Vuelta a España 2003  |  Stage 5. Soria - Zaragoza   

58th edition

166.7 km, 10 September 2003

Rider Team Time
1.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo 3h19'26"
2.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
3.
Julian DEAN
Team CSC - Imax 02"
4.
Erik ZABEL
Team Telekom
5.
Antonio BUCCIERO
Saeco
6.
Fred RODRIGUEZ
Vini Caldirola - So.Di
7.
Angelo FURLAN
Alessio
8.
Ján SVORADA
Lampre
9.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca
10.
Steven DE JONGH
Rabobank
11.
Giovanni LOMBARDI
Domina Vacanze - Elitron
12.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
13.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis
14.
Gianpaolo MONDINI
Domina Vacanze - Elitron
15.
Cristian MORENI
Alessio
16.
Carlos TORRENT TARRES
Paternina - Costa de Almeria
17.
Iván HERRERO ATIENZE
Labarca 2 - Café Baqué
18.
Max VAN HEESWIJK
US Postal Service p/b Berry Floor
19.
Ángel VICIOSO ARCOS
O.N.C.E. - Eroski
20.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo
21.
Mathew HAYMAN
Rabobank
22.
Alexandre USOV
Phonak
23.
Raphael SCHWEDA
Team Bianchi
24.
Guido TRENTIN
Cofidis
25.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski
26.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
27.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Phonak
28.
Guido TRENTI
Fassa Bortolo
29.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
30.
Claus Michael MØLLER
Milaneza - MSS
31.
Bram TANKINK
Quick Step - Davitamon
32.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor
33.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
34.
Carlos Ramon GOLBANO
Paternina - Costa de Almeria
35.
Tom BOONEN
Quick Step - Davitamon
36.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre
37.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Domina Vacanze - Elitron
38.
Josep JUFRE POU
Relax - Fuenlabrada
39.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Fassa Bortolo
40.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Lampre
41.
Fränk SCHLECK
Team CSC - Imax
42.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC - Imax
43.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
44.
Michele SCARPONI
Domina Vacanze - Elitron
45.
George HINCAPIE
US Postal Service p/b Berry Floor
46.
Angelo LOPEBOSELLI
Cofidis
47.
Michael RASMUSSEN
Rabobank
48.
Daniele RIGHI
Lampre
49.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
50.
Peter FARAZIJN
Cofidis
51.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
52.
Bert GRABSCH
Phonak
53.
Thomas BRUUN ERIKSEN
Team CSC - Imax
54.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Kelme - Costa Blanca
55.
Bekim CHRISTENSEN
Team CSC - Imax
56.
Wladimir BELLI
Lampre
57.
Kyrylo POSPYEYEV
Domina Vacanze - Elitron
58.
Angel Luis CASERO MORENO
Team Bianchi
59.
Addy ENGELS
Rabobank
60.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak
61.
Rafael CASERO MORENO
Paternina - Costa de Almeria
62.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
63.
Mariano PICCOLI
Lampre
64.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Davitamon
65.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
66.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC - Imax
67.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
68.
Gorka GONZALEZ LARRANAGA
Euskaltel - Euskadi
69.
Felix GARCIA CASAS
Team Bianchi
70.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
71.
Alberto VINALE
Alessio
72.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Quick Step - Davitamon
73.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski
74.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Team Bianchi
75.
Cesar GARCIA CALVO
Labarca 2 - Café Baqué
76.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Labarca 2 - Café Baqué
77.
Simone MASCIARELLI
Vini Caldirola - So.Di
78.
José Luis RUBIERA
US Postal Service p/b Berry Floor
79.
Francisco GUTIERREZ
Labarca 2 - Café Baqué
80.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis
81.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
82.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski
83.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
iBanesto.com
84.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Phonak
85.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com
86.
Francisco MANCEBO
iBanesto.com
87.
Mario AERTS
Team Telekom
88.
José AZEVEDO
O.N.C.E. - Eroski
89.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com
90.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Relax - Fuenlabrada
91.
Nicki SØRENSEN
Team CSC - Imax
92.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
93.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada
94.
Patrik SINKEWITZ
Quick Step - Davitamon
95.
Txema DEL OLMO
Milaneza - MSS
96.
Floyd LANDIS
US Postal Service p/b Berry Floor
97.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
98.
Pedro CARDOSO
Milaneza - MSS
99.
Gianluca SIRONI
Vini Caldirola - So.Di
100.
Stefano CASAGRANDA
Alessio
101.
Christian WERNER
Team Telekom
102.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
103.
Bobby JULICH
Team Telekom
104.
Iñigo CUESTA
Cofidis
105.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Labarca 2 - Café Baqué
106.
Domingo José SEGADO SANCHEZ
Paternina - Costa de Almeria
107.
Carlos GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca
108.
Steffen WESEMANN
Team Telekom
109.
Joan HORRACH RIPPOLL
Milaneza - MSS
110.
Jan HRUŠKA
O.N.C.E. - Eroski
111.
Thorsten RUND
Team Bianchi
112.
Stephan SCHRECK
Team Telekom
113.
Andrea BROGNARA
Alessio
114.
Gerrit GLOMSER
Saeco
115.
Aitor GARMENDIA
Team Bianchi
116.
David CAÑADA GRACIA
Quick Step - Davitamon
117.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
118.
Alessandro BERTOLINI
Alessio
119.
Jan BOVEN
Rabobank
120.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com
121.
Beat ZBERG
Rabobank
122.
Benoît JOACHIM
US Postal Service p/b Berry Floor
123.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
124.
Renato SILVA
Milaneza - MSS
125.
Pietro ZUCCONI
Vini Caldirola - So.Di
126.
Alex ZÜLLE
Phonak
127.
Michael SANDSTØD
Team CSC - Imax
128.
Gorka ARRIZABALAGA
Euskaltel - Euskadi
129.
David NAVAS CHICA
Relax - Fuenlabrada
130.
Leonardo PIEPOLI
iBanesto.com
131.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski
132.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com
133.
Matthew WHITE
US Postal Service p/b Berry Floor
134.
Massimo APOLLONIO
Vini Caldirola - So.Di 25"
135.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Saeco 27"
136.
Sergei IVANOV
Fassa Bortolo 30"
137.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
138.
Ruslan IVANOV
Alessio 36"
139.
Denis LUNGHI
Alessio
140.
Karsten KROON
Rabobank 52"
141.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - So.Di 58"
142.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi 02"
143.
David MILLAR
Cofidis 01'25"
144.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi 02"
145.
David LATASA
Kelme - Costa Blanca
146.
Richard VIRENQUE
Quick Step - Davitamon 06'27"
147.
Simone BERTOLETTI
Lampre
148.
Jesus Maria MANZANO
Kelme - Costa Blanca
149.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Domina Vacanze - Elitron
150.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
151.
Paulo BARROSO
Milaneza - MSS
152.
Kurt VAN DE WOUWER
Quick Step - Davitamon
153.
José Gonçalo AMORIM VALADA
Milaneza - MSS
154.
Igor PUGACI
Saeco
155.
Torsten HIEKMANN
Team Telekom
156.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Team Bianchi
157.
Cyril DESSEL
Phonak
158.
Gonzalo BAYARRI
Phonak
159.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC - Imax
160.
Gustavo OTERO GOMEZ
Labarca 2 - Café Baqué
161.
Ronald MUTSAARS
Rabobank
162.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS
163.
David LÓPEZ GARCÍA
Labarca 2 - Café Baqué
164.
Juan José DE LOS ANGELES
Fassa Bortolo
165.
David DE LA FUENTE RASILLA
Vini Caldirola - So.Di
166.
Oscar LAGUNA
Relax - Fuenlabrada
167.
Fabrizio GUIDI
Team Bianchi
168.
Niki AEBERSOLD
Phonak
169.
Giampaolo CHEULA
Vini Caldirola - So.Di
170.
Sergio PÉREZ GÓMEZ
Labarca 2 - Café Baqué 09'55"
171.
Rubens BERTOGLIATI
Lampre
172.
Sven MONTGOMERY
Fassa Bortolo
173.
Filippo SIMEONI
Domina Vacanze - Elitron
174.
Francesco SECCHIARI
Domina Vacanze - Elitron
175.
Daniel ATIENZA
Cofidis
176.
Pedro DÍAZ LOBATO
Paternina - Costa de Almeria
177.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Paternina - Costa de Almeria
178.
Davide FRATTINI
Alessio
179.
Santiago BLANCO GIL
Relax - Fuenlabrada
180.
Frank VANDENBROUCKE
Quick Step - Davitamon
181.
Levi LEIPHEIMER
Rabobank
182.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Labarca 2 - Café Baqué
183.
Cristian PEPOLI
Saeco
184.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
185.
Jorge FERRIO LUQUE
Paternina - Costa de Almeria
186.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Paternina - Costa de Almeria
187.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada
188.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco
189.
Alessandro CORTINOVIS
Lampre 02"

Stage information

Start, finish: Stage 5. Soria - Zaragoza

Race Type: Sprint stage

Distance: 166.7 km

Date: 10 September 2003