Nicki SÖRENSEN
Team CSC - Imax
71.
Iker CAMANO ORTUZAR
Phonak
72.
Mario AERTS
Team Telekom
73.
Aitor GONZALEZ JIMENEZ
Fassa Bortolo
74.
Tadej VALJAVEC
Fassa Bortolo
75.
Massimo GIUNTI
Domina Vacanze - Elitron
76.
Andrea PERON
Team CSC - Imax
77.
Sergey YAKOVLEV
Team Telekom
78.
David MILLAR
Cofidis
79.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi
80.
Gianni FARESIN
Gerolsteiner
81.
Viatcheslav EKIMOV
US Postal Service p/b Berry Floor
82.
Oscar MASON
Vini Caldirola - So.Di
83.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
84.
Raphael SCHWEDA
Team Bianchi
85.
Serge BAGUET
Lotto - Domo
86.
Peter VAN PETEGEM
Lotto - Domo
87.
Romans VAINSTEINS
Vini Caldirola - So.Di
88.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC - Imax
89.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
90.
Christophe MOREAU
Crédit Agricole 12'05"
91.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor
92.
Pierrick FEDRIGO
Crédit Agricole
93.
Benoit JOACHIM
US Postal Service p/b Berry Floor
94.
Carlos TORRENT TARRES
Paternina - Costa de Almeria
95.
José Antonio GARRIDO LIMA
Paternina - Costa de Almeria
96.
Daniel ATIENZA
Cofidis
97.
Jose Alberto MARTINEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi
98.
Angel CASTRESANA DEL VAL
O.N.C.E. - Eroski
99.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
100.
Matthias KESSLER
Team Telekom
101.
Inaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
102.
Oscar PEREIRO SIO
Phonak
103.
Rafael CASERO MORENO
Paternina - Costa de Almeria
104.
Jose Antonio PECHARROMAN
Paternina - Costa de Almeria
105.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Labarca 2 - Café Baqué
106.
Marzio BRUSEGHIN
Fassa Bortolo
107.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Davitamon
108.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
109.
Benoit POILVET
Crédit Agricole
110.
Thorsten RUND
Team Bianchi
111.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Paternina - Costa de Almeria
112.
Bram DE GROOT
Rabobank
113.
Koos MOERENHOUT
Lotto - Domo
114.
Pedro HORRILLO MUNOZ
Quick Step - Davitamon
115.
Igor GONZALEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
116.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski
117.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
118.
Pablo LASTRAS GARCIA
iBanesto.com
119.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC - Imax
120.
Jan HRUŠKA
O.N.C.E. - Eroski
121.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Domina Vacanze - Elitron
122.
Domingo José SEGADO SANCHEZ
Paternina - Costa de Almeria
123.
Davide BRAMATI
Quick Step - Davitamon
124.
Niki AEBERSOLD
Phonak
125.
Felix GARCIA CASAS
Team Bianchi
126.
Juan Miguel MERCADO MARTIN
iBanesto.com
127.
Bobby JULICH
Team Telekom
128.
Alexandre VINOKOUROV
Team Telekom
129.
Eddy MAZZOLENI
Vini Caldirola - So.Di
130.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com
131.
Daniele CONTRINI
Gerolsteiner
132.
Leonardo PIEPOLI
iBanesto.com
133.
Giuseppe GUERINI
Team Telekom
134.
Eddy RATTI
Lampre
135.
Nicolas PORTAL
Ag2r
136.
Christophe ORIOL
Ag2r
137.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada
138.
Alexandre MOOS
Phonak
139.
Adolfo GARCIA QUESADA
Kelme - Costa Blanca
140.
Raffaele FERRARA
Alessio
141.
Stéphane AUGÉ
Crédit Agricole 16'46"
142.
Gonzalo BAYARRI
Phonak 24'56"
143.
Stephane BERGES
Ag2r 25'51"