Vuelta a España - 2003

58th edition

Stage 8. Cauterets - Val d'Aran/Puerto de Beret , 166 km    

13 September 2003

Rider Team Time
1.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski 4h45'40"
2.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
3.
Constantino ZABALLA GUTIERREZ
Kelme - Costa Blanca 51"
4.
Josep JUFRE POU
Relax - Fuenlabrada
5.
Joan HORRACH RIPPOLL
Milaneza - MSS 54"
6.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi 01'13"
7.
Dennis LUNGHI
Alessio 01'32"
8.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
iBanesto.com 02'15"
9.
Michael RASMUSSEN
Rabobank 03'31"
10.
Luis PEREZ RODRIGUEZ
Cofidis
11.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
12.
Felix Rafael CARDENAS RAVALO
Labarca 2 - Café Baqué
13.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski 03'51"
14.
Igor GONZALEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
15.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca
16.
Roberto HERAS HERNANDEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
17.
Aitor GONZALEZ JIMENEZ
Fassa Bortolo
18.
Michele SCARPONI
Domina Vacanze - Elitron
19.
Francisco MANCEBO
iBanesto.com
20.
Txema DEL OLMO
Milaneza - MSS
21.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo
22.
Leonardo PIEPOLI
iBanesto.com
23.
Manuel BELTRAN MARTINEZ
US Postal Service p/b Berry Floor 04'30"
24.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Domina Vacanze - Elitron
25.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski
26.
Felix GARCIA CASAS
Team Bianchi
27.
Miguel Angel MARTIN PERDIGUERO
Domina Vacanze - Elitron 04'40"
28.
Oscar PEREIRO SIO
Phonak
29.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC - Imax
30.
Daniel ATIENZA
Cofidis
31.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi 04'57"
32.
Oscar SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca 05'08"
33.
Guido TRENTIN
Cofidis
34.
Richard VIRENQUE
Quick Step - Davitamon 06'08"
35.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre
36.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
37.
Jose Gonçaio AMORIM VALADA
Milaneza - MSS 06'23"
38.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC - Imax 07'06"
39.
Wladimir BELLI
Lampre
40.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis 07'48"
41.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
42.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Paternina - Costa de Almeria
43.
Christian WERNER
Team Telekom
44.
Pedro CARDOSO
Milaneza - MSS 09'03"
45.
David CAÑADA GARCIA
Quick Step - Davitamon 12'10"
46.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Davitamon
47.
Kyrylo POSPYEYEV
Domina Vacanze - Elitron
48.
Cristian MORENI
Alessio
49.
Igor ASTARLOA ASCASIBAR
Saeco
50.
Jose AZEVEDO
O.N.C.E. - Eroski
51.
Santiago BLANCO GIL
Relax - Fuenlabrada
52.
Francisco Jose LARA RUIZ
Team Bianchi
53.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi 13'08"
54.
Iñigo CUESTA
Cofidis
55.
Jesus Maria MANZANO
Kelme - Costa Blanca
56.
Joaquim LOPEZ TORRELLA
Paternina - Costa de Almeria 20'51"
57.
Francisco Javier VILA ERRANDONEA
Lampre
58.
Beat ZBERG
Rabobank
59.
Giovanni LOMBARDI
Domina Vacanze - Elitron
60.
Torsten HIEKMANN
Team Telekom
61.
Benoit JOACHIM
US Postal Service p/b Berry Floor
62.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis
63.
Peter FARAZIJN
Cofidis
64.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada
65.
Sven MONTGOMERY
Fassa Bortolo
66.
Jose Enrique GUTIERREZ CATALUNA
Kelme - Costa Blanca
67.
Gustavo OTERO GOMEZ
Labarca 2 - Café Baqué
68.
David LATASA
Kelme - Costa Blanca
69.
David LOPEZ GARCIA
Labarca 2 - Café Baqué
70.
Santiago PEREZ FERNANDEZ
Phonak
71.
Levi LEIPHEIMER
Rabobank
72.
Raphael SCHWEDA
Team Bianchi
73.
José Luis RUBIERA
US Postal Service p/b Berry Floor
74.
Carlos TORRENT TARRES
Paternina - Costa de Almeria 31'18"
75.
Michael SANDSTÖD
Team CSC - Imax
76.
Erik ZABEL
Team Telekom
77.
Jorge FERRIO LUQUE
Paternina - Costa de Almeria
78.
Rafael CASERO MORENO
Paternina - Costa de Almeria
79.
Jose Alberto MARTINEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi
80.
Steffen WESEMANN
Team Telekom
81.
Paulo BARROSO
Milaneza - MSS
82.
Renato SILVA
Milaneza - MSS
83.
Simone BERTOLETTI
Lampre
84.
Angel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
85.
Mariano PICCOLI
Lampre
86.
Guido TRENTI
Fassa Bortolo
87.
Gian Paolo MONDINI
Domina Vacanze - Elitron
88.
Steven DE JONGH
Rabobank
89.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
90.
Pedro HORRILLO MUNOZ
Quick Step - Davitamon
91.
Jan HRUŠKA
O.N.C.E. - Eroski
92.
Niki AEBERSOLD
Phonak
93.
Bobby JULICH
Team Telekom
94.
Kurt VAN DE WOUWER
Quick Step - Davitamon
95.
Domingo José SEGADO SANCHEZ
Paternina - Costa de Almeria
96.
Iván HERRERO ATIENZE
Labarca 2 - Café Baqué
97.
Mikel PRADERA RODRIGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
98.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
99.
Gonzalo BAYARRI
Phonak
100.
David NAVAS CHICA
Relax - Fuenlabrada
101.
Bram TANKINK
Quick Step - Davitamon
102.
Juan José DE LOS ANGELES
Fassa Bortolo
103.
Bert GRABSCH
Phonak
104.
Pedro DIAZ LOBATO
Paternina - Costa de Almeria
105.
Oscar LAGUNA
Relax - Fuenlabrada
106.
Carlos Ramon GOLBANO
Paternina - Costa de Almeria
107.
Cristian PEPOLI
Saeco
108.
Igor PUGACI
Saeco
109.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
110.
Ronald MUTSAARS
Rabobank
111.
Alberto VINALE
Alessio
112.
Francisco GUTIERREZ
Labarca 2 - Café Baqué
113.
Stephan SCHRECK
Team Telekom
114.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
115.
Daniele RIGHI
Lampre
116.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Relax - Fuenlabrada
117.
Claus Michael MÖLLER
Milaneza - MSS
118.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC - Imax
119.
Simone MASCIARELLI
Vini Caldirola - So.Di
120.
Pietro ZUCCONI
Vini Caldirola - So.Di
121.
Juan Miguel MERCADO MARTIN
iBanesto.com
122.
Pablo LASTRAS GARCIA
iBanesto.com
123.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor
124.
Alexandre USOV
Phonak
125.
Fabrizio GUIDI
Team Bianchi
126.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
127.
Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com
128.
Giampaolo CHEULA
Vini Caldirola - So.Di
129.
David DE LA FUENTE RASILLA
Vini Caldirola - So.Di
130.
Sergio PEREZ GOMEZ
Labarca 2 - Café Baqué
131.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski
132.
Ángel VICIOSO ARCOS
O.N.C.E. - Eroski
133.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS
134.
Gorka GONZALEZ LARRANAGA
Euskaltel - Euskadi
135.
David MILLAR
Cofidis
136.
George HINCAPIE
US Postal Service p/b Berry Floor
137.
Floyd LANDIS
US Postal Service p/b Berry Floor
138.
Thomas BRUUN ERIKSEN
Team CSC - Imax
139.
Mario AERTS
Team Telekom
140.
Tom BOONEN
Quick Step - Davitamon
141.
Patrik SINKEWITZ
Quick Step - Davitamon
142.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Labarca 2 - Café Baqué
143.
Nicki SÖRENSEN
Team CSC - Imax
144.
Mathew HAYMAN
Rabobank
145.
Angelo FURLAN
Alessio
146.
Thorsten RUND
Team Bianchi
147.
Bekim CHRISTENSEN
Team CSC - Imax
148.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Labarca 2 - Café Baqué
149.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - So.Di
150.
Karsten KROON
Rabobank
151.
Stefano CASAGRANDA
Alessio
152.
Addy ENGELS
Rabobank
153.
Jan BOVEN
Rabobank
154.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
155.
Alessandro BERTOLINI
Alessio
156.
Inaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
157.
Filippo SIMEONI
Domina Vacanze - Elitron
158.
Angel Luis CASERO MORENO
Team Bianchi
159.
Gianluca SIRONI
Vini Caldirola - So.Di
160.
Aitor GARMENDIA
Team Bianchi
161.
Carlos GARCIA QUESADA
Kelme - Costa Blanca
162.
Fred RODRIGUEZ
Vini Caldirola - So.Di
163.
Matthew WHITE
US Postal Service p/b Berry Floor
164.
Cesar GARCIA CALVO
Labarca 2 - Café Baqué
165.
Max VAN HEESWIJK
US Postal Service p/b Berry Floor
166.
Alex ZÜLLE
Phonak
167.
Gorka ARRIZABALAGA
Euskaltel - Euskadi
168.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada
169.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
170.
Rubens BERTOGLIATI
Lampre
171.
Sergei IVANOV
Fassa Bortolo
172.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco
173.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com
174.
Antonio BUCCIERO
Saeco 32'35"
175.
Angelo LOPEBOSELLI
Cofidis 36'37"