Vuelta a España - 2003

58th edition

Stage 7. Huesca - Cauterets (Cambasque) , 190 km    

12 September 2003

Rider Team Time
1.
Michael RASMUSSEN
Rabobank 5h01'14"
2.
Felix Rafael CARDENAS RAVALO
Labarca 2 - Café Baqué 55"
3.
Manuel BELTRAN MARTINEZ
US Postal Service p/b Berry Floor 59"
4.
Luis PEREZ RODRIGUEZ
Cofidis 01'08"
5.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com 01'10"
6.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo 01'17"
7.
Francisco MANCEBO
iBanesto.com 01'24"
8.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca 01'26"
9.
Felix GARCIA CASAS
Team Bianchi
10.
Roberto HERAS HERNANDEZ
US Postal Service p/b Berry Floor 01'29"
11.
Txema DEL OLMO
Milaneza - MSS 01'31"
12.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
13.
Aitor GONZALEZ JIMENEZ
Fassa Bortolo
14.
Michele SCARPONI
Domina Vacanze - Elitron
15.
Igor GONZALEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski 01'40"
16.
Wladimir BELLI
Lampre 01'50"
17.
Leonardo PIEPOLI
iBanesto.com 01'53"
18.
Iñigo CUESTA
Cofidis 01'58"
19.
Gorka GONZALEZ LARRANAGA
Euskaltel - Euskadi 02'12"
20.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi 02'16"
21.
Oscar SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca 02'30"
22.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC - Imax
23.
Guido TRENTIN
Cofidis
24.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski 02'46"
25.
Kurt VAN DE WOUWER
Quick Step - Davitamon
26.
Jose Enrique GUTIERREZ CATALUNA
Kelme - Costa Blanca 03'17"
27.
Claus Michael MÖLLER
Milaneza - MSS 04'24"
28.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Domina Vacanze - Elitron 04'39"
29.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski 04'45"
30.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC - Imax 05'27"
31.
Carlos GARCIA QUESADA
Kelme - Costa Blanca 05'45"
32.
Oscar PEREIRO SIO
Phonak 05'58"
33.
Josep JUFRE POU
Relax - Fuenlabrada
34.
Jorge FERRIO LUQUE
Paternina - Costa de Almeria 06'27"
35.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
iBanesto.com 09'05"
36.
Carlos TORRENT TARRES
Paternina - Costa de Almeria 10'54"
37.
Christian WERNER
Team Telekom
38.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC - Imax
39.
Patrik SINKEWITZ
Quick Step - Davitamon
40.
Jose Gonçaio AMORIM VALADA
Milaneza - MSS
41.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Paternina - Costa de Almeria
42.
Jose AZEVEDO
O.N.C.E. - Eroski 12'02"
43.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski 12'14"
44.
Joan HORRACH RIPPOLL
Milaneza - MSS 12'46"
45.
David LOPEZ GARCIA
Labarca 2 - Café Baqué
46.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com 13'14"
47.
Daniel ATIENZA
Cofidis 13'47"
48.
Richard VIRENQUE
Quick Step - Davitamon 18'17"
49.
Joaquim LOPEZ TORRELLA
Paternina - Costa de Almeria
50.
Cesar GARCIA CALVO
Labarca 2 - Café Baqué
51.
Constantino ZABALLA GUTIERREZ
Kelme - Costa Blanca
52.
Miguel Angel MARTIN PERDIGUERO
Domina Vacanze - Elitron
53.
Pedro CARDOSO
Milaneza - MSS
54.
Mario AERTS
Team Telekom
55.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
56.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Relax - Fuenlabrada
57.
David LATASA
Kelme - Costa Blanca
58.
Kyrylo POSPYEYEV
Domina Vacanze - Elitron
59.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada
60.
Pablo LASTRAS GARCIA
iBanesto.com
61.
Francisco Javier VILA ERRANDONEA
Lampre
62.
David NAVAS CHICA
Relax - Fuenlabrada
63.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
64.
Beat ZBERG
Rabobank
65.
Jose Alberto MARTINEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi
66.
Juan José DE LOS ANGELES
Fassa Bortolo
67.
Giampaolo CHEULA
Vini Caldirola - So.Di
68.
Pedro DIAZ LOBATO
Paternina - Costa de Almeria
69.
Carlos Ramon GOLBANO
Paternina - Costa de Almeria
70.
Cristian MORENI
Alessio 18'22"
71.
Santiago BLANCO GIL
Relax - Fuenlabrada
72.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis 20'03"
73.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco 25'48"
74.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre 27'27"
75.
Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com
76.
Erik ZABEL
Team Telekom
77.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com
78.
Fränk SCHLECK
Team CSC - Imax
79.
Renato SILVA
Milaneza - MSS
80.
Dennis LUNGHI
Alessio
81.
Domingo José SEGADO SANCHEZ
Paternina - Costa de Almeria
82.
Gustavo OTERO GOMEZ
Labarca 2 - Café Baqué
83.
Simone BERTOLETTI
Lampre
84.
Bert GRABSCH
Phonak
85.
Angel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
86.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
87.
Rafael CASERO MORENO
Paternina - Costa de Almeria
88.
Igor ASTARLOA ASCASIBAR
Saeco
89.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor
90.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Labarca 2 - Café Baqué
91.
Oscar LAGUNA
Relax - Fuenlabrada
92.
Stephan SCHRECK
Team Telekom
93.
George HINCAPIE
US Postal Service p/b Berry Floor
94.
Peter FARAZIJN
Cofidis
95.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Davitamon
96.
Aitor GARMENDIA
Team Bianchi
97.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski
98.
Juan Miguel MERCADO MARTIN
iBanesto.com
99.
Benoit JOACHIM
US Postal Service p/b Berry Floor
100.
Gonzalo BAYARRI
Phonak
101.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
102.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
103.
Jesus Maria MANZANO
Kelme - Costa Blanca
104.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS
105.
Sven MONTGOMERY
Fassa Bortolo
106.
Jan HRUŠKA
O.N.C.E. - Eroski
107.
Francisco Jose LARA RUIZ
Team Bianchi
108.
Inaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
109.
José Luis RUBIERA
US Postal Service p/b Berry Floor
110.
Levi LEIPHEIMER
Rabobank
111.
Raphael SCHWEDA
Team Bianchi
112.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
113.
Floyd LANDIS
US Postal Service p/b Berry Floor
114.
Addy ENGELS
Rabobank
115.
Ángel VICIOSO ARCOS
O.N.C.E. - Eroski
116.
Igor PUGACI
Saeco
117.
Angelo LOPEBOSELLI
Cofidis 27'39"
118.
Angel Luis CASERO MORENO
Team Bianchi 29'54"
119.
Filippo SIMEONI
Domina Vacanze - Elitron 29'55"
120.
Fabrizio GUIDI
Team Bianchi
121.
Iván HERRERO ATIENZE
Labarca 2 - Café Baqué 33'35"
122.
Cristian PEPOLI
Saeco
123.
Mariano PICCOLI
Lampre
124.
Paulo BARROSO
Milaneza - MSS
125.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - So.Di
126.
Michael SANDSTÖD
Team CSC - Imax
127.
Andrea BROGNARA
Alessio
128.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
129.
Giovanni LOMBARDI
Domina Vacanze - Elitron
130.
Gian Paolo MONDINI
Domina Vacanze - Elitron
131.
Steven DE JONGH
Rabobank
132.
Niki AEBERSOLD
Phonak
133.
Ronald MUTSAARS
Rabobank
134.
Mikel PRADERA RODRIGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
135.
Pedro HORRILLO MUNOZ
Quick Step - Davitamon
136.
Sergio PEREZ GOMEZ
Labarca 2 - Café Baqué
137.
Tom BOONEN
Quick Step - Davitamon
138.
Max VAN HEESWIJK
US Postal Service p/b Berry Floor
139.
David CAÑADA GARCIA
Quick Step - Davitamon
140.
David DE LA FUENTE RASILLA
Vini Caldirola - So.Di
141.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Labarca 2 - Café Baqué
142.
Pietro ZUCCONI
Vini Caldirola - So.Di
143.
Mathew HAYMAN
Rabobank
144.
Bobby JULICH
Team Telekom
145.
Guido TRENTI
Fassa Bortolo
146.
Bram TANKINK
Quick Step - Davitamon
147.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
148.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
149.
Stefano CASAGRANDA
Alessio
150.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Team Bianchi
151.
Ruslan IVANOV
Alessio
152.
Alessandro BERTOLINI
Alessio
153.
Thorsten RUND
Team Bianchi
154.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
155.
Steffen WESEMANN
Team Telekom
156.
Gianluca SIRONI
Vini Caldirola - So.Di
157.
Jan BOVEN
Rabobank
158.
Nicki SÖRENSEN
Team CSC - Imax
159.
Thomas BRUUN ERIKSEN
Team CSC - Imax
160.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada
161.
Santiago PEREZ FERNANDEZ
Phonak
162.
Gorka ARRIZABALAGA
Euskaltel - Euskadi
163.
Simone MASCIARELLI
Vini Caldirola - So.Di
164.
Daniele RIGHI
Lampre
165.
Sergei IVANOV
Fassa Bortolo
166.
Angelo FURLAN
Alessio
167.
Matthew WHITE
US Postal Service p/b Berry Floor
168.
Torsten HIEKMANN
Team Telekom
169.
Rubens BERTOGLIATI
Lampre
170.
Alberto VINALE
Alessio 33'45"
171.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Phonak
172.
Fred RODRIGUEZ
Vini Caldirola - So.Di
173.
Karsten KROON
Rabobank
174.
David MILLAR
Cofidis 33'47"
175.
Bekim CHRISTENSEN
Team CSC - Imax
176.
Alexandre USOV
Phonak 33'49"
177.
Alex ZÜLLE
Phonak
178.
Francisco GUTIERREZ
Labarca 2 - Café Baqué 37'50"
179.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada 40'22"
180.
Antonio BUCCIERO
Saeco