Vuelta a Murcia 2003  |  Stage 3. Caravaca - Caravaca   

19th edition

160.8 km, 7 March 2003

Rider Team Time
1.
Erik ZABEL
Team Telekom 3h42'36"
2.
Beat ZBERG
Rabobank
3.
Nico SIJMENS
Vlaanderen - T-Interim
4.
Stephan KUPFERNAGEL
Phonak
5.
Gianluca BORTOLAMI
Vini Caldirola - So.Di
6.
Ricardo SERRANO GONZÁLEZ
Labarca 2 - Café Baqué
7.
Francisco GUTIERREZ
Labarca 2 - Café Baqué
8.
Mariano PICCOLI
Lampre
9.
Jorge FERRIO LUQUE
Paternina - Costa de Almeria
10.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner
11.
Gerhard TRAMPUSCH
Gerolsteiner
12.
Thorwald VENEBERG
Rabobank 00'02"
13.
Daniele CONTRINI
Gerolsteiner
14.
Karsten KROON
Rabobank
15.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
16.
David LÓPEZ GARCÍA
Labarca 2 - Café Baqué
17.
Addy ENGELS
Rabobank
18.
Javier PASCUAL LLORENTE
Kelme - Costa Blanca
19.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski
20.
Carlos Ramon GOLBANO
Paternina - Costa de Almeria
21.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca
22.
David DE LA FUENTE RASILLA
Vini Caldirola - So.Di
23.
Grischa NIERMANN
Rabobank
24.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
iBanesto.com
25.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - So.Di
26.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Relax - Fuenlabrada
27.
Frederik WILLEMS
Vlaanderen - T-Interim
28.
Domingo José SEGADO SANCHEZ
Paternina - Costa de Almeria
29.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
30.
Juan Carlos GUILLAMON RUIZ
Paternina - Costa de Almeria
31.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Phonak
32.
Rafael DIAZ JUSTO
O.N.C.E. - Eroski
33.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Team Bianchi
34.
Cadel EVANS
Team Telekom
35.
Jurgen VAN DE WALLE
Vlaanderen - T-Interim
36.
Steffen KJÆRGAARD
US Postal Service p/b Berry Floor
37.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
iBanesto.com
38.
René ANDRLE
O.N.C.E. - Eroski
39.
Laurent DUFAUX
Alessio
40.
Hector GUERRA GARCIA
Relax - Fuenlabrada
41.
Jan HRUŠKA
O.N.C.E. - Eroski
42.
Jonathan GONZALEZ RIOS
O.N.C.E. - Eroski
43.
Martin ELMIGER
Phonak
44.
Bert GRABSCH
Phonak
45.
Francisco PALACIOS
Labarca 2 - Café Baqué
46.
Uwe HARDTER
Gerolsteiner
47.
Levi LEIPHEIMER
Rabobank
48.
David KOPP
Team Telekom
49.
George HINCAPIE
US Postal Service p/b Berry Floor
50.
Ruslan IVANOV
Alessio
51.
Kevin DE WEERT
Rabobank
52.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Paternina - Costa de Almeria
53.
Jef PEETERS
Vlaanderen - T-Interim
54.
Michael RASMUSSEN
Rabobank
55.
Rudolf WENTZEL
Vlaanderen - T-Interim
56.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi
57.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
58.
Gorka BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski
59.
Wim VAN HUFFEL
Vlaanderen - T-Interim
60.
Vladimir KARPETS
iBanesto.com
61.
Lance ARMSTRONG
US Postal Service p/b Berry Floor
62.
Santiago BLANCO GIL
Relax - Fuenlabrada
63.
Raimondas RUMŠAS
Lampre
64.
Antonio COLÓM MAS
Relax - Fuenlabrada
65.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service p/b Berry Floor
66.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
67.
Daniel SCHNIDER
Phonak
68.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com
69.
David NAVAS CHICA
Relax - Fuenlabrada
70.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
71.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Kelme - Costa Blanca
72.
Wladimir BELLI
Lampre
73.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
74.
Steve ZAMPIERI
Vini Caldirola - So.Di
75.
Gianni FARESIN
Gerolsteiner
76.
Leonardo PIEPOLI
iBanesto.com
77.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
iBanesto.com
78.
Steven KLEYNEN
Vlaanderen - T-Interim
79.
Carlos TORRENT TARRES
Paternina - Costa de Almeria
80.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Paternina - Costa de Almeria
81.
Juan Miguel CUENCA MARTINEZ
Kelme - Costa Blanca
82.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio
83.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis
84.
Lander EUBA
Euskaltel - Euskadi
85.
Alvaro GONZALEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski 00'19"
86.
Stefan SCHUMACHER
Team Telekom 00'29"
87.
Sergey YAKOVLEV
Team Telekom
88.
Giuseppe GUERINI
Team Telekom 00'41"
89.
Denis LUNGHI
Alessio 00'57"
90.
Iván HERRERO ATIENZE
Labarca 2 - Café Baqué 03'34"
91.
Stefano CASAGRANDA
Alessio 07'48"
92.
Dario ANDRIOTTO
Vini Caldirola - So.Di
93.
Angelo FURLAN
Alessio
94.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Team Bianchi
95.
Massimo APOLLONIO
Vini Caldirola - So.Di
96.
Ján SVORADA
Lampre
97.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor
98.
Marcel STRAUSS
Gerolsteiner
99.
Uwe PESCHEL
Gerolsteiner
100.
David ZABRISKIE
US Postal Service p/b Berry Floor
101.
Dirk REICHL
Team Telekom
102.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
iBanesto.com
103.
Matthew GILMORE
Vlaanderen - T-Interim
104.
Milan KADLEC
Lampre
105.
Thorsten RUND
Team Bianchi
106.
Marco PINOTTI
Lampre
107.
Michael RICH
Gerolsteiner
108.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
109.
Aitor GARMENDIA
Team Bianchi
110.
Eddy MAZZOLENI
Vini Caldirola - So.Di
111.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
112.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
113.
Marcelino GARCIA ALONSO
Labarca 2 - Café Baqué
114.
Leandro NAVARRETTE GUTIERREZ
Labarca 2 - Café Baqué
115.
Rubens BERTOGLIATI
Lampre
116.
Angel Luis CASERO MORENO
Team Bianchi
117.
Steffen RADOCHLA
Team Bianchi
118.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada
119.
Davide CASAROTTO
Alessio
120.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
121.
Cyril DESSEL
Phonak 18'37"
122.
Massimo STRAZZER
Phonak
123.
José Ignacio GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
124.
Jesus Maria MANZANO
Kelme - Costa Blanca
125.
David MUÑOZ BAÑÓN
Kelme - Costa Blanca

Stage information

Start, finish: Stage 3. Caravaca - Caravaca

Distance: 160.8 km

Date: 7 March 2003