Vuelta a España 2003  |  Stage 14. Albacete - Valdepeñas   

58th edition

167.4 km, 20 September 2003

Rider Team Time
1.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo 3h43'16"
2.
Fred RODRIGUEZ
Vini Caldirola - So.Di
3.
Erik ZABEL
Team Telekom
4.
Thomas BRUUN ERIKSEN
Team CSC - Imax
5.
Tom BOONEN
Quick Step - Davitamon
6.
Angelo FURLAN
Alessio
7.
Steven DE JONGH
Rabobank
8.
Gorka GONZALEZ LARRANAGA
Euskaltel - Euskadi
9.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
10.
Alberto VINALE
Alessio
11.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
12.
George HINCAPIE
US Postal Service p/b Berry Floor
13.
Francisco GUTIERREZ
Labarca 2 - Café Baqué
14.
Carlos TORRENT TARRES
Paternina - Costa de Almeria
15.
Simone MASCIARELLI
Vini Caldirola - So.Di
16.
Alexandre USOV
Phonak
17.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Domina Vacanze - Elitron
18.
Fabrizio GUIDI
Team Bianchi
19.
Txema DEL OLMO
Milaneza - MSS
20.
Carlos Ramon GOLBANO
Paternina - Costa de Almeria
21.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Domina Vacanze - Elitron
22.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
23.
Addy ENGELS
Rabobank
24.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
25.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
26.
Michael RASMUSSEN
Rabobank
27.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski
28.
David DE LA FUENTE RASILLA
Vini Caldirola - So.Di
29.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
30.
Cristian MORENI
Alessio
31.
Max VAN HEESWIJK
US Postal Service p/b Berry Floor
32.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com
33.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
34.
Bert GRABSCH
Phonak
35.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis
36.
Josep JUFRE POU
Relax - Fuenlabrada
37.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - So.Di
38.
David CAÑADA GRACIA
Quick Step - Davitamon
39.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre
40.
Joan HORRACH RIPPOLL
Milaneza - MSS
41.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski
42.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca
43.
Mariano PICCOLI
Lampre
44.
Angelo LOPEBOSELLI
Cofidis
45.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Kelme - Costa Blanca
46.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
47.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
48.
Michele SCARPONI
Domina Vacanze - Elitron
49.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak
50.
Ángel VICIOSO ARCOS
O.N.C.E. - Eroski
51.
Gianluca SIRONI
Vini Caldirola - So.Di
52.
Nicki SØRENSEN
Team CSC - Imax
53.
Kyrylo POSPYEYEV
Domina Vacanze - Elitron
54.
Cristian PEPOLI
Saeco
55.
Matthew WHITE
US Postal Service p/b Berry Floor
56.
Francisco MANCEBO
iBanesto.com
57.
Iván HERRERO ATIENZE
Labarca 2 - Café Baqué
58.
Gianpaolo MONDINI
Domina Vacanze - Elitron
59.
David LATASA
Kelme - Costa Blanca
60.
Jorge FERRIO LUQUE
Paternina - Costa de Almeria
61.
Giovanni LOMBARDI
Domina Vacanze - Elitron
62.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Labarca 2 - Café Baqué
63.
Christian WERNER
Team Telekom
64.
Steffen WESEMANN
Team Telekom
65.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi
66.
Pietro ZUCCONI
Vini Caldirola - So.Di
67.
Guido TRENTI
Fassa Bortolo
68.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com
69.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Relax - Fuenlabrada
70.
Felix GARCIA CASAS
Team Bianchi
71.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC - Imax
72.
Beat ZBERG
Rabobank
73.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
74.
Denis LUNGHI
Alessio
75.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
76.
Stefano CASAGRANDA
Alessio
77.
Mario AERTS
Team Telekom
78.
David NAVAS CHICA
Relax - Fuenlabrada
79.
Rafael CASERO MORENO
Paternina - Costa de Almeria
80.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor
81.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
82.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
83.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski
84.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo
85.
Guido TRENTIN
Cofidis
86.
Bram TANKINK
Quick Step - Davitamon
87.
Alessandro BERTOLINI
Alessio
88.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Lampre
89.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
90.
Jesus Maria MANZANO
Kelme - Costa Blanca
91.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Phonak
92.
Gorka ARRIZABALAGA
Euskaltel - Euskadi
93.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Quick Step - Davitamon
94.
José Luis RUBIERA
US Postal Service p/b Berry Floor
95.
Bekim CHRISTENSEN
Team CSC - Imax
96.
Iñigo CUESTA
Cofidis
97.
Pedro CARDOSO
Milaneza - MSS
98.
Carlos GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca
99.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
100.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
101.
Renato SILVA
Milaneza - MSS
102.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Davitamon
103.
Thorsten RUND
Team Bianchi
104.
Niki AEBERSOLD
Phonak
105.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco
106.
José Gonçalo AMORIM VALADA
Milaneza - MSS
107.
Patrik SINKEWITZ
Quick Step - Davitamon
108.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com
109.
Domingo José SEGADO SANCHEZ
Paternina - Costa de Almeria
110.
Torsten HIEKMANN
Team Telekom 15"
111.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada 22"
112.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC - Imax
113.
Paulo BARROSO
Milaneza - MSS 26"
114.
Bobby JULICH
Team Telekom
115.
Stephan SCHRECK
Team Telekom
116.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
117.
Sergei IVANOV
Fassa Bortolo
118.
Mathew HAYMAN
Rabobank 30"
119.
David MILLAR
Cofidis 33"
120.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski
121.
David LÓPEZ GARCÍA
Labarca 2 - Café Baqué 42"
122.
Filippo SIMEONI
Domina Vacanze - Elitron
123.
Karsten KROON
Rabobank
124.
Claus Michael MØLLER
Milaneza - MSS
125.
Daniel ATIENZA
Cofidis
126.
Sven MONTGOMERY
Fassa Bortolo
127.
Gustavo OTERO GOMEZ
Labarca 2 - Café Baqué
128.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC - Imax
129.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Labarca 2 - Café Baqué
130.
Kurt VAN DE WOUWER
Quick Step - Davitamon
131.
Oscar LAGUNA
Relax - Fuenlabrada
132.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS
133.
Juan José DE LOS ANGELES
Fassa Bortolo
134.
Simone BERTOLETTI
Lampre
135.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
136.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com
137.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
138.
Ronald MUTSAARS
Rabobank
139.
Rubens BERTOGLIATI
Lampre
140.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
141.
Daniele RIGHI
Lampre
142.
Santiago BLANCO GIL
Relax - Fuenlabrada
143.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis
144.
Raphael SCHWEDA
Team Bianchi
145.
Jan HRUŠKA
O.N.C.E. - Eroski
146.
Wladimir BELLI
Lampre
147.
Aitor GARMENDIA
Team Bianchi
148.
Leonardo PIEPOLI
iBanesto.com
149.
Gonzalo BAYARRI
Phonak
150.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
151.
Jan BOVEN
Rabobank
152.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
iBanesto.com
153.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
154.
Benoît JOACHIM
US Postal Service p/b Berry Floor
155.
Cesar GARCIA CALVO
Labarca 2 - Café Baqué
156.
Levi LEIPHEIMER
Rabobank
157.
Floyd LANDIS
US Postal Service p/b Berry Floor
158.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Paternina - Costa de Almeria
159.
Giampaolo CHEULA
Vini Caldirola - So.Di
160.
Igor PUGACI
Saeco
161.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada
162.
Pedro DÍAZ LOBATO
Paternina - Costa de Almeria 01'06"
163.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Paternina - Costa de Almeria
164.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Team Bianchi
165.
Michael SANDSTØD
Team CSC - Imax

Stage information

Start, finish: Stage 14. Albacete - Valdepeñas

Race Type: Sprint stage

Distance: 167.4 km

Date: 20 September 2003