Vuelta a España - 2003

58th edition

Stage 2. Gijon - Cangas de Onis , 148 km    

7 September 2003

Rider Team Time
1.
Luis PEREZ RODRIGUEZ
Cofidis 3h27'32"
2.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC - Imax
3.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca 14"
4.
Miguel Angel MARTIN PERDIGUERO
Domina Vacanze - Elitron
5.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski
6.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
7.
Patrik SINKEWITZ
Quick Step - Davitamon
8.
Igor ASTARLOA ASCASIBAR
Saeco
9.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo
10.
Gorka GONZALEZ LARRANAGA
Euskaltel - Euskadi
11.
Igor GONZALEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
12.
Joan HORRACH RIPPOLL
Milaneza - MSS
13.
Claus Michael MÖLLER
Milaneza - MSS
14.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com 15"
15.
Kyrylo POSPYEYEV
Domina Vacanze - Elitron
16.
Txema DEL OLMO
Milaneza - MSS
17.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski
18.
Oscar SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
19.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Relax - Fuenlabrada
20.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
21.
Michael RASMUSSEN
Rabobank
22.
Manuel BELTRAN MARTINEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
23.
Felix GARCIA CASAS
Team Bianchi
24.
Michele SCARPONI
Domina Vacanze - Elitron
25.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
26.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski
27.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Domina Vacanze - Elitron
28.
Francisco MANCEBO
iBanesto.com
29.
Roberto HERAS HERNANDEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
30.
Carlos GARCIA QUESADA
Kelme - Costa Blanca
31.
Juan Miguel MERCADO MARTIN
iBanesto.com
32.
Felix Rafael CARDENAS RAVALO
Labarca 2 - Café Baqué
33.
David LATASA
Kelme - Costa Blanca
34.
Pablo LASTRAS GARCIA
iBanesto.com 01'29"
35.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre
36.
Francisco Javier VILA ERRANDONEA
Lampre
37.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
iBanesto.com
38.
Floyd LANDIS
US Postal Service p/b Berry Floor
39.
Tom BOONEN
Quick Step - Davitamon 01'33"
40.
Carlos TORRENT TARRES
Paternina - Costa de Almeria
41.
Oscar PEREIRO SIO
Phonak 01'35"
42.
Aitor GONZALEZ JIMENEZ
Fassa Bortolo
43.
Jose Enrique GUTIERREZ CATALUNA
Kelme - Costa Blanca
44.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
45.
Christian WERNER
Team Telekom
46.
Angel Luis CASERO MORENO
Team Bianchi
47.
Jose Alberto MARTINEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi
48.
Santiago PEREZ FERNANDEZ
Phonak
49.
Jose AZEVEDO
O.N.C.E. - Eroski
50.
Richard VIRENQUE
Quick Step - Davitamon
51.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Labarca 2 - Café Baqué
52.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC - Imax
53.
Ángel VICIOSO ARCOS
O.N.C.E. - Eroski
54.
Peter FARAZIJN
Cofidis
55.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Davitamon 03'55"
56.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Labarca 2 - Café Baqué
57.
Wladimir BELLI
Lampre
58.
Erik ZABEL
Team Telekom 04'12"
59.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor
60.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Phonak
61.
Benoit JOACHIM
US Postal Service p/b Berry Floor
62.
Domingo José SEGADO SANCHEZ
Paternina - Costa de Almeria
63.
Rafael CASERO MORENO
Paternina - Costa de Almeria
64.
Jose Gonçaio AMORIM VALADA
Milaneza - MSS
65.
Renato SILVA
Milaneza - MSS
66.
Frank VANDENBROUCKE
Quick Step - Davitamon
67.
Joaquim LOPEZ TORRELLA
Paternina - Costa de Almeria
68.
George HINCAPIE
US Postal Service p/b Berry Floor
69.
Fabrizio GUIDI
Team Bianchi
70.
Jan HRUŠKA
O.N.C.E. - Eroski
71.
Jesus Maria MANZANO
Kelme - Costa Blanca 04'19"
72.
Cadel EVANS
Team Telekom
73.
Constantino ZABALLA GUTIERREZ
Kelme - Costa Blanca
74.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC - Imax
75.
Torsten HIEKMANN
Team Telekom
76.
Iñigo CUESTA
Cofidis
77.
Alessandro CORTINOVIS
Lampre
78.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada
79.
Fränk SCHLECK
Team CSC - Imax
80.
Andrea BROGNARA
Alessio
81.
Guido TRENTIN
Cofidis
82.
Daniel ATIENZA
Cofidis
83.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - So.Di
84.
José Luis RUBIERA
US Postal Service p/b Berry Floor
85.
Francisco Jose LARA RUIZ
Team Bianchi
86.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS
87.
Daniele RIGHI
Lampre
88.
Gustavo OTERO GOMEZ
Labarca 2 - Café Baqué
89.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
90.
Bert GRABSCH
Phonak
91.
Cristian MORENI
Alessio
92.
Carlos Ramon GOLBANO
Paternina - Costa de Almeria
93.
Mario AERTS
Team Telekom 05'59"
94.
Addy ENGELS
Rabobank
95.
Sergio PEREZ GOMEZ
Labarca 2 - Café Baqué
96.
Nicki SÖRENSEN
Team CSC - Imax
97.
Mathew HAYMAN
Rabobank
98.
Pedro CARDOSO
Milaneza - MSS
99.
Mariano PICCOLI
Lampre
100.
Paulo BARROSO
Milaneza - MSS
101.
Josep JUFRE POU
Relax - Fuenlabrada 08'02"
102.
Juan José DE LOS ANGELES
Fassa Bortolo
103.
Bobby JULICH
Team Telekom
104.
Angelo LOPEBOSELLI
Cofidis
105.
Oscar MASON
Vini Caldirola - So.Di
106.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Paternina - Costa de Almeria 09'24"
107.
Giosue BONOMI
Saeco 11'14"
108.
Gian Paolo MONDINI
Domina Vacanze - Elitron
109.
Jorge FERRIO LUQUE
Paternina - Costa de Almeria
110.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
111.
Ján SVORADA
Lampre
112.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
113.
Steffen WESEMANN
Team Telekom
114.
Aitor GARMENDIA
Team Bianchi
115.
Angel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
116.
Simone BERTOLETTI
Lampre
117.
Thorsten RUND
Team Bianchi
118.
Raphael SCHWEDA
Team Bianchi
119.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Team Bianchi
120.
Oscar LAGUNA
Relax - Fuenlabrada
121.
Mikel PRADERA RODRIGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
122.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
123.
Bram TANKINK
Quick Step - Davitamon
124.
Steven DE JONGH
Rabobank
125.
Beat ZBERG
Rabobank
126.
Kurt VAN DE WOUWER
Quick Step - Davitamon
127.
Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com
128.
Pedro HORRILLO MUNOZ
Quick Step - Davitamon
129.
Gerrit GLOMSER
Saeco
130.
Alex ZÜLLE
Phonak
131.
Simone MASCIARELLI
Vini Caldirola - So.Di
132.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski
133.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com
134.
Cesar GARCIA CALVO
Labarca 2 - Café Baqué
135.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
136.
Ronald MUTSAARS
Rabobank 12'58"
137.
Alessandro BERTOLINI
Alessio
138.
Pedro DIAZ LOBATO
Paternina - Costa de Almeria
139.
Igor PUGACI
Saeco
140.
Jose Antonio PECHARROMAN
Paternina - Costa de Almeria
141.
Ruslan IVANOV
Alessio
142.
David NAVAS CHICA
Relax - Fuenlabrada
143.
Dennis LUNGHI
Alessio
144.
Cyril DESSEL
Phonak
145.
Alexandre USOV
Phonak
146.
Sergei IVANOV
Fassa Bortolo
147.
Filippo SIMEONI
Domina Vacanze - Elitron
148.
Pietro ZUCCONI
Vini Caldirola - So.Di
149.
Gonzalo BAYARRI
Phonak
150.
Iván HERRERO ATIENZE
Labarca 2 - Café Baqué
151.
Karsten KROON
Rabobank
152.
Levi LEIPHEIMER
Rabobank
153.
Bekim CHRISTENSEN
Team CSC - Imax
154.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
155.
Giovanni LOMBARDI
Domina Vacanze - Elitron
156.
Guido TRENTI
Fassa Bortolo
157.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
158.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
159.
Davide FRATTINI
Alessio
160.
Gorka ARRIZABALAGA
Euskaltel - Euskadi
161.
Gianluca SIRONI
Vini Caldirola - So.Di
162.
Giampaolo CHEULA
Vini Caldirola - So.Di
163.
Inaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
164.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco
165.
David CAÑADA GARCIA
Quick Step - Davitamon
166.
Stephan SCHRECK
Team Telekom
167.
Max VAN HEESWIJK
US Postal Service p/b Berry Floor
168.
Jan BOVEN
Rabobank
169.
Alberto VINALE
Alessio
170.
Francisco GUTIERREZ
Labarca 2 - Café Baqué
171.
Matthew WHITE
US Postal Service p/b Berry Floor
172.
Julian DEAN
Team CSC - Imax
173.
Thomas BRUUN ERIKSEN
Team CSC - Imax
174.
David LOPEZ GARCIA
Labarca 2 - Café Baqué
175.
David DE LA FUENTE RASILLA
Vini Caldirola - So.Di
176.
Leonardo PIEPOLI
iBanesto.com 13'09"
177.
Massimo APOLLONIO
Vini Caldirola - So.Di 15'43"
178.
Cristian PEPOLI
Saeco 16'45"
179.
Fred RODRIGUEZ
Vini Caldirola - So.Di
180.
Francesco SECCHIARI
Domina Vacanze - Elitron 17'02"
181.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
182.
Rubens BERTOGLIATI
Lampre 17'04"
183.
Angelo FURLAN
Alessio
184.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis
185.
Niki AEBERSOLD
Phonak
186.
Sven MONTGOMERY
Fassa Bortolo
187.
Antonio BUCCIERO
Saeco
188.
Nicola GAVAZZI
Saeco
189.
Michael SANDSTÖD
Team CSC - Imax
190.
David MILLAR
Cofidis 17'07"
191.
Santiago BLANCO GIL
Relax - Fuenlabrada
192.
Stefano CASAGRANDA
Alessio 17'08"
193.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada
194.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
195.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom 17'53"
196.
David PLAZA ROMERO
Team Bianchi 29'18"