Vuelta a España - 2003

58th edition

Stage 9. Vielha - Port d'Envalira , 174.8 km    

14 September 2003

Rider Team Time
1.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca 4h48'36"
2.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo 01"
3.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com 03"
4.
Leonardo PIEPOLI
iBanesto.com
5.
Francisco MANCEBO
iBanesto.com
6.
Felix Rafael CARDENAS RAVALO
Labarca 2 - Café Baqué
7.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski
8.
Michele SCARPONI
Domina Vacanze - Elitron
9.
Aitor GONZALEZ JIMENEZ
Fassa Bortolo
10.
Michael RASMUSSEN
Rabobank
11.
Luis PEREZ RODRIGUEZ
Cofidis 13"
12.
Roberto HERAS HERNANDEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
13.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Domina Vacanze - Elitron
14.
Igor GONZALEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski 30"
15.
Manuel BELTRAN MARTINEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
16.
Txema DEL OLMO
Milaneza - MSS
17.
Oscar PEREIRO SIO
Phonak 58"
18.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Davitamon
19.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski 01'46"
20.
Josep JUFRE POU
Relax - Fuenlabrada 02'11"
21.
Oscar SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca 02'16"
22.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC - Imax
23.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi 03'05"
24.
Jose Enrique GUTIERREZ CATALUNA
Kelme - Costa Blanca
25.
Sven MONTGOMERY
Fassa Bortolo
26.
Jose Gonçaio AMORIM VALADA
Milaneza - MSS
27.
Guido TRENTIN
Cofidis
28.
Jose Alberto MARTINEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi 03'12"
29.
Felix GARCIA CASAS
Team Bianchi 03'28"
30.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi 04'49"
31.
Pedro CARDOSO
Milaneza - MSS 05'18"
32.
Joaquim LOPEZ TORRELLA
Paternina - Costa de Almeria 05'33"
33.
Iñigo CUESTA
Cofidis 06'08"
34.
Christian WERNER
Team Telekom 08'27"
35.
Carlos TORRENT TARRES
Paternina - Costa de Almeria 10'18"
36.
Rafael CASERO MORENO
Paternina - Costa de Almeria 12'34"
37.
Benoit JOACHIM
US Postal Service p/b Berry Floor
38.
Fabrizio GUIDI
Team Bianchi
39.
Renato SILVA
Milaneza - MSS
40.
Jorge FERRIO LUQUE
Paternina - Costa de Almeria
41.
Daniel ATIENZA
Cofidis
42.
Kyrylo POSPYEYEV
Domina Vacanze - Elitron
43.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
44.
Constantino ZABALLA GUTIERREZ
Kelme - Costa Blanca
45.
Gorka GONZALEZ LARRANAGA
Euskaltel - Euskadi
46.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
47.
David LOPEZ GARCIA
Labarca 2 - Café Baqué
48.
Jose AZEVEDO
O.N.C.E. - Eroski 13'44"
49.
Carlos Ramon GOLBANO
Paternina - Costa de Almeria 17'01"
50.
Levi LEIPHEIMER
Rabobank 19'50"
51.
Cesar GARCIA CALVO
Labarca 2 - Café Baqué
52.
Francisco Javier VILA ERRANDONEA
Lampre
53.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre
54.
David NAVAS CHICA
Relax - Fuenlabrada
55.
Domingo José SEGADO SANCHEZ
Paternina - Costa de Almeria
56.
Angel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
57.
Joan HORRACH RIPPOLL
Milaneza - MSS
58.
Bram TANKINK
Quick Step - Davitamon
59.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski
60.
Kurt VAN DE WOUWER
Quick Step - Davitamon
61.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS
62.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
iBanesto.com
63.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor
64.
Pablo LASTRAS GARCIA
iBanesto.com
65.
Francisco Jose LARA RUIZ
Team Bianchi
66.
David LATASA
Kelme - Costa Blanca
67.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC - Imax
68.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski
69.
George HINCAPIE
US Postal Service p/b Berry Floor
70.
Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com
71.
Juan José DE LOS ANGELES
Fassa Bortolo
72.
Claus Michael MÖLLER
Milaneza - MSS
73.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Paternina - Costa de Almeria
74.
Peter FARAZIJN
Cofidis
75.
Gorka ARRIZABALAGA
Euskaltel - Euskadi
76.
Santiago BLANCO GIL
Relax - Fuenlabrada
77.
Miguel Angel MARTIN PERDIGUERO
Domina Vacanze - Elitron
78.
Erik ZABEL
Team Telekom 27'12"
79.
Alessandro BERTOLINI
Alessio
80.
Steffen WESEMANN
Team Telekom
81.
Niki AEBERSOLD
Phonak
82.
Addy ENGELS
Rabobank
83.
Wladimir BELLI
Lampre
84.
Paulo BARROSO
Milaneza - MSS
85.
Torsten HIEKMANN
Team Telekom
86.
Pedro HORRILLO MUNOZ
Quick Step - Davitamon
87.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
88.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco
89.
Bert GRABSCH
Phonak
90.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada
91.
David CAÑADA GARCIA
Quick Step - Davitamon
92.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
93.
Juan Miguel MERCADO MARTIN
iBanesto.com
94.
Beat ZBERG
Rabobank
95.
Gustavo OTERO GOMEZ
Labarca 2 - Café Baqué
96.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Relax - Fuenlabrada
97.
Max VAN HEESWIJK
US Postal Service p/b Berry Floor
98.
David DE LA FUENTE RASILLA
Vini Caldirola - So.Di
99.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com
100.
Igor ASTARLOA ASCASIBAR
Saeco
101.
Mikel PRADERA RODRIGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
102.
Bobby JULICH
Team Telekom
103.
Jan HRUŠKA
O.N.C.E. - Eroski
104.
Santiago PEREZ FERNANDEZ
Phonak
105.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis
106.
Tom BOONEN
Quick Step - Davitamon
107.
Ronald MUTSAARS
Rabobank
108.
Mario AERTS
Team Telekom
109.
Gonzalo BAYARRI
Phonak
110.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
111.
Giampaolo CHEULA
Vini Caldirola - So.Di
112.
Ángel VICIOSO ARCOS
O.N.C.E. - Eroski
113.
Patrik SINKEWITZ
Quick Step - Davitamon
114.
Oscar LAGUNA
Relax - Fuenlabrada
115.
Iván HERRERO ATIENZE
Labarca 2 - Café Baqué
116.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Labarca 2 - Café Baqué
117.
Simone BERTOLETTI
Lampre
118.
Igor PUGACI
Saeco
119.
Cristian PEPOLI
Saeco
120.
Mariano PICCOLI
Lampre
121.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
122.
Rubens BERTOGLIATI
Lampre
123.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
124.
Floyd LANDIS
US Postal Service p/b Berry Floor
125.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
126.
Stephan SCHRECK
Team Telekom
127.
Inaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
128.
Michael SANDSTÖD
Team CSC - Imax
129.
Gian Paolo MONDINI
Domina Vacanze - Elitron
130.
Dennis LUNGHI
Alessio
131.
Carlos GARCIA QUESADA
Kelme - Costa Blanca
132.
José Luis RUBIERA
US Postal Service p/b Berry Floor
133.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
134.
Jesus Maria MANZANO
Kelme - Costa Blanca
135.
Raphael SCHWEDA
Team Bianchi
136.
Pietro ZUCCONI
Vini Caldirola - So.Di
137.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Labarca 2 - Café Baqué
138.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
139.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
140.
Aitor GARMENDIA
Team Bianchi
141.
Cristian MORENI
Alessio
142.
Gianluca SIRONI
Vini Caldirola - So.Di
143.
Pedro DIAZ LOBATO
Paternina - Costa de Almeria
144.
Matthew WHITE
US Postal Service p/b Berry Floor
145.
David MILLAR
Cofidis
146.
Giovanni LOMBARDI
Domina Vacanze - Elitron
147.
Angel Luis CASERO MORENO
Team Bianchi
148.
Thorsten RUND
Team Bianchi
149.
Thomas BRUUN ERIKSEN
Team CSC - Imax
150.
Steven DE JONGH
Rabobank
151.
Bekim CHRISTENSEN
Team CSC - Imax
152.
Nicki SÖRENSEN
Team CSC - Imax
153.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC - Imax
154.
Filippo SIMEONI
Domina Vacanze - Elitron
155.
Mathew HAYMAN
Rabobank
156.
Simone MASCIARELLI
Vini Caldirola - So.Di
157.
Alexandre USOV
Phonak
158.
Daniele RIGHI
Lampre
159.
Angelo LOPEBOSELLI
Cofidis
160.
Guido TRENTI
Fassa Bortolo
161.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
162.
Jan BOVEN
Rabobank
163.
Fred RODRIGUEZ
Vini Caldirola - So.Di
164.
Sergei IVANOV
Fassa Bortolo
165.
Francisco GUTIERREZ
Labarca 2 - Café Baqué
166.
Antonio BUCCIERO
Saeco
167.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - So.Di
168.
Angelo FURLAN
Alessio
169.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada
170.
Karsten KROON
Rabobank
171.
Alberto VINALE
Alessio
172.
Stefano CASAGRANDA
Alessio 27'52"