Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol - 2003

49th edition

Stage 3. Sevilla - Lucena, 166.6 km    

18 February 2003

Rider Team Time
1.
Javier PASCUAL LLORENTE
Kelme - Costa Blanca 3h33'25"
2.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner 00'08"
3.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca 00'09"
4.
Giampaolo CARUSO
O.N.C.E. - Eroski
5.
Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS
iBanesto.com 00'16"
6.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca 00'18"
7.
Luca PAOLINI
Quick Step - Davitamon 00'20"
8.
Andrea NOË
Alessio 00'21"
9.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Eroski
10.
Javier PASCUAL RODRIGUEZ
iBanesto.com 00'27"
11.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Phonak
12.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi 00'36"
13.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r 00'39"
14.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
iBanesto.com 01'03"
15.
Josep JUFRE POU
Relax - Fuenlabrada 01'15"
16.
Ludovic TURPIN
Ag2r
17.
Hector GUERRA GARCIA
Relax - Fuenlabrada 01'24"
18.
Tom BOONEN
Quick Step - Davitamon 01'28"
19.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Relax - Fuenlabrada 01'31"
20.
Rafael CASERO MORENO
Paternina - Costa de Almeria 01'33"
21.
Dennis LUNGHI
Alessio 01'39"
22.
Servais KNAVEN
Quick Step - Davitamon
23.
Erik ZABEL
Team Telekom 01'45"
24.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi 01'51"
25.
Domingo José SEGADO SANCHEZ
Paternina - Costa de Almeria 01'56"
26.
Santiago BLANCO GIL
Relax - Fuenlabrada 02'10"
27.
Rolf ALDAG
Team Telekom 04'11"
28.
Steffen WESEMANN
Team Telekom
29.
Wilfried CRETSKENS
Quick Step - Davitamon
30.
Axel MERCKX
Lotto - Domo
31.
Jan BOVEN
Rabobank
32.
Marc WAUTERS
Rabobank
33.
Johan MUSEEUW
Quick Step - Davitamon
34.
Hans DE CLERCQ
Lotto - Domo 05'45"
35.
Steven DE JONGH
Rabobank
36.
Andreas KLIER
Team Telekom 05'59"
37.
Robert HUNTER
Rabobank 06'35"
38.
Volker ORDOWSKI
Gerolsteiner
39.
Isaac GALVEZ
Kelme - Costa Blanca
40.
Alberto VINALE
Alessio 06'51"
41.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio 06'54"
42.
Cristian MORENI
Alessio
43.
Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com 09'23"
44.
David LATASA
Kelme - Costa Blanca
45.
Jaan KIRSIPUU
Ag2r 09'39"
46.
Bobby JULICH
Team Telekom 20'27"
47.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Kelme - Costa Blanca
48.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Paternina - Costa de Almeria
49.
Julen FERNANDEZ
Euskaltel - Euskadi
50.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada
51.
Manuel BELTRAN MARTINEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
52.
Olivier TRASTOUR
Ag2r
53.
Luis PASAMONTES RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada
54.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
55.
Gorka BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski
56.
Inigo CHAURREAU
Ag2r
57.
David LOPEZ GARCIA
Labarca 2 - Café Baqué
58.
Udo BÖLTS
Gerolsteiner
59.
Martin ELMIGER
Phonak
60.
Gustavo Mario TOLEDO
Paternina - Costa de Almeria
61.
Francisco Jose LARA RUIZ
Team Bianchi
62.
Gustavo OTERO GOMEZ
Labarca 2 - Café Baqué
63.
David PLAZA ROMERO
Team Bianchi
64.
Laurent DUFAUX
Alessio
65.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
iBanesto.com
66.
Angel CASTRESANA DEL VAL
O.N.C.E. - Eroski
67.
Oscar PEREIRO SIO
Phonak
68.
Pedro HORRILLO MUNOZ
Quick Step - Davitamon
69.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Labarca 2 - Café Baqué
70.
Luis PEREZ RODRIGUEZ
Cofidis
71.
Allan DAVIS
O.N.C.E. - Eroski
72.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski
73.
Xavier TONDO VOLPINI
Paternina - Costa de Almeria
74.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
75.
Daniel BECKE
Team Bianchi
76.
Koldo GIL PEREZ
O.N.C.E. - Eroski
77.
Cesar GARCIA CALVO
Labarca 2 - Café Baqué
78.
Lander EUBA
Euskaltel - Euskadi
79.
Josu SILLONIZ
Euskaltel - Euskadi
80.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom
81.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
82.
Gregory RAST
Phonak
83.
Carlos Ramon GOLBANO
Paternina - Costa de Almeria
84.
Patrik SINKEWITZ
Quick Step - Davitamon
85.
Michael ALBASINI
Phonak
86.
Juan Manuel CUENCA MARTINEZ
Kelme - Costa Blanca
87.
Stephane BERGES
Ag2r
88.
Jose Antonio LOPEZ GIL
iBanesto.com
89.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Davitamon
90.
Aitor KINTANA
Labarca 2 - Café Baqué
91.
Juan Carlos GUILLAMON RUIZ
Paternina - Costa de Almeria
92.
Santiago PEREZ FERNANDEZ
Phonak
93.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Team Bianchi
94.
Karsten KROON
Rabobank
95.
Reinbert Cornelis WIELINGA
Rabobank 20'42"
96.
Julien LAIDOUN
Ag2r
97.
Serge BAGUET
Lotto - Domo
98.
Torsten SCHMIDT
Gerolsteiner
99.
Daniele CONTRINI
Gerolsteiner
100.
Carlos GARCIA QUESADA
Kelme - Costa Blanca
101.
Kai HUNDERTMARCK
Team Telekom
102.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Labarca 2 - Café Baqué
103.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
104.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Domo
105.
Ruslan IVANOV
Alessio
106.
Rafael MATEOS PEREZ
iBanesto.com
107.
Thierry MARICHAL
Lotto - Domo
108.
Peter VAN PETEGEM
Lotto - Domo
109.
Glenn D'HOLLANDER
Lotto - Domo
110.
David ARROYO DURAN
O.N.C.E. - Eroski
111.
Alexandre USOV
Phonak
112.
Gonzalo BAYARRI
Phonak 20'51"
113.
David NAVAS CHICA
Relax - Fuenlabrada 20'52"
114.
René HASELBACHER
Gerolsteiner 20'54"
115.
Carlos TORRENT TARRES
Paternina - Costa de Almeria 20'57"
116.
Raffaele FERRARA
Alessio 21'01"
117.
Erki PUTSEP
Ag2r 21'03"
118.
Olaf POLLACK
Gerolsteiner 21'05"
119.
Peter WROLICH
Gerolsteiner 21'07"
120.
Gian Matteo FAGNINI
Team Telekom 21'12"
121.
Unai ELORRIAGA ZUBIAUR
Labarca 2 - Café Baqué 21'22"
122.
Marcelino GARCIA ALONSO
Labarca 2 - Café Baqué 21'59"
123.
David FERNANDEZ DOMINGO
Relax - Fuenlabrada 23'10"
124.
Sven TEUTENBERG
Team Bianchi 23'48"
125.
Angel Luis CASERO MORENO
Team Bianchi