Vuelta a Murcia 2004  |  Stage 1. Murcia - San Pedro del Pinatar   

20th edition

177 km, 3 March 2004

Rider Team Time
1.
Max VAN HEESWIJK
US Postal Service p/b Berry Floor 4h20'51"
2.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Illes Balears - Banesto
3.
Erik ZABEL
T-Mobile Team
4.
Ján SVORADA
Lampre
5.
Isaac GALVEZ
Illes Balears - Banesto
6.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Comunidad Valenciana - Kelme
7.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Saunier Duval - Prodir
8.
David NAVAS CHICA
Illes Balears - Banesto
9.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Relax - Bodysol
10.
Jon DEL RIO ARTEAGA
Costa de Almeria - Paternina
11.
Alberto HIERRO
Café Baqué
12.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Saunier Duval - Prodir
13.
Francisco GUTIERREZ
Café Baqué
14.
Björn LEUKEMANS
MrBookmaker.com - Palmans
15.
Markus FOTHEN
Gerolsteiner
16.
Rubén PLAZA MOLINA
Comunidad Valenciana - Kelme
17.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Relax - Bodysol
18.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre
19.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor
20.
David DE LA FUENTE RASILLA
Saunier Duval - Prodir
21.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
22.
Mariano PICCOLI
Lampre
23.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
24.
Antonio COLÓM MAS
Illes Balears - Banesto
25.
David LÓPEZ GARCÍA
Café Baqué
26.
André KORFF
T-Mobile Team
27.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
28.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Saunier Duval - Prodir
29.
Unai Emilio YUS QUEREJETA
Brioches La Boulangère
30.
Sven KRAUSS
Gerolsteiner
31.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
32.
Alexandre NAULLEAU
Brioches La Boulangère
33.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi
34.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Comunidad Valenciana - Kelme
35.
Mickael PICHON
Brioches La Boulangère
36.
Carlos TORRENT TARRES
Costa de Almeria - Paternina
37.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Illes Balears - Banesto
38.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco
39.
José Miguel ELIAS GALINDO
Relax - Bodysol
40.
Evgeni PETROV
Saeco
41.
Cadel EVANS
T-Mobile Team
42.
Julio LOPEZ DE LA TORRE
Relax - Bodysol
43.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Lampre
44.
Peio ARREITUNANDIA QUINTERO
Café Baqué
45.
David BLANCO RODRIGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
46.
Joseba ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
47.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
48.
Aketza PEÑA IZA
Euskaltel - Euskadi
49.
Damiano CUNEGO
Saeco
50.
Pavel PADRNOS
US Postal Service p/b Berry Floor
51.
Alessandro CORTINOVIS
Lampre
52.
Maryan HARY
Brioches La Boulangère
53.
Efrain GUTIERREZ SANCHEZ
Café Baqué
54.
Kurt VAN DE WOUWER
MrBookmaker.com - Palmans
55.
Tomáš KONEČNÝ
T-Mobile Team
56.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
57.
Lance ARMSTRONG
US Postal Service p/b Berry Floor
58.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Costa de Almeria - Paternina
59.
José Luis RUBIERA
US Postal Service p/b Berry Floor
60.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
61.
Hector GUERRA GARCIA
Relax - Bodysol
62.
Daniel RINCON QUINTANA
US Postal Service p/b Berry Floor
63.
Jurgen VAN DEN BROECK
US Postal Service p/b Berry Floor
64.
Leonardo PIEPOLI
Saunier Duval - Prodir
65.
David CAÑADA GRACIA
Saunier Duval - Prodir
66.
Francisco CABELLO LUQUE
Comunidad Valenciana - Kelme
67.
Joan HORRACH RIPPOLL
Illes Balears - Banesto
68.
Santiago BLANCO GIL
Relax - Bodysol 07'35"
69.
Frédéric GABRIEL
MrBookmaker.com - Palmans
70.
Eddy MAZZOLENI
Saeco
71.
Anthony CHARTEAU
Brioches La Boulangère
72.
Rony MARTIAS
Brioches La Boulangère
73.
Jose Antonio LOPEZ GIL
Illes Balears - Banesto
74.
Javier PEREZ PERREIRA
Costa de Almeria - Paternina
75.
Oscar LAGUNA
Relax - Bodysol
76.
Matthieu SPRICK
Brioches La Boulangère
77.
Uwe PESCHEL
Gerolsteiner
78.
Moisés DUEÑAS NEVADO
Relax - Bodysol
79.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Illes Balears - Banesto
80.
Juan GOMIS LÓPEZ
Saunier Duval - Prodir
81.
Eric BAUMANN
T-Mobile Team
82.
Aitor PEREZ ARRIETA
Café Baqué
83.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco
84.
Jan ULLRICH
T-Mobile Team
85.
Jens RENDERS
MrBookmaker.com - Palmans
86.
Fernando TORRES MARTIN
Café Baqué
87.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Saunier Duval - Prodir
88.
Michael RICH
Gerolsteiner
89.
Tobias STEINHAUSER
T-Mobile Team
90.
Luciano André PAGLIARINI MENDONÇA
Lampre
91.
Giuseppe GUERINI
T-Mobile Team
92.
Sylwester SZMYD
Saeco
93.
Marco PINOTTI
Lampre
94.
Juan Miguel CUENCA MARTINEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
95.
Torsten SCHMIDT
Gerolsteiner
96.
Gianni FARESIN
Gerolsteiner
97.
Unai ELORRIAGA ZUBIAUR
Café Baqué
98.
Peter WROLICH
Gerolsteiner
99.
Uwe HARDTER
Gerolsteiner
100.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
101.
Eddy LEMBO
Oktos - Saint Quentin
102.
Jeremy HUNT
MrBookmaker.com - Palmans
103.
Michele SCOTTO D'ABUSCO
Lampre
104.
Mikel ELGEZABAL FERNANDEZ
Costa de Almeria - Paternina
105.
Lander EUBA
Costa de Almeria - Paternina
106.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco
107.
Danilo DI LUCA
Saeco
108.
Jo PLANCKAERT
MrBookmaker.com - Palmans
109.
Dermot NALLY
Costa de Almeria - Paternina
110.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Costa de Almeria - Paternina

Stage information

Start, finish: Stage 1. Murcia - San Pedro del Pinatar

Distance: 177 km

Date: 3 March 2004