Vuelta a España 2003  |  Stage 21. Madrid - Madrid   

58th edition

145.8 km, 28 September 2003

Rider Team Time
1.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo 3h51'19"
2.
Erik ZABEL
Team Telekom
3.
Fred RODRIGUEZ
Vini Caldirola - So.Di
4.
Alexandre USOV
Phonak
5.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
6.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Domina Vacanze - Elitron
7.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - So.Di
8.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca
9.
Carlos TORRENT TARRES
Paternina - Costa de Almeria
10.
Angelo FURLAN
Alessio
11.
Tom BOONEN
Quick Step - Davitamon
12.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
13.
Francisco GUTIERREZ
Labarca 2 - Café Baqué
14.
Fabrizio GUIDI
Team Bianchi
15.
Daniele RIGHI
Lampre
16.
Patrik SINKEWITZ
Quick Step - Davitamon
17.
Jorge FERRIO LUQUE
Paternina - Costa de Almeria
18.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com
19.
Thomas BRUUN ERIKSEN
Team CSC - Imax
20.
Sergei IVANOV
Fassa Bortolo
21.
Gorka GONZALEZ LARRANAGA
Euskaltel - Euskadi
22.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Domina Vacanze - Elitron
23.
Mathew HAYMAN
Rabobank
24.
Igor PUGACI
Saeco
25.
Steven DE JONGH
Rabobank
26.
Mariano PICCOLI
Lampre
27.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
28.
Pedro DÍAZ LOBATO
Paternina - Costa de Almeria
29.
Josep JUFRE POU
Relax - Fuenlabrada
30.
Iván HERRERO ATIENZE
Labarca 2 - Café Baqué
31.
Cristian PEPOLI
Saeco
32.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Phonak
33.
Michael RASMUSSEN
Rabobank
34.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
35.
Max VAN HEESWIJK
US Postal Service p/b Berry Floor
36.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis
37.
Renato SILVA
Milaneza - MSS
38.
Txema DEL OLMO
Milaneza - MSS
39.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre
40.
Carlos Ramon GOLBANO
Paternina - Costa de Almeria
41.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
42.
Ángel VICIOSO ARCOS
O.N.C.E. - Eroski
43.
Kyrylo POSPYEYEV
Domina Vacanze - Elitron
44.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak
45.
Felix GARCIA CASAS
Team Bianchi
46.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
47.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
48.
Michele SCARPONI
Domina Vacanze - Elitron
49.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis
50.
David LÓPEZ GARCÍA
Labarca 2 - Café Baqué
51.
Bram TANKINK
Quick Step - Davitamon
52.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Kelme - Costa Blanca
53.
Simone MASCIARELLI
Vini Caldirola - So.Di
54.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
55.
Christian WERNER
Team Telekom
56.
Bert GRABSCH
Phonak
57.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Labarca 2 - Café Baqué
58.
Pietro ZUCCONI
Vini Caldirola - So.Di
59.
Steffen WESEMANN
Team Telekom
60.
Nicki SØRENSEN
Team CSC - Imax
61.
Oscar LAGUNA
Relax - Fuenlabrada
62.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
63.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada
64.
Gianluca SIRONI
Vini Caldirola - So.Di
65.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
66.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi
67.
David LATASA
Kelme - Costa Blanca
68.
Karsten KROON
Rabobank
69.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Lampre
70.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
71.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski
72.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS
73.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Labarca 2 - Café Baqué
74.
Claus Michael MØLLER
Milaneza - MSS
75.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski
76.
David CAÑADA GRACIA
Quick Step - Davitamon
77.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Quick Step - Davitamon
78.
Francisco MANCEBO
iBanesto.com
79.
Gustavo OTERO GOMEZ
Labarca 2 - Café Baqué
80.
Pedro CARDOSO
Milaneza - MSS
81.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com
82.
Filippo SIMEONI
Domina Vacanze - Elitron
83.
Daniel ATIENZA
Cofidis
84.
David MILLAR
Cofidis
85.
Matthew WHITE
US Postal Service p/b Berry Floor
86.
Bobby JULICH
Team Telekom
87.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
88.
José Luis RUBIERA
US Postal Service p/b Berry Floor
89.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor
90.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski
91.
Iñigo CUESTA
Cofidis
92.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
93.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski
94.
Alessandro BERTOLINI
Alessio
95.
Floyd LANDIS
US Postal Service p/b Berry Floor
96.
José Gonçalo AMORIM VALADA
Milaneza - MSS
97.
Jan HRUŠKA
O.N.C.E. - Eroski
98.
Alberto VINALE
Alessio
99.
Mario AERTS
Team Telekom
100.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
101.
Benoît JOACHIM
US Postal Service p/b Berry Floor
102.
David DE LA FUENTE RASILLA
Vini Caldirola - So.Di
103.
Leonardo PIEPOLI
iBanesto.com
104.
Jan BOVEN
Rabobank
105.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC - Imax
106.
Ronald MUTSAARS
Rabobank
107.
Gianpaolo MONDINI
Domina Vacanze - Elitron
108.
Stephan SCHRECK
Team Telekom
109.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
iBanesto.com
110.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Team Bianchi
111.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC - Imax
112.
Guido TRENTIN
Cofidis
113.
Rafael CASERO MORENO
Paternina - Costa de Almeria
114.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Davitamon
115.
Juan José DE LOS ANGELES
Fassa Bortolo
116.
Kurt VAN DE WOUWER
Quick Step - Davitamon
117.
Joan HORRACH RIPPOLL
Milaneza - MSS
118.
Aitor GARMENDIA
Team Bianchi
119.
Simone BERTOLETTI
Lampre
120.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
121.
Guido TRENTI
Fassa Bortolo
122.
Rubens BERTOGLIATI
Lampre
123.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Relax - Fuenlabrada
124.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Paternina - Costa de Almeria
125.
Gonzalo BAYARRI
Phonak
126.
Niki AEBERSOLD
Phonak
127.
Raphael SCHWEDA
Team Bianchi
128.
Beat ZBERG
Rabobank
129.
David NAVAS CHICA
Relax - Fuenlabrada
130.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
131.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
132.
Santiago BLANCO GIL
Relax - Fuenlabrada
133.
Carlos GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca
134.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
135.
Bekim CHRISTENSEN
Team CSC - Imax
136.
Levi LEIPHEIMER
Rabobank
137.
Michael SANDSTØD
Team CSC - Imax
138.
Angelo LOPEBOSELLI
Cofidis
139.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC - Imax
140.
Denis LUNGHI
Alessio
141.
Addy ENGELS
Rabobank
142.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com
143.
Paulo BARROSO
Milaneza - MSS
144.
Gorka ARRIZABALAGA
Euskaltel - Euskadi
145.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
146.
Giampaolo CHEULA
Vini Caldirola - So.Di
147.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
148.
Cesar GARCIA CALVO
Labarca 2 - Café Baqué
149.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco
150.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada
151.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com
152.
Cristian MORENI
Alessio
153.
Giovanni LOMBARDI
Domina Vacanze - Elitron 23"
154.
Torsten HIEKMANN
Team Telekom 37"
155.
Stefano CASAGRANDA
Alessio
156.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Paternina - Costa de Almeria 44"
157.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo
158.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo 53"
159.
Thorsten RUND
Team Bianchi 01'22"

Stage information

Start, finish: Stage 21. Madrid - Madrid

Race Type: Sprint stage

Distance: 145.8 km

Date: 28 September 2003