Vuelta a Murcia 2003  |  Stage 1. Murcia - Ceuti   

19th edition

162.2 km, 5 March 2003

Rider Team Time
1.
Ján SVORADA
Lampre 3h58'08"
2.
Erik ZABEL
Team Telekom
3.
Steffen RADOCHLA
Team Bianchi
4.
Angelo FURLAN
Alessio
5.
Massimo STRAZZER
Phonak
6.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca
7.
Ricardo SERRANO GONZÁLEZ
Labarca 2 - Café Baqué
8.
Nico SIJMENS
Vlaanderen - T-Interim
9.
Massimo APOLLONIO
Vini Caldirola - So.Di
10.
Beat ZBERG
Rabobank
11.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
12.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
13.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner
14.
David MUÑOZ BAÑÓN
Kelme - Costa Blanca
15.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Eroski
16.
Juan Carlos GUILLAMON RUIZ
Paternina - Costa de Almeria
17.
Francisco GUTIERREZ
Labarca 2 - Café Baqué
18.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Relax - Fuenlabrada
19.
Matthew GILMORE
Vlaanderen - T-Interim
20.
Addy ENGELS
Rabobank
21.
Gerhard TRAMPUSCH
Gerolsteiner
22.
Denis LUNGHI
Alessio
23.
Javier PASCUAL LLORENTE
Kelme - Costa Blanca
24.
Karsten KROON
Rabobank
25.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
26.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Phonak
27.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
28.
Bert GRABSCH
Phonak
29.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Paternina - Costa de Almeria
30.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
iBanesto.com
31.
Vladimir KARPETS
iBanesto.com
32.
Marcel STRAUSS
Gerolsteiner
33.
Jan HRUŠKA
O.N.C.E. - Eroski
34.
Levi LEIPHEIMER
Rabobank
35.
Ruslan IVANOV
Alessio
36.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
37.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Team Bianchi
38.
Iván HERRERO ATIENZE
Labarca 2 - Café Baqué
39.
Martin ELMIGER
Phonak
40.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi
41.
Cadel EVANS
Team Telekom
42.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
43.
Stefan KUPFERNAGEL
Phonak
44.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service p/b Berry Floor
45.
Carlos TORRENT TARRES
Paternina - Costa de Almeria
46.
Jurgen VAN DE WALLE
Vlaanderen - T-Interim
47.
Grischa NIERMANN
Rabobank
48.
George HINCAPIE
US Postal Service p/b Berry Floor
49.
Alberto LODDO
Lampre
50.
Thorwald VENEBERG
Rabobank
51.
Steffen KJÆRGAARD
US Postal Service p/b Berry Floor
52.
José Ignacio GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
53.
Carlos Ramon GOLBANO
Paternina - Costa de Almeria
54.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - So.Di
55.
Jorge FERRIO LUQUE
Paternina - Costa de Almeria
56.
Gorka BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski
57.
Thorsten RUND
Team Bianchi
58.
Gianni FARESIN
Gerolsteiner
59.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
60.
Mariano PICCOLI
Lampre
61.
Daniel SCHNIDER
Phonak
62.
Francisco PALACIOS
Labarca 2 - Café Baqué
63.
David HERRERO LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
64.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Phonak
65.
Domingo José SEGADO SANCHEZ
Paternina - Costa de Almeria
66.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio
67.
Leonardo PIEPOLI
iBanesto.com
68.
Steve ZAMPIERI
Vini Caldirola - So.Di
69.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Team Bianchi
70.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
71.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com
72.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
iBanesto.com
73.
David NAVAS CHICA
Relax - Fuenlabrada
74.
Wladimir BELLI
Lampre
75.
Daniele CONTRINI
Gerolsteiner
76.
Gianluca BORTOLAMI
Vini Caldirola - So.Di
77.
Rudolf WENTZEL
Vlaanderen - T-Interim
78.
Raimondas RUMŠAS
Lampre
79.
David DE LA FUENTE RASILLA
Vini Caldirola - So.Di
80.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
81.
Milan KADLEC
Lampre
82.
Lance ARMSTRONG
US Postal Service p/b Berry Floor
83.
Jonathan GONZALEZ RIOS
O.N.C.E. - Eroski
84.
Dirk REICHL
Team Telekom
85.
Kevin DE WEERT
Rabobank
86.
Juan Miguel CUENCA MARTINEZ
Kelme - Costa Blanca
87.
Steven KLEYNEN
Vlaanderen - T-Interim
88.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski
89.
Michael RASMUSSEN
Rabobank
90.
Frederik WILLEMS
Vlaanderen - T-Interim
91.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Kelme - Costa Blanca
92.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
iBanesto.com
93.
Laurent DUFAUX
Alessio
94.
Santiago BLANCO GIL
Relax - Fuenlabrada
95.
Davide CASAROTTO
Alessio
96.
Uwe HARDTER
Gerolsteiner
97.
Wim VAN HUFFEL
Vlaanderen - T-Interim
98.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor
99.
David ZABRISKIE
US Postal Service p/b Berry Floor
100.
Marco PINOTTI
Lampre
101.
Leandro NAVARRETTE GUTIERREZ
Labarca 2 - Café Baqué
102.
Antonio COLÓM MAS
Relax - Fuenlabrada
103.
René ANDRLE
O.N.C.E. - Eroski
104.
Uwe PESCHEL
Gerolsteiner
105.
Rubens BERTOGLIATI
Lampre
106.
David LÓPEZ GARCÍA
Labarca 2 - Café Baqué
107.
Stefano CASAGRANDA
Alessio
108.
Aitor GARMENDIA
Team Bianchi
109.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada
110.
Cyril DESSEL
Phonak
111.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
112.
Jef PEETERS
Vlaanderen - T-Interim
113.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
iBanesto.com
114.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Paternina - Costa de Almeria
115.
Alvaro GONZALEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
116.
Marcelino GARCIA ALONSO
Labarca 2 - Café Baqué
117.
Jesus Maria MANZANO
Kelme - Costa Blanca
118.
Giuseppe GUERINI
Team Telekom
119.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis
120.
Sergey YAKOVLEV
Team Telekom
121.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
122.
Angel Luis CASERO MORENO
Team Bianchi
123.
Michael RICH
Gerolsteiner
124.
Hector GUERRA GARCIA
Relax - Fuenlabrada
125.
David KOPP
Team Telekom
126.
Lander EUBA
Euskaltel - Euskadi
127.
Dario ANDRIOTTO
Vini Caldirola - So.Di 00'22"
128.
Eddy MAZZOLENI
Vini Caldirola - So.Di
129.
Pedro DÍAZ LOBATO
Paternina - Costa de Almeria 00'45"
130.
Stefan SCHUMACHER
Team Telekom 01'28"
131.
Cesar GARCIA CALVO
Labarca 2 - Café Baqué

Stage information

Start, finish: Stage 1. Murcia - Ceuti

Distance: 162.2 km

Date: 5 March 2003