G.P. Miguel Induráin 2003

2nd edition

Estella - Estella 186 km

5 April 2003

Rider Team Time
1.
Matthias KESSLER
Team Telekom 5h02'05"
2.
Ángel VICIOSO ARCOS
O.N.C.E. - Eroski
3.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
4.
Alexandre MOOS
Phonak
5.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner
6.
Antonio COLÓM MAS
Relax - Fuenlabrada
7.
Ricardo SERRANO GONZÁLEZ
Labarca 2 - Café Baqué
8.
Wladimir BELLI
Lampre
9.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
10.
Carlos TORRENT TARRES
Paternina - Costa de Almeria
11.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Phonak
12.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Relax - Fuenlabrada
13.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC - Imax
14.
Gianni FARESIN
Gerolsteiner
15.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Kelme - Costa Blanca
16.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Phonak
17.
Gorka GONZALEZ LARRANAGA
Euskaltel - Euskadi
18.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
19.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Carvalhelhos - Boavista
20.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Lampre
21.
Jon BRU PASCAL
L.A. Aluminios - Pecol
22.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Relax - Fuenlabrada
23.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
24.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca
25.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
26.
Evgeni PETROV
iBanesto.com
27.
Levi LEIPHEIMER
Rabobank
28.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada
29.
Daniel ATIENZA
Cofidis
30.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC - Imax
31.
Aitor KINTANA
Labarca 2 - Café Baqué
32.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
iBanesto.com
33.
Sergio BARBERO
Lampre
34.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Labarca 2 - Café Baqué
35.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi 30"
36.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi
37.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Eroski 43"
38.
José AZEVEDO
O.N.C.E. - Eroski 1'42"
39.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com 2'57"
40.
Dionisio GALPARSORO MARTINEZ
Euskaltel - Euskadi
41.
Cadel EVANS
Team Telekom 4'40"
42.
Alex ZÜLLE
Phonak
43.
Dario GADEO FERNANDEZ
Paternina - Costa de Almeria
44.
Sergey YAKOVLEV
Team Telekom
45.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski
46.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Carvalhelhos - Boavista 6'39"
47.
Pavel BRUTT
Lokomotiv
48.
Christophe BRANDT
Lotto - Domo
49.
Thierry MARICHAL
Lotto - Domo
50.
Hugo SABIDO
Barbot - Torrié Cafés
51.
Erik DEKKER
Rabobank
52.
Alexander SEROV
Lokomotiv
53.
Ruben OARBEASCOA ISPIZUA
L.A. Aluminios - Pecol
54.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Carvalhelhos - Boavista
55.
Eduardo GONZALEZ
Barbot - Torrié Cafés
56.
Bram DE GROOT
Rabobank
57.
Jordi RIERA
Kelme - Costa Blanca
58.
Francisco PALACIOS
Labarca 2 - Café Baqué
59.
Bobby JULICH
Team Telekom
60.
Marc LOTZ
Rabobank
61.
Marek RUTKIEWICZ
Cofidis
62.
Sergio PÉREZ GÓMEZ
Labarca 2 - Café Baqué
63.
Miguel MARTINEZ
Phonak
64.
Pedro Manuel ANDRADE OLIVEIRA
L.A. Aluminios - Pecol
65.
Nicki SØRENSEN
Team CSC - Imax
66.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner
67.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank
68.
Alberto BENITO GUERREIRO
Antarte - Paredes Rota dos Moveis - BPN
69.
Marco PINOTTI
Lampre
70.
Ronald MUTSAARS
Rabobank
71.
Georg TOTSCHNIG
Gerolsteiner
72.
José Ignacio GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
73.
Hector GUERRA GARCIA
Relax - Fuenlabrada
74.
Marcel STRAUSS
Gerolsteiner
75.
Jonathan GONZALEZ RIOS
O.N.C.E. - Eroski
76.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
77.
Dermot NALLY
Paternina - Costa de Almeria
78.
David LÓPEZ GARCÍA
Labarca 2 - Café Baqué
79.
Gustavo Mario TOLEDO
Paternina - Costa de Almeria
80.
Udo BÖLTS
Gerolsteiner
81.
David NAVAS CHICA
Relax - Fuenlabrada
82.
Joseba BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski
83.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
iBanesto.com
84.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski
85.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
86.
Juan OLMO MENACHO
Barbot - Torrié Cafés
87.
Gustavo OTERO GOMEZ
Labarca 2 - Café Baqué
88.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com
89.
Gonzalo BAYARRI
Phonak
90.
Rafael CASERO MORENO
Paternina - Costa de Almeria
91.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Phonak
92.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Paternina - Costa de Almeria
93.
Grischa NIERMANN
Rabobank
94.
Ruben DIAZ DE CERIO
Euskaltel - Euskadi
95.
Francisco MANCEBO
iBanesto.com
96.
Ellis RASTELLI
Gerolsteiner
97.
Francisco GUTIERREZ
Labarca 2 - Café Baqué
98.
Aitor SILLONIZ
Euskaltel - Euskadi
99.
Adolfo GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca
100.
Giuseppe GUERINI
Team Telekom
101.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis
102.
Alexandre VINOKOUROV
Team Telekom
103.
Peio ARREITUNANDIA QUINTERO
Carvalhelhos - Boavista
104.
Mario AERTS
Team Telekom
105.
Koldo GIL PÉREZ
O.N.C.E. - Eroski
106.
Axel MERCKX
Lotto - Domo
107.
Christophe DETILLOUX
Lotto - Domo
108.
Edouard GRITSOUN
Lokomotiv
109.
Andrei ZINTCHENKO
L.A. Aluminios - Pecol
110.
Vladimir KARPETS
iBanesto.com
111.
Jorge FERRIO LUQUE
Paternina - Costa de Almeria 12'44"
112.
José Antonio GARRIDO LIMA
Paternina - Costa de Almeria
113.
Pedro DÍAZ LOBATO
Paternina - Costa de Almeria
114.
Juan GOMIS LÓPEZ
L.A. Aluminios - Pecol
115.
Danail ANDONOV PETROV
Carvalhelhos - Boavista
116.
Christian CLIMENT
Barbot - Torrié Cafés 14'40"
117.
Julen FERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
118.
Pedro Miguel MIRANDA SOEIRO
Carvalhelhos - Boavista

Race information

Start, finish: Estella - Estella

Distance: 186 km

Date: 5 April 2003