Tour de Luxembourg 2003  |  General Classification    

21st edition

General Classification

29 May 2003 - 2 June 2003

Rider Team Time
1.
Thomas VOECKLER
Brioches La Boulangère 16h10'40"
2.
Piotr WADECKI
Quick Step - Davitamon 00'30"
3.
David CAÑADA GRACIA
Quick Step - Davitamon 00'45"
4.
Robert BARTKO
Rabobank 00'47"
5.
Benoît JOACHIM
US Postal Service p/b Berry Floor 00'53"
6.
Marc WAUTERS
Rabobank
7.
Bart VOSKAMP
Bankgiroloterij Cycling Team 00'58"
8.
Andrea PERON
Team CSC - Imax 01'00"
9.
Marco PINOTTI
Lampre
10.
Andrey KASHECHKIN
Quick Step - Davitamon 01'02"
11.
Ondrej SOSENKA
CCC - Polsat 01'03"
12.
Bobby JULICH
Team Telekom 01'04"
13.
Dave BRUYLANDTS
Marlux - Wincor Nixdorf 01'07"
14.
Marc STREEL
Landbouwkrediet - Colnago - Alken Maes - Daikin
15.
Laurent DUFAUX
Alessio 01'08"
16.
Fränk SCHLECK
Team CSC - Imax
17.
Sergei IVANOV
Fassa Bortolo
18.
Daniele NARDELLO
Team Telekom 01'12"
19.
Christian POOS
Marlux - Wincor Nixdorf 01'13"
20.
Ruslan IVANOV
Alessio 01'19"
21.
Torsten HIEKMANN
Team Telekom 01'21"
22.
Sławomir KOHUT
CCC - Polsat 01'23"
23.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
24.
Richard VIRENQUE
Quick Step - Davitamon
25.
Kevin DE WEERT
Rabobank 01'25"
26.
Sven MONTGOMERY
Fassa Bortolo
27.
Christophe BRANDT
Lotto - Domo 01'34"
28.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC - Imax 01'37"
29.
Mauro FACCI
Fassa Bortolo 01'43"
30.
Andy CAPPELLE
Marlux - Wincor Nixdorf 02'11"
31.
Roger HAMMOND
Palmans - Collstrop - MrBookmaker.be 03'00"
32.
Maryan HARY
Brioches La Boulangère 03'08"
33.
Michael SKELDE
Team Fakta 03'10"
34.
Roberto PETITO
Fassa Bortolo 03'11"
35.
Mathew HAYMAN
Rabobank 03'16"
36.
Nicola LODA
Fassa Bortolo 03'33"
37.
Christian WERNER
Team Telekom 03'53"
38.
Bram SCHMITZ
Bankgiroloterij Cycling Team 09'18"
39.
Bjarke NIELSEN
Team Fakta 09'26"
40.
Gustav Erik LARSSON
Fassa Bortolo 09'29"
41.
Steve DE WOLF
Palmans - Collstrop - MrBookmaker.be 09'41"
42.
Alessandro CORTINOVIS
Lampre
43.
Gerben LÖWIK
Bankgiroloterij Cycling Team
44.
Kai HUNDERTMARCK
Team Telekom 10'03"
45.
Bram DE GROOT
Rabobank 10'09"
46.
Marco SERPELLINI
Lampre 11'21"
47.
Mikhail TIMOCHINE
Landbouwkrediet - Colnago - Alken Maes - Daikin 12'41"
48.
Dmitri KONYCHEV
Marlux - Wincor Nixdorf 13'03"
49.
Karsten KROON
Rabobank 14'44"
50.
Jan VAN VELZEN
Bankgiroloterij Cycling Team 19'03"
51.
Bert HIEMSTRA
Bankgiroloterij Cycling Team 20'12"
52.
Andreas KLIER
Team Telekom 30'37"
53.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Domo 33'00"
54.
Erwin THIJS
Palmans - Collstrop - MrBookmaker.be 37'35"