Tour de Romandie - 2004

General classification

Rider Team Country Time
1. Tyler HAMILTON Phonak
USA
15h45'44"
2. Fabian JEKER Saunier Duval - Prodir
SUI
01'43"
3. Leonardo PIEPOLI Saunier Duval - Prodir
ITA
02'18"
4. Tadej VALJAVEC Phonak
SLO
02'19"
5. Dario David CIONI Fassa Bortolo
ITA
02'33"
6. Alexandre MOOS Phonak
SUI
02'39"
7. Ivan BASSO Team CSC
ITA
03'31"
8. Francisco MANCEBO Illes Balears - Banesto
ESP
04'32"
9. Bradley MCGEE Fdjeux.com
AUS
05'08"
10. Steve ZAMPIERI Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
SUI
05'53"
11. Georg TOTSCHNIG Gerolsteiner
AUT
06'00"
12. Marco PINOTTI Lampre
ITA
07'38"
13. Sylvester SZMYD Saeco
POL
08'27"
14. Jörg JAKSCHE Team CSC
GER
09'00"
15. Bert DE WAELE Landbouwkrediet - Colnago
BEL
10'17"
16. Nicki SÖRENSEN Team CSC
DEN
10'47"
17. Nicolas FRITSCH Fdjeux.com
FRA
10'57"
18. Thomas DANIELSON Fassa Bortolo
USA
12'16"
19. Iker CAMANO ORTUZAR Euskaltel - Euskadi
ESP
12'52"
20. David LOOSLI Saeco
SUI
13'06"
21. Roberto LAISEKA Euskaltel - Euskadi
ESP
13'54"
22. Pablo LASTRAS GARCIA Illes Balears - Banesto
ESP
14'56"
23. Mauricio ARDILA CANO Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorf
COL
15'02"
24. Oscar SEVILLA RIVERA Phonak
ESP
16'58"
25. Vladimir DUMA Landbouwkrediet - Colnago
UKR
26. Denys KOSTYUK Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorf
UKR
18'25"
27. Gorazd STANGELJ Saeco
SLO
19'09"
28. David ETXEBARRIA ALKORTA Euskaltel - Euskadi
ESP
19'17"
29. Stefano GARZELLI Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
ITA
20'00"
30. Sven MONTGOMERY Gerolsteiner
SUI
20'41"
31. Carlos SASTRE CANDIL Team CSC
ESP
21'53"
32. Oliver ZAUGG Saunier Duval - Prodir
SUI
21'57"
33. Daniel SCHNIDER Phonak
SUI
22'55"
34. Alberto LOPEZ DE MUNAIN Euskaltel - Euskadi
ESP
23'43"
35. John GADRET Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorf
FRA
24'13"
36. Roger BEUCHAT Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
SUI
25'42"
37. Stephane GOUBERT Ag2r Prévoyance
FRA
25'47"
38. Rubens BERTOGLIATI Saunier Duval - Prodir
SUI
26'48"
39. Simone BERTOLETTI Lampre
ITA
26'55"
40. Ludovic MARTIN R.A.G.T. Semences - MG Rover
FRA
28'13"
41. Manuel CALVENTE CORBAS Team CSC
ESP
29'00"
42. Peter LUTTENBERGER Team CSC
AUT
30'25"
43. Marius SABALIAUSKAS Saeco
LTU
30'51"
44. Volodymir GUSTOV Fassa Bortolo
UKR
31'47"
45. Ronny SCHOLZ Gerolsteiner
GER
31'50"
46. Marco MILESI Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
ITA
32'50"
47. Wladimir BELLI Lampre
ITA
33'23"
48. Julian SANCHEZ PIMIENTA Fassa Bortolo
ESP
34'08"
49. Manuele MORI Saunier Duval - Prodir
ITA
34'26"
50. Volodymyr BILEKA Landbouwkrediet - Colnago
UKR
36'09"
51. Joan HORRACH RIPPOLL Illes Balears - Banesto
ESP
36'15"
52. Oskar CAMENZIND Phonak
SUI
36'54"
53. Nicolas VOGONDY Fdjeux.com
FRA
41'10"
54. Inigo CHAURREAU Ag2r Prévoyance
ESP
41'24"
55. Sergiy ADYEYEV Landbouwkrediet - Colnago
UKR
44'02"
56. Ruslan GRYSCHENKO Landbouwkrediet - Colnago
UKR
44'19"
57. Gustav Erik LARSSON Fassa Bortolo
SWE
46'28"
58. Inigo LANDALUZE INTXAURRAGA Euskaltel - Euskadi
ESP
47'21"
59. Ján SVORADA Lampre
CZE
47'54"
60. Yuriy KRIVTSOV Ag2r Prévoyance
UKR
48'43"
61. Geert VERHEYEN Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorf
BEL
50'21"
62. Pierre BOURQUENOUD R.A.G.T. Semences - MG Rover
SUI
51'31"
63. Oleksandr KVACHUK Lampre
UKR
52'36"
64. Andoni ARANAGA AZKUNE Chocolade Jacques - Wincor - Nixdorf
ESP
53'07"
65. Christophe LAURENT R.A.G.T. Semences - MG Rover
FRA
54'31"
66. Vicente REYNES MIMO Illes Balears - Banesto
ESP
56'18"
67. Samuel DUMOULIN Ag2r Prévoyance
FRA
56'24"
68. Olaf POLLACK Gerolsteiner
GER
57'07"
69. Eddy SEIGNEUR R.A.G.T. Semences - MG Rover
FRA
57'43"
70. Francis MOUREY Fdjeux.com
FRA
58'00"
71. Patrick CALCAGNI Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
SUI
58'30"
72. Manuel QUINZIATO Lampre
ITA
58'38"
73. Mauro FACCI Fassa Bortolo
ITA
58'50"
74. Christophe RINERO R.A.G.T. Semences - MG Rover
FRA
59'17"
75. Mickael BUFFAZ R.A.G.T. Semences - MG Rover
FRA
76. Andreas MATZBACHER Saeco
AUT
59'30"
77. Robert FÖRSTER Gerolsteiner
GER
59'46"
78. Roberto SGAMBELLURI Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
ITA
59'47"
79. Jérôme BERNARD R.A.G.T. Semences - MG Rover
FRA
59'54"
80. Fabien SANCHEZ Fdjeux.com
FRA
1h01'08"
81. Benoit VAUGRENARD Fdjeux.com
FRA
1h04'39"
82. Uwe HARDTER Gerolsteiner
GER
1h10'56"
83. Mikel ASTARLOZA CHAURREAU Ag2r Prévoyance
ESP
1h13'56"
84. Steffen RADOCHLA Illes Balears - Banesto
GER
1h16'32"
85. Matthew WILSON Fdjeux.com
AUS
1h19'03"
86. Christophe ORIOL Ag2r Prévoyance
FRA
1h24'00"