Vuelta a España 2003  |  Stage 6. Zaragoza I.T.T.   

58th edition

43.8 km, 11 September 2003

Rider Team Time
1.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski 53'34"
2.
David MILLAR
Cofidis 01'20"
3.
Jan HRUŠKA
O.N.C.E. - Eroski 01'26"
4.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski 01'37"
5.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Fassa Bortolo 01'41"
6.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor 01'42"
7.
Claus Michael MØLLER
Milaneza - MSS 01'56"
8.
Bert GRABSCH
Phonak 01'57"
9.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo 02'21"
10.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Domina Vacanze - Elitron 02'23"
11.
Angel Luis CASERO MORENO
Team Bianchi 02'25"
12.
Carlos TORRENT TARRES
Paternina - Costa de Almeria 03'01"
13.
Alex ZÜLLE
Phonak
14.
Michele SCARPONI
Domina Vacanze - Elitron 03'16"
15.
Bobby JULICH
Team Telekom 03'18"
16.
Rubens BERTOGLIATI
Lampre 03'25"
17.
Guido TRENTIN
Cofidis 03'26"
18.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service p/b Berry Floor 03'35"
19.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor 03'46"
20.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi 03'48"
21.
Francisco MANCEBO
iBanesto.com
22.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca
23.
Torsten HIEKMANN
Team Telekom 03'56"
24.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski 03'59"
25.
Gorka ARRIZABALAGA
Euskaltel - Euskadi 04'03"
26.
José Luis RUBIERA
US Postal Service p/b Berry Floor 04'13"
27.
José AZEVEDO
O.N.C.E. - Eroski 04'16"
28.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com 04'23"
29.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca 04'29"
30.
Floyd LANDIS
US Postal Service p/b Berry Floor 04'33"
31.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com 04'41"
32.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis
33.
Iñigo CUESTA
Cofidis 04'42"
34.
Felix GARCIA CASAS
Team Bianchi 04'43"
35.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC - Imax 04'44"
36.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
37.
David CAÑADA GRACIA
Quick Step - Davitamon
38.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Phonak 04'45"
39.
Rafael CASERO MORENO
Paternina - Costa de Almeria 04'48"
40.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Quick Step - Davitamon 04'49"
41.
Levi LEIPHEIMER
Rabobank 04'50"
42.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak 04'51"
43.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Relax - Fuenlabrada 04'54"
44.
Steffen WESEMANN
Team Telekom 04'55"
45.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com 04'56"
46.
Michael SANDSTØD
Team CSC - Imax 05'02"
47.
Michael RASMUSSEN
Rabobank
48.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com 05'03"
49.
Cristian MORENI
Alessio 05'06"
50.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski 05'07"
51.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC - Imax 05'22"
52.
Stephan SCHRECK
Team Telekom
53.
Tom BOONEN
Quick Step - Davitamon 05'23"
54.
Jesus Maria MANZANO
Kelme - Costa Blanca 05'26"
55.
George HINCAPIE
US Postal Service p/b Berry Floor 05'27"
56.
Kyrylo POSPYEYEV
Domina Vacanze - Elitron
57.
Bekim CHRISTENSEN
Team CSC - Imax 05'28"
58.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Labarca 2 - Café Baqué 05'32"
59.
Raphael SCHWEDA
Team Bianchi 05'33"
60.
Patrik SINKEWITZ
Quick Step - Davitamon 05'36"
61.
Denis LUNGHI
Alessio 05'37"
62.
Ronald MUTSAARS
Rabobank 05'47"
63.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca 05'51"
64.
Alexandre USOV
Phonak 05'52"
65.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
66.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Lampre 05'54"
67.
Renato SILVA
Milaneza - MSS
68.
David LATASA
Kelme - Costa Blanca
69.
Wladimir BELLI
Lampre
70.
Ján SVORADA
Lampre 05'56"
71.
Jan BOVEN
Rabobank 05'57"
72.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi 06'00"
73.
Benoît JOACHIM
US Postal Service p/b Berry Floor 06'03"
74.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com 06'04"
75.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Davitamon 06'06"
76.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski
77.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis 06'07"
78.
Ángel VICIOSO ARCOS
O.N.C.E. - Eroski
79.
David NAVAS CHICA
Relax - Fuenlabrada 06'08"
80.
Kurt VAN DE WOUWER
Quick Step - Davitamon 06'09"
81.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com 06'10"
82.
Gorka GONZALEZ LARRANAGA
Euskaltel - Euskadi 06'11"
83.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Saeco
84.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco
85.
Oscar LAGUNA
Relax - Fuenlabrada 06'12"
86.
Filippo SIMEONI
Domina Vacanze - Elitron 06'13"
87.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski 06'18"
88.
Gianluca SIRONI
Vini Caldirola - So.Di 06'19"
89.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi 06'20"
90.
Angelo FURLAN
Alessio 06'21"
91.
Cesar GARCIA CALVO
Labarca 2 - Café Baqué 06'24"
92.
Joan HORRACH RIPPOLL
Milaneza - MSS 06'28"
93.
Christian WERNER
Team Telekom 06'29"
94.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
95.
Thorsten RUND
Team Bianchi 06'30"
96.
Ruslan IVANOV
Alessio 06'33"
97.
Francesco SECCHIARI
Domina Vacanze - Elitron
98.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre 06'34"
99.
Pedro CARDOSO
Milaneza - MSS
100.
Fred RODRIGUEZ
Vini Caldirola - So.Di 06'36"
101.
Gianpaolo MONDINI
Domina Vacanze - Elitron
102.
Carlos GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca 06'39"
103.
Max VAN HEESWIJK
US Postal Service p/b Berry Floor 06'40"
104.
Mariano PICCOLI
Lampre
105.
Juan José DE LOS ANGELES
Fassa Bortolo 06'41"
106.
Josep JUFRE POU
Relax - Fuenlabrada 06'42"
107.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Phonak 06'45"
108.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS
109.
Bram TANKINK
Quick Step - Davitamon 06'48"
110.
Angelo LOPEBOSELLI
Cofidis 06'49"
111.
Pedro DÍAZ LOBATO
Paternina - Costa de Almeria
112.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Paternina - Costa de Almeria
113.
Erik ZABEL
Team Telekom 06'51"
114.
Fabrizio GUIDI
Team Bianchi 06'57"
115.
Domingo José SEGADO SANCHEZ
Paternina - Costa de Almeria 06'58"
116.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo 07'00"
117.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
118.
Mario AERTS
Team Telekom 07'01"
119.
Fränk SCHLECK
Team CSC - Imax
120.
Nicki SØRENSEN
Team CSC - Imax 07'03"
121.
Paulo BARROSO
Milaneza - MSS
122.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
123.
Sergei IVANOV
Fassa Bortolo 07'09"
124.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca 07'10"
125.
Simone BERTOLETTI
Lampre 07'12"
126.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Kelme - Costa Blanca 07'14"
127.
Iván HERRERO ATIENZE
Labarca 2 - Café Baqué 07'16"
128.
Frank VANDENBROUCKE
Quick Step - Davitamon 07'18"
129.
Giovanni LOMBARDI
Domina Vacanze - Elitron 07'27"
130.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC - Imax 07'32"
131.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Team Bianchi 07'34"
132.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis 07'40"
133.
Massimo APOLLONIO
Vini Caldirola - So.Di 07'42"
134.
Addy ENGELS
Rabobank 07'43"
135.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
iBanesto.com 07'44"
136.
Alberto VINALE
Alessio 07'46"
137.
Steven DE JONGH
Rabobank
138.
Thomas BRUUN ERIKSEN
Team CSC - Imax
139.
Txema DEL OLMO
Milaneza - MSS
140.
Aitor GARMENDIA
Team Bianchi 07'47"
141.
Matthew WHITE
US Postal Service p/b Berry Floor 07'50"
142.
Gonzalo BAYARRI
Phonak 07'53"
143.
Guido TRENTI
Fassa Bortolo 07'54"
144.
Sergio PÉREZ GÓMEZ
Labarca 2 - Café Baqué
145.
Daniele RIGHI
Lampre 07'57"
146.
Peter FARAZIJN
Cofidis 07'58"
147.
Gerrit GLOMSER
Saeco 08'01"
148.
Stefano CASAGRANDA
Alessio 08'04"
149.
Daniel ATIENZA
Cofidis 08'06"
150.
Simone MASCIARELLI
Vini Caldirola - So.Di 08'07"
151.
Antonio BUCCIERO
Saeco 08'08"
152.
Niki AEBERSOLD
Phonak 08'10"
153.
Karsten KROON
Rabobank 08'11"
154.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS 08'14"
155.
Carlos Ramon GOLBANO
Paternina - Costa de Almeria
156.
Julian DEAN
Team CSC - Imax 08'16"
157.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
158.
David LÓPEZ GARCÍA
Labarca 2 - Café Baqué 08'27"
159.
Giampaolo CHEULA
Vini Caldirola - So.Di 08'28"
160.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Domina Vacanze - Elitron
161.
Beat ZBERG
Rabobank 08'31"
162.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada 08'36"
163.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Team Bianchi 08'38"
164.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - So.Di 08'39"
165.
Richard VIRENQUE
Quick Step - Davitamon 08'43"
166.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo 08'50"
167.
Davide FRATTINI
Alessio 08'54"
168.
Mathew HAYMAN
Rabobank 08'59"
169.
José Gonçalo AMORIM VALADA
Milaneza - MSS 09'07"
170.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Labarca 2 - Café Baqué 09'12"
171.
Francisco GUTIERREZ
Labarca 2 - Café Baqué
172.
Igor PUGACI
Saeco 09'13"
173.
Andrea BROGNARA
Alessio 09'16"
174.
Leonardo PIEPOLI
iBanesto.com 09'18"
175.
David DE LA FUENTE RASILLA
Vini Caldirola - So.Di 09'19"
176.
Alessandro BERTOLINI
Alessio 09'20"
177.
Cyril DESSEL
Phonak 09'21"
178.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada 09'42"
179.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi 09'47"
180.
Pietro ZUCCONI
Vini Caldirola - So.Di 09'51"
181.
Cristian PEPOLI
Saeco 10'10"
182.
Gustavo OTERO GOMEZ
Labarca 2 - Café Baqué 10'14"
183.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Labarca 2 - Café Baqué 10'16"
184.
Sven MONTGOMERY
Fassa Bortolo 10'23"
185.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Paternina - Costa de Almeria 10'36"
186.
Santiago BLANCO GIL
Relax - Fuenlabrada 10'57"
187.
Jorge FERRIO LUQUE
Paternina - Costa de Almeria 11'22"
188.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada 14'33"

Stage information

Start, finish: Stage 6. Zaragoza I.T.T.

Race Type: Time Trial

Distance: 43.8 km

Date: 11 September 2003