Volta Ciclista a Catalunya 2003  |  General classification    

83rd edition

General classification

16 June 2003 - 22 June 2003

Rider Team Time
1.
José Antonio PECHARROMÁN
Paternina - Costa de Almeria 22h15'13"
2.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service p/b Berry Floor 43"
3.
Koldo GIL PÉREZ
O.N.C.E. - Eroski 03'46"
4.
Rafael CASERO MORENO
Paternina - Costa de Almeria 04'02"
5.
Ivan BASSO
Fassa Bortolo 04'29"
6.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Relax - Fuenlabrada 04'36"
7.
Guido TRENTIN
Cofidis 04'39"
8.
Santiago BLANCO GIL
Relax - Fuenlabrada 05'28"
9.
Daniel ATIENZA
Cofidis 05'45"
10.
Evgeni PETROV
iBanesto.com 05'55"
11.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
iBanesto.com 06'00"
12.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com 06'01"
13.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Kelme - Costa Blanca 06'24"
14.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Paternina - Costa de Almeria 07'03"
15.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi 07'12"
16.
David DE LA FUENTE RASILLA
Vini Caldirola - So.Di 07'40"
17.
René ANDRLE
O.N.C.E. - Eroski 08'43"
18.
Mario AERTS
Team Telekom 09'46"
19.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Labarca 2 - Café Baqué 10'02"
20.
Ellis RASTELLI
Gerolsteiner 11'14"
21.
Udo BÖLTS
Gerolsteiner 11'48"
22.
Matthias KESSLER
Team Telekom 12'04"
23.
Dario David CIONI
Fassa Bortolo 17'25"
24.
George HINCAPIE
US Postal Service p/b Berry Floor 18'49"
25.
Ángel VICIOSO ARCOS
O.N.C.E. - Eroski 19'44"
26.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi 21'14"
27.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Relax - Fuenlabrada 22'11"
28.
Cesar GARCIA CALVO
Labarca 2 - Café Baqué 22'24"
29.
Aitor KINTANA
Labarca 2 - Café Baqué 22'37"
30.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada 26'14"
31.
Bram DE GROOT
Rabobank 26'37"
32.
David ARROYO DURAN
O.N.C.E. - Eroski 26'52"
33.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
iBanesto.com 26'56"
34.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo 28'37"
35.
Jan HRUŠKA
O.N.C.E. - Eroski 29'04"
36.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca 30'14"
37.
Rolf ALDAG
Team Telekom 30'29"
38.
Jorge FERRIO LUQUE
Paternina - Costa de Almeria
39.
José Antonio GARRIDO LIMA
Paternina - Costa de Almeria 32'24"
40.
Michael RASMUSSEN
Rabobank 33'22"
41.
Jesus Maria MANZANO
Kelme - Costa Blanca 33'38"
42.
Michele BARTOLI
Fassa Bortolo 36'18"
43.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
O.N.C.E. - Eroski 36'49"
44.
Oscar LAGUNA
Relax - Fuenlabrada 37'33"
45.
Paolo BOSSONI
Vini Caldirola - So.Di 38'19"
46.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski 38'36"
47.
René HASELBACHER
Gerolsteiner 39'05"
48.
Matthew WHITE
US Postal Service p/b Berry Floor 40'46"
49.
Benoît JOACHIM
US Postal Service p/b Berry Floor 40'55"
50.
Lander EUBA
Euskaltel - Euskadi 41'04"
51.
Karsten KROON
Rabobank 41'14"
52.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi 42'04"
53.
David LÓPEZ GARCÍA
Labarca 2 - Café Baqué 44'29"
54.
Alexei KUZNETSOV
Lokomotiv 45'41"
55.
Iñigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi 46'32"
56.
Gorka ARRIZABALAGA
Euskaltel - Euskadi 46'37"
57.
David LATASA
Kelme - Costa Blanca 48'02"
58.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Team Telekom 56'00"
59.
Andrej HAUPTMAN
Vini Caldirola - So.Di 58'40"
60.
Gorazd ŠTANGELJ
Fassa Bortolo 59'17"
61.
Andreas KLÖDEN
Team Telekom 59'43"
62.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank 1h00'03"
63.
Erik ZABEL
Team Telekom 1h00'07"
64.
Nicola LODA
Fassa Bortolo 1h00'21"
65.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
iBanesto.com 1h00'34"
66.
Nikita ESKOV
Lokomotiv 1h00'42"
67.
Serguei KLIMOV
Lokomotiv 1h01'50"
68.
Josep JUFRE POU
Relax - Fuenlabrada 1h01'56"
69.
Gustavo OTERO GOMEZ
Labarca 2 - Café Baqué 1h02'06"
70.
Juan José DE LOS ANGELES
Fassa Bortolo 1h03'26"
71.
Alberto HIERRO
Labarca 2 - Café Baqué 1h03'28"
72.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
iBanesto.com 1h03'41"
73.
Filippo POZZATO
Fassa Bortolo 1h03'44"
74.
Marc WAUTERS
Rabobank 1h04'00"
75.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca 1h04'28"
76.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis 1h04'42"
77.
Roberto LOZANO MONTERO
Kelme - Costa Blanca 1h04'51"
78.
Antonio CRUZ
US Postal Service p/b Berry Floor 1h05'03"
79.
Massimo APOLLONIO
Vini Caldirola - So.Di 1h06'11"
80.
Mauro GEROSA
Vini Caldirola - So.Di 1h06'19"
81.
Pavel BRUTT
Lokomotiv 1h07'05"
82.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner 1h09'47"
83.
Gian Matteo FAGNINI
Team Telekom 1h11'29"
84.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor 1h12'44"
85.
Javier PASCUAL LLORENTE
Kelme - Costa Blanca 1h13'41"
86.
Steven DE JONGH
Rabobank 1h16'33"
87.
Uwe HARDTER
Gerolsteiner 1h17'52"
88.
Steffen KJÆRGAARD
US Postal Service p/b Berry Floor 1h28'41"