Vuelta a España - 2003

Stage 19. La Vega de Alcobendas - Collado Villalba (164 km) - 26/09

Rider Team Country Time
1. Filippo SIMEONI Domina Vacanze - Elitron
ITA
3h51'18"
2. Claus Michael MÖLLER Milaneza - MSS
DEN
3. Miguel Angel MARTIN PERDIGUERO Domina Vacanze - Elitron
ESP
16"
4. Cristian MORENI Alessio
ITA
5. Beat ZBERG Rabobank
SUI
6. Felix Rafael CARDENAS RAVALO Labarca-2 - Cafe Baque
COL
7. Unai OSA EIZAGUIRRE iBanesto.com
ESP
8. Michael RASMUSSEN Rabobank
DEN
9. Alejandro VALVERDE BELMONTE Kelme - Costa Blanca
ESP
10. Oscar SEVILLA RIVERA Kelme - Costa Blanca
ESP
11. Roberto HERAS HERNANDEZ US Postal Service p/b Berry Floor
ESP
12. Oscar PEREIRO SIO Phonak Hearing Systems
ESP
13. Francisco MANCEBO iBanesto.com
ESP
14. Fabian JEKER Milaneza - MSS
SUI
15. Francisco Jose LARA RUIZ Team Bianchi
ESP
16. Luis PEREZ RODRIGUEZ Cofidis
ESP
17. Michele SCARPONI Domina Vacanze - Elitron
ITA
18. Txema DEL OLMO Milaneza - MSS
ESP
19. Aitor OSA EIZAGUIRRE iBanesto.com
ESP
20. Leonardo PIEPOLI iBanesto.com
ITA
21. Roberto LAISEKA Euskaltel - Euskadi
ESP
22. Floyd LANDIS US Postal Service p/b Berry Floor
USA
23"
23. Constantino ZABALLA GUTIERREZ Kelme - Costa Blanca
ESP
58"
24. Josep JUFRE POU Colchon Relax - Fuenlabrada
ESP
01'30"
25. Fabrizio GUIDI Team Bianchi
ITA
26. Dmitriy FOFONOV Cofidis
KAZ
27. José Luis REBOLLO Colchon Relax - Fuenlabrada
ESP
28. Christian WERNER Team Telekom
GER
29. Ángel VICIOSO ARCOS Once - Eroski
ESP
30. Manuel BELTRAN MARTINEZ US Postal Service p/b Berry Floor
ESP
31. Isidro NOZAL VEGA Once - Eroski
ESP
32. Santiago PEREZ FERNANDEZ Phonak Hearing Systems
ESP
33. Santos GONZALEZ CAPILLA Domina Vacanze - Elitron
ESP
34. Carlos SASTRE CANDIL Team CSC
ESP
35. Jorge FERRIO LUQUE Paternina - Costa de Almeria
ESP
36. Igor GONZALEZ DE GALDEANO Once - Eroski
ESP
37. Guido TRENTIN Cofidis
ITA
38. Marcos Antonio SERRANO Once - Eroski
ESP
39. Felix GARCIA CASAS Team Bianchi
ESP
40. David ETXEBARRIA ALKORTA Euskaltel - Euskadi
ESP
41. Joan HORRACH RIPPOLL Milaneza - MSS
ESP
42. Juan José DE LOS ANGELES Fassa Bortolo
ESP
43. Manuel CALVENTE CORBAS Team CSC
ESP
44. Jose Enrique GUTIERREZ CATALUNA Kelme - Costa Blanca
ESP
45. Santiago BLANCO GIL Colchon Relax - Fuenlabrada
ESP
46. Iñigo CUESTA Cofidis
ESP
47. Daniel ATIENZA Cofidis
ESP
48. Iker FLORES GALARZA Euskaltel - Euskadi
ESP
49. Joaquin RODRIGUEZ OLIVER Once - Eroski
ESP
01'37"
50. Dario FRIGO Fassa Bortolo
ITA
51. Benjamin NOVAL GONZALEZ Colchon Relax - Fuenlabrada
ESP
04'36"
52. David CAÑADA GARCIA Quick Step - Davitamon
ESP
53. David NAVAS CHICA Colchon Relax - Fuenlabrada
ESP
54. Nacor BURGOS ROJO Colchon Relax - Fuenlabrada
ESP
55. Pablo LASTRAS GARCIA iBanesto.com
ESP
56. Jose Alberto MARTINEZ TRINIDAD Euskaltel - Euskadi
ESP
57. Jesus Maria MANZANO Kelme - Costa Blanca
ESP
58. Francisco Javier VILA ERRANDONEA Lampre
ESP
59. Mario AERTS Team Telekom
BEL
60. Kurt VAN DE WOUWER Quick Step - Davitamon
BEL
61. Toni TAULER Kelme - Costa Blanca
ESP
62. Bobby JULICH Team Telekom
USA
63. Gorka GONZALEZ LARRANAGA Euskaltel - Euskadi
ESP
64. Dennis LUNGHI Alessio
ITA
65. Kyrylo POSPYEYEV Domina Vacanze - Elitron
UKR
66. David LOPEZ GARCIA Labarca-2 - Cafe Baque
ESP
67. Levi LEIPHEIMER Rabobank
USA
68. Karsten KROON Rabobank
NED
69. David LATASA Kelme - Costa Blanca
ESP
70. Angel EDO ALSINA Milaneza - MSS
ESP
71. Giampaolo CHEULA Vini Caldirola - So.Di
ITA
72. Unai ETXEBARRIA Euskaltel - Euskadi
VEN
73. Torsten HIEKMANN Team Telekom
GER
08'14"
74. Giovanni LOMBARDI Domina Vacanze - Elitron
ITA
75. Igor PUGACI Saeco
MDA
76. Volodymir GUSTOV Fassa Bortolo
UKR
77. Erik ZABEL Team Telekom
GER
78. Carlos TORRENT TARRES Paternina - Costa de Almeria
ESP
10'21"
79. Mariano PICCOLI Lampre
ITA
80. Carlos GARCIA QUESADA Kelme - Costa Blanca
ESP
81. Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ Colchon Relax - Fuenlabrada
ESP
82. Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ iBanesto.com
ESP
83. Michael SANDSTÖD Team CSC
DEN
13'57"
84. José Luis RUBIERA US Postal Service p/b Berry Floor
ESP
18'30"
85. Mikel PRADERA RODRIGUEZ Once - Eroski
ESP
86. Jan HRUŠKA Once - Eroski
CZE
87. Matthew WHITE US Postal Service p/b Berry Floor
AUS
18'32"
88. Alessandro BERTOLINI Alessio
ITA
18'35"
89. Renato SILVA Milaneza - MSS
POR
90. Paulo BARROSO Milaneza - MSS
POR
91. Simone BERTOLETTI Lampre
ITA
92. Sergei IVANOV Fassa Bortolo
RUS
93. Tom BOONEN Quick Step - Davitamon
BEL
94. Alessandro PETACCHI Fassa Bortolo
ITA
95. Guido TRENTI Fassa Bortolo
USA
96. Joaquim LOPEZ TORRELLA Paternina - Costa de Almeria
ESP
97. Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ Paternina - Costa de Almeria
ESP
98. Bekim CHRISTENSEN Team CSC
DEN
99. Michael BARRY US Postal Service p/b Berry Floor
CAN
100. Gian Paolo MONDINI Domina Vacanze - Elitron
ITA
101. Jose Gonçaio AMORIM VALADA Milaneza - MSS
POR
102. Gonzalo BAYARRI Phonak Hearing Systems
ESP
103. Matteo TOSATTO Fassa Bortolo
ITA
104. Iván HERRERO ATIENZE Labarca-2 - Cafe Baque
ESP
105. Gustavo OTERO GOMEZ Labarca-2 - Cafe Baque
ESP
106. Juan FUENTES ANGULLO Saeco
ESP
107. Oscar LAGUNA Colchon Relax - Fuenlabrada
ESP
108. David DE LA FUENTE RASILLA Vini Caldirola - So.Di
ESP
109. Gianluca SIRONI Vini Caldirola - So.Di
ITA
110. Cristian PEPOLI Saeco
ITA
111. Jan BOVEN Rabobank
NED
112. Steven DE JONGH Rabobank
NED
113. Pietro ZUCCONI Vini Caldirola - So.Di
SUI
114. Ronald MUTSAARS Rabobank
NED
115. Rafael CASERO MORENO Paternina - Costa de Almeria
ESP
116. Alexandre USOV Phonak Hearing Systems
BLR
117. Gorka ARRIZABALAGA Euskaltel - Euskadi
ESP
118. Francisco GUTIERREZ Labarca-2 - Cafe Baque
ESP
119. Pedro CARDOSO Milaneza - MSS
POR
120. Pedro HORRILLO MUNOZ Quick Step - Davitamon
ESP
121. Benoit JOACHIM US Postal Service p/b Berry Floor
LUX
122. Niki AEBERSOLD Phonak Hearing Systems
SUI
123. Stephan SCHRECK Team Telekom
GER
124. Steffen WESEMANN Team Telekom
GER
125. Patrick CALCAGNI Vini Caldirola - So.Di
SUI
126. Jörg JAKSCHE Once - Eroski
GER
127. Stefano CASAGRANDA Alessio
ITA
128. Patrik SINKEWITZ Quick Step - Davitamon
GER
129. Bert GRABSCH Phonak Hearing Systems
GER
130. Angelo FURLAN Alessio
ITA
131. Nicki SÖRENSEN Team CSC
DEN
132. Jurgen VAN GOOLEN Quick Step - Davitamon
BEL
133. Daniele RIGHI Lampre
ITA
134. Francisco CABELLO LUQUE Kelme - Costa Blanca
ESP
135. Jose Vicente GARCIA ACOSTA iBanesto.com
ESP
136. Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO iBanesto.com
ESP
137. Carlos Ramon GOLBANO Paternina - Costa de Almeria
ESP
138. Max VAN HEESWIJK US Postal Service p/b Berry Floor
NED
139. Thomas BRUUN ERIKSEN Team CSC
DEN
140. Rubens BERTOGLIATI Lampre
SUI
141. Alberto VINALE Alessio
ITA
142. Bram TANKINK Quick Step - Davitamon
NED
143. Juan Manuel GÁRATE Lampre
ESP
144. Simone MASCIARELLI Vini Caldirola - So.Di
ITA
145. Inaki ISASI FLORES Euskaltel - Euskadi
ESP
146. Peter LUTTENBERGER Team CSC
AUT
147. Juan Miguel MERCADO MARTIN iBanesto.com
ESP
148. Angelo LOPEBOSELLI Cofidis
ITA
149. Addy ENGELS Rabobank
NED
150. Francisco Javier CEREZO PERALES Labarca-2 - Cafe Baque
ESP
151. Mathew HAYMAN Rabobank
AUS
152. Raphael SCHWEDA Team Bianchi
GER
153. Bingen FERNANDEZ BUSTINZA Cofidis
ESP
154. Pedro DIAZ LOBATO Paternina - Costa de Almeria
ESP
155. Thorsten RUND Team Bianchi
GER
156. Cesar GARCIA CALVO Labarca-2 - Cafe Baque
ESP
157. Fred RODRIGUEZ Vini Caldirola - So.Di
USA
158. Aitor GARMENDIA Team Bianchi
ESP
18'53"
159. German NIETO Colchon Relax - Fuenlabrada
ESP
18'55"
160. David MILLAR Cofidis
GBR