Prueba Villafranca-Ordiziako Klasika 2003

9th edition

Ordizia - Ordizia 165 km

25 July 2003

Rider Team Time
1.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca 3h47'39"
2.
Antonio COLÓM MAS
Relax - Fuenlabrada
3.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
4.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
iBanesto.com
5.
Jon BRU PASCAL
L.A. Aluminios - Pecol 00'50"
6.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
7.
Pedro DÍAZ LOBATO
Paternina - Costa de Almeria
8.
Peio ARREITUNANDIA QUINTERO
Carvalhelhos - Boavista
9.
Gorka GONZALEZ LARRANAGA
Euskaltel - Euskadi 01'08"
10.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi 01'39"
11.
Javier PASCUAL LLORENTE
Kelme - Costa Blanca
12.
Rubén PLAZA MOLINA
iBanesto.com
13.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
O.N.C.E. - Eroski
14.
Carlos GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca 01'40"
15.
Gorka BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski 01'50"
16.
Nuno RIBEIRO
L.A. Aluminios - Pecol
17.
Sergio PÉREZ GÓMEZ
Labarca 2 - Café Baqué
18.
Carlos Ramon GOLBANO
Paternina - Costa de Almeria 01'55"
19.
Alberto CONTADOR VELASCO
O.N.C.E. - Eroski 04'25"
20.
Gorka ARRIZABALAGA
Euskaltel - Euskadi 06'40"
21.
Geert VERHEYEN
Marlux - Wincor Nixdorf 09'03"
22.
Pedro Miguel LOPES GONÇALVES
L.A. Aluminios - Pecol
23.
Christophe STEVENS
Marlux - Wincor Nixdorf
24.
Cesar GARCIA CALVO
Labarca 2 - Café Baqué
25.
Bruno Miguel CASTANHEIRA
L.A. Aluminios - Pecol
26.
Celio Cristiano Alves SOUSA
Carvalhelhos - Boavista
27.
Andrei ZINTCHENKO
L.A. Aluminios - Pecol
28.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
iBanesto.com
29.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
30.
Roberto LOZANO MONTERO
Kelme - Costa Blanca
31.
Iván HERRERO ATIENZE
Labarca 2 - Café Baqué
32.
Orlando RODRIGUES
L.A. Aluminios - Pecol
33.
Jose Carlos SILVA RODRIGUES
Carvalhelhos - Boavista
34.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Relax - Fuenlabrada
35.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Paternina - Costa de Almeria
36.
Hector GUERRA GARCIA
Relax - Fuenlabrada
37.
Dionisio GALPARSORO MARTINEZ
Euskaltel - Euskadi
38.
José Miguel ELIAS GALINDO
Relax - Fuenlabrada
39.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Kelme - Costa Blanca
40.
Vicente REYNÉS MIMÓ
L.A. Aluminios - Pecol
41.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Paternina - Costa de Almeria
42.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Phonak
43.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Paternina - Costa de Almeria
44.
Jesus Maria MANZANO
Kelme - Costa Blanca
45.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
46.
Jonathan GONZALEZ RIOS
O.N.C.E. - Eroski
47.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
48.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Eroski
49.
Angel CASTRESANA DEL VAL
O.N.C.E. - Eroski
50.
Eddy LEMBO
Palmans - Collstrop - MrBookmaker.be
51.
David ARROYO DURAN
O.N.C.E. - Eroski
52.
Didac CUADROS
Paternina - Costa de Almeria
53.
Gustavo Mario TOLEDO
Paternina - Costa de Almeria
54.
Rafael DIAZ JUSTO
O.N.C.E. - Eroski
55.
Xavier TONDO VOLPINI
Paternina - Costa de Almeria
56.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Carvalhelhos - Boavista
57.
Aitor SILLONIZ
Euskaltel - Euskadi
58.
Adolfo GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca
59.
Ricardo VALDÉS PRIETO
Paternina - Costa de Almeria
60.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
61.
Joseba ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi

Race information

Start, finish: Ordizia - Ordizia

Distance: 165 km

Date: 25 July 2003