Giro d'Italia 2004  |  General classification    

87th edition

General classification

8 May 2004 - 30 May 2004

Rider Team Time
1.
Damiano CUNEGO
Saeco 88h40'43"
2.
Serhiy GONCHAR
De Nardi - Piemme Telekom 02'02"
3.
Gilberto SIMONI
Saeco 02'05"
4.
Dario David CIONI
Fassa Bortolo 04'36"
5.
Yaroslav POPOVYCH
Landbouwkrediet - Colnago 05'05"
6.
Stefano GARZELLI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 05'31"
7.
Wladimir BELLI
Lampre 06'12"
8.
Bradley MCGEE
Fdjeux.com 06'15"
9.
Tadej VALJAVEC
Phonak 06'34"
10.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre 07'47"
11.
Franco PELLIZOTTI
Alessio - Bianchi 09'45"
12.
Emanuele SELLA
Panaria - Margres 10'26"
13.
Pavel TONKOV
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 10'43"
14.
Christophe BRANDT
Lotto - Domo 10'50"
15.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
Formaggi Pinzolo Fiavè 13'43"
16.
Ruben LOBATO ELVIRA
Saunier Duval - Prodir 21'11"
17.
Andrea NOÈ
Alessio - Bianchi 22'33"
18.
David CAÑADA GRACIA
Saunier Duval - Prodir 22'52"
19.
Steve ZAMPIERI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 25'53"
20.
Giuseppe DI GRANDE
Formaggi Pinzolo Fiavè 26'05"
21.
Eddy MAZZOLENI
Saeco 27'44"
22.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Lampre 30'50"
23.
Ruggero MARZOLI
Acqua & Sapone - Caffè Mokambo 31'41"
24.
Vladimir MIHOLJEVIC
Alessio - Bianchi 32'06"
25.
Cristian MORENI
Alessio - Bianchi 35'24"
26.
Gerhard TRAMPUSCH
Acqua & Sapone - Caffè Mokambo 39'16"
27.
Alexandre MOOS
Phonak 46'16"
28.
Ruggero BORGHI
De Nardi - Piemme Telekom 47'02"
29.
Andrea TONTI
Saeco 47'11"
30.
Oscar MASON
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 50'02"
31.
Mauricio ARDILA CANO
Chocolade Jacques - Wincor Nixdorf 51'05"
32.
Philippe GILBERT
Fdjeux.com 57'58"
33.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
Panaria - Margres 58'21"
34.
Rinaldo NOCENTINI
Acqua & Sapone - Caffè Mokambo 58'53"
35.
Raffaele ILLIANO
Colombia - Selle Italia 1h05'13"
36.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner 1h06'50"
37.
Leonardo BERTAGNOLLI
Saeco 1h07'10"
38.
Bo HAMBURGER
Acqua & Sapone - Caffè Mokambo 1h07'49"
39.
Fortunato BALIANI
Panaria - Margres 1h09'35"
40.
Marlon Alirio PÉREZ ARANGO
Colombia - Selle Italia 1h11'58"
41.
Niki AEBERSOLD
Phonak 1h12'52"
42.
Kyrylo POSPYEYEV
Acqua & Sapone - Caffè Mokambo 1h13'05"
43.
Sylwester SZMYD
Saeco 1h15'54"
44.
Alessandro VANOTTI
De Nardi - Piemme Telekom 1h20'55"
45.
Daniel SCHNIDER
Phonak 1h22'38"
46.
Luca MAZZANTI
Panaria - Margres 1h26'22"
47.
Oliver ZAUGG
Saunier Duval - Prodir 1h27'53"
48.
Charles WEGELIUS
De Nardi - Piemme Telekom 1h32'14"
49.
Geert VERHEYEN
Chocolade Jacques - Wincor Nixdorf 1h34'21"
50.
Volodymyr BILEKA
Landbouwkrediet - Colnago 1h35'31"
51.
Nicolas FRITSCH
Fdjeux.com 1h36'22"
52.
Rubens BERTOGLIATI
Saunier Duval - Prodir 1h38'22"
53.
Alessandro BERTOLINI
Alessio - Bianchi 1h39'29"
54.
Dario ANDRIOTTO
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 1h40'16"
55.
Marco FERTONANI
Phonak 1h40'51"
56.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Lampre 1h42'08"
57.
Giuseppe MURAGLIA
Formaggi Pinzolo Fiavè 1h45'37"
58.
Marzio BRUSEGHIN
Fassa Bortolo 1h46'46"
59.
Mariano PICCOLI
Lampre 1h48'33"
60.
Denys KOSTYUK
Chocolade Jacques - Wincor Nixdorf 1h49'17"
61.
Paolo LANFRANCHI
Panaria - Margres 1h50'25"
62.
Mauro GEROSA
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 1h50'43"
63.
Marcus LJUNGQVIST
Alessio - Bianchi 1h51'37"
64.
Thomas ZIEGLER
Gerolsteiner 1h53'33"
65.
Vladimir DUMA
Landbouwkrediet - Colnago 1h53'45"
66.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco 1h54'07"
67.
Juan GOMIS LÓPEZ
Saunier Duval - Prodir 1h55'39"
68.
Nico SIJMENS
Landbouwkrediet - Colnago 1h56'13"
69.
Massimo CODOL
Fassa Bortolo 1h56'19"
70.
Igor PUGACI
De Nardi - Piemme Telekom 1h56'20"
71.
Marco SERPELLINI
Gerolsteiner 1h56'52"
72.
Oscar POZZI
Tenax 2h01'24"
73.
Ellis RASTELLI
Alessio - Bianchi 2h03'26"
74.
Nicola LODA
Tenax 2h03'33"
75.
Leonardo GIORDANI
De Nardi - Piemme Telekom 2h05'22"
76.
Manuele MORI
Saunier Duval - Prodir 2h09'30"
77.
Gianluca SIRONI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 2h09'36"
78.
Graziano GASPARRE
De Nardi - Piemme Telekom 2h10'47"
79.
Alejandro Alberto BORRAJO
Panaria - Margres 2h12'03"
80.
Daniele PIETROPOLLI
Tenax 2h13'39"
81.
Nicolas VOGONDY
Fdjeux.com 2h14'10"
82.
Andrej HAUPTMAN
Lampre 2h14'38"
83.
Ruben Alveiro MARIN VALENCIA
Colombia - Selle Italia 2h15'08"
84.
Andrea FERRIGATO
Acqua & Sapone - Caffè Mokambo 2h15'21"
85.
David DEREPAS
Fdjeux.com 2h15'45"
86.
Sergiy ADYEYEV
Landbouwkrediet - Colnago 2h16'12"
87.
Radoslav ROGINA
Tenax 2h17'10"
88.
Michael ALBASINI
Phonak 2h18'18"
89.
Alessio GALLETTI
Domina Vacanze 2h21'16"
90.
Scott DAVIS
Panaria - Margres 2h21'33"
91.
Simone MASCIARELLI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 2h22'36"
92.
Uroš MURN
Phonak 2h23'26"
93.
Michele GOBBI
De Nardi - Piemme Telekom 2h24'26"
94.
Johan VERSTREPEN
Landbouwkrediet - Colnago 2h24'34"
95.
Gorazd ŠTANGELJ
Saeco 2h24'36"
96.
Daniele RIGHI
Lampre 2h26'05"
97.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo 2h27'44"
98.
Alexandre USOV
Phonak 2h27'48"
99.
Fred RODRIGUEZ
Acqua & Sapone - Caffè Mokambo 2h28'10"
100.
Paolo FORNACIARI
Saeco 2h30'09"
101.
Marco VELO
Fassa Bortolo 2h30'41"
102.
Fabio SACCHI
Fassa Bortolo 2h34'12"
103.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo 2h34'26"
104.
Francis MOUREY
Fdjeux.com 2h35'51"
105.
Marcel STRAUSS
Gerolsteiner 2h36'19"
106.
Andris NAUDUŽS
Domina Vacanze 2h37'29"
107.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo 2h37'41"
108.
Florent BRARD
Chocolade Jacques - Wincor Nixdorf 2h39'04"
109.
Alberto ONGARATO
Fassa Bortolo 2h39'50"
110.
Aart VIERHOUTEN
Lotto - Domo 2h40'13"
111.
Renzo MAZZOLENI
Tenax 2h41'06"
112.
Olaf POLLACK
Gerolsteiner 2h42'01"
113.
Nick GATES
Lotto - Domo 2h42'48"
114.
Marco ZANOTTI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 2h43'02"
115.
Ief VERBRUGGHE
Lotto - Domo 2h44'56"
116.
Robert FÖRSTER
Gerolsteiner 2h45'24"
117.
Gabriele COLOMBO
Domina Vacanze 2h46'59"
118.
Giancarlo GINESTRI
Tenax 2h47'03"
119.
Giovanni LOMBARDI
Domina Vacanze 2h48'06"
120.
Simone CADAMURO
De Nardi - Piemme Telekom 2h48'28"
121.
Mario SCIREA
Domina Vacanze 2h48'41"
122.
Jan VAN VELZEN
Chocolade Jacques - Wincor Nixdorf 2h49'28"
123.
Crescenzo D'AMORE
Acqua & Sapone - Caffè Mokambo 2h49'38"
124.
Brett LANCASTER
Panaria - Margres 2h50'32"
125.
Gorik GARDEYN
Lotto - Domo 2h51'16"
126.
Trent WILSON
Colombia - Selle Italia 2h54'57"
127.
Martin DERGANC
Domina Vacanze 3h00'23"
128.
Angelo FURLAN
Alessio - Bianchi 3h00'46"
129.
Philippe SCHNYDER
Colombia - Selle Italia 3h03'50"
130.
Bostjan MERVAR
Formaggi Pinzolo Fiavè 3h07'33"
131.
Gert STEEGMANS
Lotto - Domo 3h11'11"
132.
Matthew WILSON
Fdjeux.com 3h22'02"
133.
Maxim RUDENKO
Chocolade Jacques - Wincor Nixdorf 3h22'09"
134.
Russel VAN HOUT
Colombia - Selle Italia 3h25'27"
135.
Mario MANZONI
Formaggi Pinzolo Fiavè 3h26'45"
136.
Benoît VAUGRENARD
Fdjeux.com 3h30'00"
137.
Gabriele BOSISIO
Tenax 3h30'36"
138.
Dean PODGORNIK
Tenax 3h46'50"
139.
Domenico GUALDI
Formaggi Pinzolo Fiavè 3h55'37"
140.
Corrado SERINA
Formaggi Pinzolo Fiavè 4h03'22"