Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol - 2003

49th edition

Stage 1. Córdoba - Córdoba, 179.6 km    

16 February 2003

Rider Team Time
1.
Oscar FREIRE GOMEZ
Rabobank 4h46'29"
2.
Erik ZABEL
Team Telekom
3.
Luca PAOLINI
Quick Step - Davitamon
4.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca
5.
Tom BOONEN
Quick Step - Davitamon
6.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner
7.
Josu SILLONIZ
Euskaltel - Euskadi
8.
Martin ELMIGER
Phonak
9.
Josep JUFRE POU
Relax - Fuenlabrada
10.
Peter VAN PETEGEM
Lotto - Domo
11.
Serge BAGUET
Lotto - Domo
12.
Isaac GALVEZ
Kelme - Costa Blanca
13.
Dennis LUNGHI
Alessio
14.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
iBanesto.com
15.
Gregory RAST
Phonak
16.
Luis PASAMONTES RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada
17.
Joaquin RODRIGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski
18.
Carlos TORRENT TARRES
Paternina - Costa de Almeria
19.
Javier PASCUAL RODRIGUEZ
iBanesto.com
20.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
21.
Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS
iBanesto.com
22.
Andrea NOË
Alessio
23.
Javier PASCUAL LLORENTE
Kelme - Costa Blanca
24.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
25.
Andreas KLIER
Team Telekom
26.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Davitamon
27.
Ludovic TURPIN
Ag2r
28.
Johan MUSEEUW
Quick Step - Davitamon
29.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Phonak
30.
Udo BÖLTS
Gerolsteiner
31.
Oscar PEREIRO SIO
Phonak
32.
Kai HUNDERTMARCK
Team Telekom
33.
Giampaolo CARUSO
O.N.C.E. - Eroski
34.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Relax - Fuenlabrada
35.
Samuel SANCHEZ GONZALEZ
Euskaltel - Euskadi
36.
Gustavo Mario TOLEDO
Paternina - Costa de Almeria
37.
Santiago PEREZ FERNANDEZ
Phonak
38.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r
39.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada
40.
Gustavo OTERO GOMEZ
Labarca 2 - Café Baqué
41.
Servais KNAVEN
Quick Step - Davitamon
42.
Rolf ALDAG
Team Telekom
43.
Michael ALBASINI
Phonak
44.
Domingo José SEGADO SANCHEZ
Paternina - Costa de Almeria
45.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom
46.
Raffaele FERRARA
Alessio
47.
Patrik SINKEWITZ
Quick Step - Davitamon
48.
Hans DE CLERCQ
Lotto - Domo
49.
Manuel BELTRAN MARTINEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
50.
Reinbert Cornelis WIELINGA
Rabobank
51.
Ruslan IVANOV
Alessio
52.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Kelme - Costa Blanca
53.
Laurent DUFAUX
Alessio
54.
Rafael CASERO MORENO
Paternina - Costa de Almeria
55.
David ARROYO DURAN
O.N.C.E. - Eroski
56.
Inigo CHAURREAU
Ag2r
57.
David LATASA
Kelme - Costa Blanca
58.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
59.
David PLAZA ROMERO
Team Bianchi
60.
Santiago BLANCO GIL
Relax - Fuenlabrada
61.
Hector GUERRA GARCIA
Relax - Fuenlabrada
62.
Marc WAUTERS
Rabobank
63.
Koldo GIL PEREZ
O.N.C.E. - Eroski
64.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Eroski
65.
Juan Manuel CUENCA MARTINEZ
Kelme - Costa Blanca
66.
Carlos GARCIA QUESADA
Kelme - Costa Blanca
67.
Jan BOVEN
Rabobank
68.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
69.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Domo
70.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Paternina - Costa de Almeria
71.
Karsten KROON
Rabobank
72.
Robert HUNTER
Rabobank 00'17"
73.
Julen FERNANDEZ
Euskaltel - Euskadi 05'56"
74.
Alexandre USOV
Phonak 07'01"
75.
Wilfried CRETSKENS
Quick Step - Davitamon
76.
Steven DE JONGH
Rabobank
77.
Leon VAN BON
Lotto - Domo
78.
Glenn D'HOLLANDER
Lotto - Domo
79.
Luis PEREZ RODRIGUEZ
Cofidis
80.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Labarca 2 - Café Baqué
81.
Francisco Jose LARA RUIZ
Team Bianchi
82.
Aitor KINTANA
Labarca 2 - Café Baqué
83.
Daniel BECKE
Team Bianchi
84.
Gonzalo BAYARRI
Phonak
85.
David LOPEZ GARCIA
Labarca 2 - Café Baqué
86.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
iBanesto.com
87.
Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com
88.
Bobby JULICH
Team Telekom
89.
Steffen WESEMANN
Team Telekom
90.
Juan Carlos GUILLAMON RUIZ
Paternina - Costa de Almeria
91.
Julien LAIDOUN
Ag2r
92.
René HASELBACHER
Gerolsteiner
93.
Volker ORDOWSKI
Gerolsteiner
94.
Marcelino GARCIA ALONSO
Labarca 2 - Café Baqué 11'01"
95.
David NAVAS CHICA
Relax - Fuenlabrada
96.
Olaf POLLACK
Gerolsteiner
97.
Unai ELORRIAGA ZUBIAUR
Labarca 2 - Café Baqué
98.
Stephane BERGES
Ag2r
99.
Lander EUBA
Euskaltel - Euskadi
100.
Olivier TRASTOUR
Ag2r
101.
Carlos Ramon GOLBANO
Paternina - Costa de Almeria
102.
Jose Antonio LOPEZ GIL
iBanesto.com
103.
Gian Matteo FAGNINI
Team Telekom
104.
Allan DAVIS
O.N.C.E. - Eroski
105.
Axel MERCKX
Lotto - Domo
106.
Cristian MORENI
Alessio 12'50"
107.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio
108.
Daniele CONTRINI
Gerolsteiner
109.
Cesar GARCIA CALVO
Labarca 2 - Café Baqué
110.
Pedro HORRILLO MUNOZ
Quick Step - Davitamon
111.
Peter WROLICH
Gerolsteiner
112.
Rafael MATEOS PEREZ
iBanesto.com
113.
Torsten SCHMIDT
Gerolsteiner
114.
Robert BARTKO
Rabobank
115.
Alberto VINALE
Alessio
116.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Labarca 2 - Café Baqué
117.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Team Bianchi
118.
Xavier TONDO VOLPINI
Paternina - Costa de Almeria
119.
David FERNANDEZ DOMINGO
Relax - Fuenlabrada
120.
Angel CASTRESANA DEL VAL
O.N.C.E. - Eroski
121.
Thierry MARICHAL
Lotto - Domo
122.
Jaan KIRSIPUU
Ag2r
123.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
124.
Erki PUTSEP
Ag2r
125.
Gorka BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski
126.
Angel Luis CASERO MORENO
Team Bianchi 18'36"
127.
Sven TEUTENBERG
Team Bianchi