Vuelta a Murcia 2004  |  Stage 2 . Lorca - Lorca I.T.T.   

20th edition

21.3 km, 4 March 2004

Rider Team Time
1.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Illes Balears - Banesto 25'39"
2.
Michael RICH
Gerolsteiner 00'03"
3.
Marco PINOTTI
Lampre 00'27"
4.
Torsten SCHMIDT
Gerolsteiner 00'28"
5.
Lance ARMSTRONG
US Postal Service p/b Berry Floor 00'29"
6.
Rubén PLAZA MOLINA
Comunidad Valenciana - Kelme 00'35"
7.
Hector GUERRA GARCIA
Relax - Bodysol 00'37"
8.
David BLANCO RODRIGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme 00'38"
9.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Relax - Bodysol 00'42"
10.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Comunidad Valenciana - Kelme 00'47"
11.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi 00'48"
12.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor 00'50"
13.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme 00'51"
14.
David NAVAS CHICA
Illes Balears - Banesto 00'52"
15.
Evgeni PETROV
Saeco
16.
Antonio COLÓM MAS
Illes Balears - Banesto 00'53"
17.
Cadel EVANS
T-Mobile Team 00'56"
18.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Illes Balears - Banesto 00'58"
19.
Jurgen VAN DEN BROECK
US Postal Service p/b Berry Floor 01'00"
20.
David CAÑADA GRACIA
Saunier Duval - Prodir 01'03"
21.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Saunier Duval - Prodir 01'04"
22.
José Luis RUBIERA
US Postal Service p/b Berry Floor 01'13"
23.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 01'15"
24.
Pavel PADRNOS
US Postal Service p/b Berry Floor 01'17"
25.
Kurt VAN DE WOUWER
MrBookmaker.com - Palmans 01'18"
26.
Uwe PESCHEL
Gerolsteiner 01'22"
27.
Juan GOMIS LÓPEZ
Saunier Duval - Prodir 01'25"
28.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Relax - Bodysol 01'26"
29.
Alessandro CORTINOVIS
Lampre 01'29"
30.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco 01'31"
31.
Jan ULLRICH
T-Mobile Team 01'35"
32.
Tomáš KONEČNÝ
T-Mobile Team 01'37"
33.
Mickaël PICHON
Brioches La Boulangère
34.
Sven KRAUSS
Gerolsteiner 01'38"
35.
Joseba ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 01'39"
36.
Tobias STEINHAUSER
T-Mobile Team 01'42"
37.
Matthieu SPRICK
Brioches La Boulangère
38.
Daniel RINCON QUINTANA
US Postal Service p/b Berry Floor 01'44"
39.
Sylwester SZMYD
Saeco
40.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Illes Balears - Banesto 01'45"
41.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Comunidad Valenciana - Kelme 01'48"
42.
Ján SVORADA
Lampre 01'50"
43.
Efrain GUTIERREZ SANCHEZ
Café Baqué
44.
Danilo DI LUCA
Saeco 01'52"
45.
José Miguel ELIAS GALINDO
Relax - Bodysol 01'55"
46.
Max VAN HEESWIJK
US Postal Service p/b Berry Floor 01'56"
47.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Saunier Duval - Prodir 01'57"
48.
Francisco GUTIERREZ
Café Baqué
49.
Markus FOTHEN
Gerolsteiner 01'58"
50.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi 01'59"
51.
David LÓPEZ GARCÍA
Café Baqué 02'02"
52.
Maryan HARY
Brioches La Boulangère 02'03"
53.
Erik ZABEL
T-Mobile Team
54.
Alberto HIERRO
Café Baqué 02'04"
55.
Francisco CABELLO LUQUE
Comunidad Valenciana - Kelme
56.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Saunier Duval - Prodir
57.
Jose Antonio LOPEZ GIL
Illes Balears - Banesto 02'06"
58.
Unai Emilio YUS QUEREJETA
Brioches La Boulangère 02'07"
59.
Gianni FARESIN
Gerolsteiner
60.
Carlos TORRENT TARRES
Costa de Almeria - Paternina 02'11"
61.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Comunidad Valenciana - Kelme 02'13"
62.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Lampre
63.
Julio LOPEZ DE LA TORRE
Relax - Bodysol
64.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor 02'14"
65.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
66.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre
67.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi 02'16"
68.
Isaac GALVEZ
Illes Balears - Banesto 02'17"
69.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco
70.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Costa de Almeria - Paternina 02'19"
71.
Anthony CHARTEAU
Brioches La Boulangère 02'20"
72.
Giuseppe GUERINI
T-Mobile Team 02'21"
73.
Eric BAUMANN
T-Mobile Team
74.
Moisés DUEÑAS NEVADO
Relax - Bodysol 02'22"
75.
Oscar LAGUNA
Relax - Bodysol 02'23"
76.
Rony MARTIAS
Brioches La Boulangère 02'24"
77.
Joan HORRACH RIPPOLL
Illes Balears - Banesto 02'27"
78.
Luciano André PAGLIARINI MENDONÇA
Lampre 02'28"
79.
Fernando TORRES MARTIN
Café Baqué 02'30"
80.
Peter WROLICH
Gerolsteiner 02'33"
81.
Aketza PEÑA IZA
Euskaltel - Euskadi 02'34"
82.
Aitor PEREZ ARRIETA
Café Baqué 02'35"
83.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco 02'44"
84.
Peio ARREITUNANDIA QUINTERO
Café Baqué 02'46"
85.
Alexandre NAULLEAU
Brioches La Boulangère 02'47"
86.
Jeremy HUNT
MrBookmaker.com - Palmans 02'49"
87.
Unai ELORRIAGA ZUBIAUR
Café Baqué 02'52"
88.
Leonardo PIEPOLI
Saunier Duval - Prodir 02'55"
89.
Uwe HARDTER
Gerolsteiner 02'58"
90.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi 03'00"
91.
André KORFF
T-Mobile Team
92.
David DE LA FUENTE RASILLA
Saunier Duval - Prodir 03'03"
93.
Eddy MAZZOLENI
Saeco 03'06"
94.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Saunier Duval - Prodir 03'07"
95.
Björn LEUKEMANS
MrBookmaker.com - Palmans 03'08"
96.
Juan Miguel CUENCA MARTINEZ
Comunidad Valenciana - Kelme 03'09"
97.
Javier PEREZ PERREIRA
Costa de Almeria - Paternina 03'13"
98.
Mariano PICCOLI
Lampre 03'14"
99.
Dermot NALLY
Costa de Almeria - Paternina 03'15"
100.
Damiano CUNEGO
Saeco
101.
Michele SCOTTO D'ABUSCO
Lampre 03'17"
102.
Jo PLANCKAERT
MrBookmaker.com - Palmans 03'21"
103.
Mikel ELGEZABAL FERNANDEZ
Costa de Almeria - Paternina 03'25"
104.
Santiago BLANCO GIL
Relax - Bodysol 03'29"
105.
Frédéric GABRIEL
MrBookmaker.com - Palmans 03'36"
106.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Costa de Almeria - Paternina 03'38"
107.
Jens RENDERS
MrBookmaker.com - Palmans 03'47"
108.
Lander EUBA
Costa de Almeria - Paternina 04'08"
109.
Jon DEL RIO ARTEAGA
Costa de Almeria - Paternina 04'45"
110.
Eddy LEMBO
Oktos - Saint Quentin 04'53"

Stage information

Start, finish: Stage 2 . Lorca - Lorca I.T.T.

Race Type: Time Trial

Distance: 21.3 km

Date: 4 March 2004