Vuelta a España 2003  |  Stage 10. Andorra - Sabadell   

58th edition

194 km, 15 September 2003

Rider Team Time
1.
Erik ZABEL
Team Telekom 4h10'51"
2.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
3.
Fabrizio GUIDI
Team Bianchi
4.
Fred RODRIGUEZ
Vini Caldirola - So.Di
5.
Tom BOONEN
Quick Step - Davitamon
6.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca
7.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
8.
Carlos TORRENT TARRES
Paternina - Costa de Almeria
9.
Alexandre USOV
Phonak
10.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak 03"
11.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
12.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
13.
Gianpaolo MONDINI
Domina Vacanze - Elitron
14.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com
15.
Iván HERRERO ATIENZE
Labarca 2 - Café Baqué
16.
Michael RASMUSSEN
Rabobank
17.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Kelme - Costa Blanca
18.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis
19.
Mariano PICCOLI
Lampre
20.
Sergei IVANOV
Fassa Bortolo
21.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski
22.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo
23.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi
24.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
25.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
26.
Francisco MANCEBO
iBanesto.com
27.
Gorka GONZALEZ LARRANAGA
Euskaltel - Euskadi
28.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Fassa Bortolo
29.
Daniele RIGHI
Lampre
30.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
31.
Angelo FURLAN
Alessio
32.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Domina Vacanze - Elitron
33.
Jorge FERRIO LUQUE
Paternina - Costa de Almeria
34.
George HINCAPIE
US Postal Service p/b Berry Floor
35.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Labarca 2 - Café Baqué
36.
Denis LUNGHI
Alessio
37.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
38.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - So.Di
39.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Phonak
40.
Domingo José SEGADO SANCHEZ
Paternina - Costa de Almeria
41.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
42.
Giovanni LOMBARDI
Domina Vacanze - Elitron
43.
Michele SCARPONI
Domina Vacanze - Elitron
44.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
45.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Domina Vacanze - Elitron
46.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com
47.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski
48.
Txema DEL OLMO
Milaneza - MSS
49.
Matthew WHITE
US Postal Service p/b Berry Floor
50.
José Gonçalo AMORIM VALADA
Milaneza - MSS
51.
Bert GRABSCH
Phonak
52.
Josep JUFRE POU
Relax - Fuenlabrada
53.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Relax - Fuenlabrada
54.
Pedro CARDOSO
Milaneza - MSS
55.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC - Imax
56.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
57.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski
58.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor
59.
Christian WERNER
Team Telekom
60.
Floyd LANDIS
US Postal Service p/b Berry Floor
61.
Raphael SCHWEDA
Team Bianchi
62.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
63.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre
64.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC - Imax
65.
Nicki SØRENSEN
Team CSC - Imax
66.
Guido TRENTIN
Cofidis
67.
Kyrylo POSPYEYEV
Domina Vacanze - Elitron
68.
Felix GARCIA CASAS
Team Bianchi
69.
Max VAN HEESWIJK
US Postal Service p/b Berry Floor
70.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
71.
Peter FARAZIJN
Cofidis
72.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Davitamon
73.
David CAÑADA GRACIA
Quick Step - Davitamon
74.
Mario AERTS
Team Telekom
75.
Alessandro BERTOLINI
Alessio
76.
Guido TRENTI
Fassa Bortolo 17"
77.
Ángel VICIOSO ARCOS
O.N.C.E. - Eroski
78.
Iñigo CUESTA
Cofidis 22"
79.
Renato SILVA
Milaneza - MSS
80.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo 25"
81.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco 35"
82.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC - Imax 39"
83.
Bram TANKINK
Quick Step - Davitamon
84.
Addy ENGELS
Rabobank 41"
85.
David NAVAS CHICA
Relax - Fuenlabrada
86.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski
87.
David LÓPEZ GARCÍA
Labarca 2 - Café Baqué
88.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Saeco
89.
Benoît JOACHIM
US Postal Service p/b Berry Floor
90.
Ronald MUTSAARS
Rabobank
91.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi 48"
92.
David DE LA FUENTE RASILLA
Vini Caldirola - So.Di 55"
93.
Beat ZBERG
Rabobank 01'13"
94.
Stephan SCHRECK
Team Telekom 01'18"
95.
Steffen WESEMANN
Team Telekom
96.
Niki AEBERSOLD
Phonak 01'46"
97.
Cristian MORENI
Alessio 01'47"
98.
Michael SANDSTØD
Team CSC - Imax 02'40"
99.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
100.
Cristian PEPOLI
Saeco
101.
Paulo BARROSO
Milaneza - MSS
102.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada
103.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Labarca 2 - Café Baqué
104.
Juan José DE LOS ANGELES
Fassa Bortolo
105.
Kurt VAN DE WOUWER
Quick Step - Davitamon
106.
Oscar LAGUNA
Relax - Fuenlabrada
107.
Daniel ATIENZA
Cofidis
108.
Filippo SIMEONI
Domina Vacanze - Elitron
109.
Joan HORRACH RIPPOLL
Milaneza - MSS
110.
Rafael CASERO MORENO
Paternina - Costa de Almeria
111.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
112.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
113.
Bobby JULICH
Team Telekom
114.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Quick Step - Davitamon
115.
Claus Michael MØLLER
Milaneza - MSS
116.
Torsten HIEKMANN
Team Telekom
117.
Simone BERTOLETTI
Lampre
118.
Bekim CHRISTENSEN
Team CSC - Imax
119.
Gustavo OTERO GOMEZ
Labarca 2 - Café Baqué
120.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Paternina - Costa de Almeria
121.
Pietro ZUCCONI
Vini Caldirola - So.Di
122.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS
123.
Steven DE JONGH
Rabobank
124.
Leonardo PIEPOLI
iBanesto.com
125.
Patrik SINKEWITZ
Quick Step - Davitamon
126.
Cesar GARCIA CALVO
Labarca 2 - Café Baqué
127.
Santiago BLANCO GIL
Relax - Fuenlabrada
128.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Lampre
129.
Jesus Maria MANZANO
Kelme - Costa Blanca
130.
Carlos Ramon GOLBANO
Paternina - Costa de Almeria
131.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
iBanesto.com
132.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com
133.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis
134.
Thorsten RUND
Team Bianchi
135.
Thomas BRUUN ERIKSEN
Team CSC - Imax
136.
Gianluca SIRONI
Vini Caldirola - So.Di
137.
Jan BOVEN
Rabobank
138.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
139.
Gorka ARRIZABALAGA
Euskaltel - Euskadi
140.
David LATASA
Kelme - Costa Blanca
141.
Carlos GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca
142.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Team Bianchi
143.
Giampaolo CHEULA
Vini Caldirola - So.Di
144.
Wladimir BELLI
Lampre
145.
Angel Luis CASERO MORENO
Team Bianchi
146.
Levi LEIPHEIMER
Rabobank
147.
Aitor GARMENDIA
Team Bianchi
148.
José Luis RUBIERA
US Postal Service p/b Berry Floor
149.
Karsten KROON
Rabobank
150.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
151.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com
152.
Stefano CASAGRANDA
Alessio
153.
Gonzalo BAYARRI
Phonak
154.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
155.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
156.
Rubens BERTOGLIATI
Lampre
157.
Jan HRUŠKA
O.N.C.E. - Eroski 03'50"
158.
Alberto VINALE
Alessio 03'53"
159.
David MILLAR
Cofidis 03'55"
160.
Francisco GUTIERREZ
Labarca 2 - Café Baqué 04'16"
161.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
162.
Igor PUGACI
Saeco 05'16"
163.
Mathew HAYMAN
Rabobank 05'19"
164.
Angelo LOPEBOSELLI
Cofidis 05'35"
165.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Labarca 2 - Café Baqué 08'40"
166.
Pedro DÍAZ LOBATO
Paternina - Costa de Almeria
167.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Paternina - Costa de Almeria
168.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada
169.
Simone MASCIARELLI
Vini Caldirola - So.Di 11'36"
170.
Sven MONTGOMERY
Fassa Bortolo

Stage information

Start, finish: Stage 10. Andorra - Sabadell

Race Type: Sprint stage

Distance: 194 km

Date: 15 September 2003