Giro d'Italia 2003  |  General classification    

86th edition

General classification

10 May 2003 - 1 June 2003

Rider Team Time
1.
Gilberto SIMONI
Saeco 89h32'09"
2.
Stefano GARZELLI
Vini Caldirola - So.Di 07'06"
3.
Yaroslav POPOVYCH
Landbouwkrediet - Colnago - Alken Maes - Daikin 07'11"
4.
Andrea NOÈ
Alessio 09'24"
5.
Georg TOTSCHNIG
Gerolsteiner 09'42"
6.
Raimondas RUMŠAS
Lampre 09'50"
7.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo 10'50"
8.
Serhiy GONCHAR
De Nardi - Colpack - Astro 14'14"
9.
Franco PELLIZOTTI
Alessio 14'26"
10.
Eddy MAZZOLENI
Vini Caldirola - So.Di 19'21"
11.
Wladimir BELLI
Lampre 19'41"
12.
Dariusz BARANOWSKI
CCC - Polsat 22'54"
13.
Sandy CASAR
Fdjeux.com 24'50"
14.
Marco PANTANI
Mercatone Uno - Scanavino 26'15"
15.
Massimo CODOL
Mercatone Uno - Scanavino 28'17"
16.
Michele SCARPONI
Domina Vacanze - Elitron 29'24"
17.
Gianni FARESIN
Gerolsteiner 34'47"
18.
Adolfo GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca 41'21"
19.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Fassa Bortolo 41'29"
20.
Paolo LANFRANCHI
Panaria - Fiordo 43'57"
21.
Marco VELO
Fassa Bortolo 45'36"
22.
Marzio BRUSEGHIN
Fassa Bortolo 46'11"
23.
Scott SUNDERLAND
Team Fakta 50'22"
24.
Sylwester SZMYD
Mercatone Uno - Scanavino 51'36"
25.
Leonardo BERTAGNOLLI
Saeco 54'02"
26.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio 54'29"
27.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Kelme - Costa Blanca 55'45"
28.
Giuliano FIGUERAS
Panaria - Fiordo 56'52"
29.
Kim KIRCHEN
Fassa Bortolo 57'23"
30.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
Formaggi Pinzolo Fiavè - Ciarrocchi Immobiliare 59'28"
31.
Tomasz BROŻYNA
CCC - Polsat 1h03'36"
32.
Graziano GASPARRE
De Nardi - Colpack - Astro 1h04'21"
33.
Radosław ROMANIK
CCC - Polsat 1h04'41"
34.
Damiano CUNEGO
Saeco 1h04'44"
35.
Freddy Excelino GONZÁLEZ MARTÍNEZ
Colombia - Selle Italia 1h05'36"
36.
Steve ZAMPIERI
Vini Caldirola - So.Di 1h06'05"
37.
José Joaquím CASTELBLANCO ROMERO
Colombia - Selle Italia 1h07'59"
38.
Denis LUNGHI
Alessio 1h09'56"
39.
José Ignacio GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca 1h11'08"
40.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Alessio 1h11'18"
41.
Gerhard TRAMPUSCH
Gerolsteiner 1h14'00"
42.
Vladimir DUMA
Landbouwkrediet - Colnago - Alken Maes - Daikin 1h14'15"
43.
Daniel CLAVERO
Mercatone Uno - Scanavino 1h14'44"
44.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Lampre 1h15'41"
45.
Cristian GASPERONI
Mercatone Uno - Scanavino 1h20'49"
46.
Hernán Darío MUÑOZ GIRALDO
Colombia - Selle Italia 1h20'52"
47.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco 1h21'28"
48.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco 1h23'49"
49.
Piotr CHMIELEWSKI
CCC - Polsat 1h37'10"
50.
Sergiy ADYEYEV
Landbouwkrediet - Colnago - Alken Maes - Daikin 1h37'14"
51.
Charles WEGELIUS
De Nardi - Colpack - Astro 1h39'00"
52.
Fortunato BALIANI
Formaggi Pinzolo Fiavè - Ciarrocchi Immobiliare 1h39'15"
53.
Koos MOERENHOUT
Lotto - Domo 1h41'09"
54.
Bo HAMBURGER
Formaggi Pinzolo Fiavè - Ciarrocchi Immobiliare 1h42'25"
55.
Andrea TONTI
Saeco 1h42'27"
56.
Roberto CONTI
Mercatone Uno - Scanavino 1h45'50"
57.
Leonardo ZANOTTI
De Nardi - Colpack - Astro 1h50'22"
58.
Volodymyr BILEKA
Landbouwkrediet - Colnago - Alken Maes - Daikin 1h50'46"
59.
Sergio BARBERO
Lampre 1h54'26"
60.
Rinaldo NOCENTINI
Formaggi Pinzolo Fiavè - Ciarrocchi Immobiliare 1h54'49"
61.
Carlos DA CRUZ
Fdjeux.com 1h55'51"
62.
Giampaolo CHEULA
Vini Caldirola - So.Di 1h57'26"
63.
Gabriele COLOMBO
Domina Vacanze - Elitron 2h01'31"
64.
Bernhard EISEL
Fdjeux.com 2h02'02"
65.
Uwe HARDTER
Gerolsteiner 2h06'02"
66.
Raffaele ILLIANO
Colombia - Selle Italia 2h07'57"
67.
Daniele PIETROPOLLI
Tenax - Garda Calze 2h09'14"
68.
Rodolfo MASSI
Colombia - Selle Italia 2h11'24"
69.
Tom STREMERSCH
Landbouwkrediet - Colnago - Alken Maes - Daikin 2h12'00"
70.
Giovanni LOMBARDI
Domina Vacanze - Elitron 2h13'58"
71.
Magnus BÄCKSTEDT
Team Fakta 2h16'03"
72.
Lorenzo BERNUCCI
Landbouwkrediet - Colnago - Alken Maes - Daikin 2h16'26"
73.
Cristiano FRATTINI
Tenax - Garda Calze 2h17'02"
74.
Michele GOBBI
De Nardi - Colpack - Astro 2h18'29"
75.
Oscar POZZI
Tenax - Garda Calze 2h19'56"
76.
Fabio BALDATO
Alessio 2h21'26"
77.
Hector Orlando MESA MESA
Formaggi Pinzolo Fiavè - Ciarrocchi Immobiliare 2h21'44"
78.
Gianluca TONETTI
Tenax - Garda Calze 2h22'48"
79.
Mauro GEROSA
Vini Caldirola - So.Di 2h30'34"
80.
Mario MANZONI
Mercatone Uno - Scanavino 2h30'41"
81.
Paolo FORNACIARI
Saeco 2h32'18"
82.
Julian WINN
Team Fakta 2h32'22"
83.
Dario ANDRIOTTO
Vini Caldirola - So.Di 2h32'50"
84.
Mario SCIREA
Domina Vacanze - Elitron 2h33'28"
85.
Ruben Alveiro MARIN VALENCIA
Colombia - Selle Italia 2h35'34"
86.
Manuel QUINZIATO
Lampre 2h37'00"
87.
Julian USANO MARTINEZ
Kelme - Costa Blanca 2h37'59"
88.
Simone BERTOLETTI
Lampre 2h38'34"
89.
Ján SVORADA
Lampre 2h44'46"
90.
Leonardo GIORDANI
De Nardi - Colpack - Astro 2h48'07"
91.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno - Scanavino 2h49'28"
92.
René JØRGENSEN
Team Fakta 2h52'16"
93.
Jordi RIERA
Kelme - Costa Blanca 2h52'43"
94.
Johan VERSTREPEN
Landbouwkrediet - Colnago - Alken Maes - Daikin 2h56'31"
95.
Luca DE ANGELI
Colombia - Selle Italia 3h00'49"
96.
Francesco SECCHIARI
Domina Vacanze - Elitron 3h03'56"
97.
Salvatore SCAMARDELLA
Landbouwkrediet - Colnago - Alken Maes - Daikin 3h04'15"