Klasika Primavera de Amorebieta - 2003

49th edition

Amorebieta - Amorebieta 182.7 km

13 April 2003

Rider Team Time
1.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca 4h25'26"
2.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
3.
Nicki SØRENSEN
Team CSC - Imax
4.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
5.
Leonardo BERTAGNOLLI
Saeco 00'15"
6.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Kelme - Costa Blanca 00'20"
7.
Dario GADEO FERNANDEZ
Paternina - Costa de Almeria 00'50"
8.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca 01'15"
9.
Jon BRU PASCAL
L.A. Aluminios - Pecol 01'35"
10.
Ángel VICIOSO ARCOS
O.N.C.E. - Eroski
11.
Josu SILLONIZ ARESTI
Euskaltel - Euskadi 03'11"
12.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
13.
José Antonio GARRIDO LIMA
Paternina - Costa de Almeria 04'28"
14.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Relax - Fuenlabrada 04'44"
15.
Iñigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi
16.
Hector GUERRA GARCIA
Relax - Fuenlabrada
17.
Marcelino GARCIA ALONSO
Labarca 2 - Café Baqué 06'41"
18.
Ruben OARBEASCOA ISPIZUA
L.A. Aluminios - Pecol
19.
Aitor SILLONIZ
Euskaltel - Euskadi
20.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
iBanesto.com 09'15"
21.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
iBanesto.com
22.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com
23.
Carlos GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca
24.
Unai Emilio YUS QUEREJETA
Cantanhede - Marquês da Marialva 11'42"
25.
Roberto CONTI
Mercatone Uno - Scanavino 11'52"
26.
Daniel CLAVERO
Mercatone Uno - Scanavino
27.
Alexei KUZNETSOV
Lokomotiv
28.
Andrei ZINTCHENKO
L.A. Aluminios - Pecol
29.
Massimo CODOL
Mercatone Uno - Scanavino
30.
David HERRERO LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
31.
Nikita ESKOV
Lokomotiv
32.
Alexei MARKOV
Lokomotiv
33.
Andrea PERON
Team CSC - Imax
34.
Carlos TORRENT TARRES
Paternina - Costa de Almeria
35.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC - Imax
36.
Sergio PÉREZ GÓMEZ
Labarca 2 - Café Baqué
37.
Pavel BRUTT
Lokomotiv
38.
Julen FERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
39.
Unai ELORRIAGA ZUBIAUR
Labarca 2 - Café Baqué
40.
Jordi RIERA
Kelme - Costa Blanca
41.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco
42.
Marco PANTANI
Mercatone Uno - Scanavino
43.
Jonathan GONZALEZ RIOS
O.N.C.E. - Eroski
44.
Francisco GUTIERREZ
Labarca 2 - Café Baqué
45.
Carlos Ramon GOLBANO
Paternina - Costa de Almeria
46.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski
47.
Damiano CUNEGO
Saeco
48.
Alberto CONTADOR VELASCO
O.N.C.E. - Eroski
49.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
50.
Denis SMYSLOV
Lokomotiv
51.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco
52.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco
53.
Juan GOMIS LÓPEZ
L.A. Aluminios - Pecol
54.
Gustavo OTERO GOMEZ
Labarca 2 - Café Baqué
55.
Serguei KLIMOV
Lokomotiv
56.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Saeco
57.
Aitor KINTANA
Labarca 2 - Café Baqué
58.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski
59.
Francisco MANCEBO
iBanesto.com
60.
José AZEVEDO
O.N.C.E. - Eroski
61.
Vladimir KARPETS
iBanesto.com
62.
Alexandr SHEFER
Saeco
63.
Andrea TONTI
Saeco
64.
Joseba ALBIZU LIZASO
Mercatone Uno - Scanavino