Vuelta a Murcia 2004  |  Stage 3. Yecla - Catlike   

20th edition

156.4 km, 5 March 2004

Rider Team Time
1.
Max VAN HEESWIJK
US Postal Service p/b Berry Floor 3h32'23"
2.
Erik ZABEL
T-Mobile Team
3.
Peter WROLICH
Gerolsteiner 00'01"
4.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
5.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Saunier Duval - Prodir
6.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Illes Balears - Banesto
7.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Comunidad Valenciana - Kelme
8.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Relax - Bodysol
9.
Carlos TORRENT TARRES
Costa de Almeria - Paternina
10.
Björn LEUKEMANS
MrBookmaker.com - Palmans
11.
Mariano PICCOLI
Lampre
12.
Unai Emilio YUS QUEREJETA
Brioches La Boulangère
13.
Jens RENDERS
MrBookmaker.com - Palmans
14.
Unai ELORRIAGA ZUBIAUR
Café Baqué
15.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Illes Balears - Banesto
16.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Saunier Duval - Prodir
17.
David CAÑADA GRACIA
Saunier Duval - Prodir
18.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
19.
Luciano André PAGLIARINI MENDONÇA
Lampre
20.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Relax - Bodysol
21.
Rubén PLAZA MOLINA
Comunidad Valenciana - Kelme
22.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi
23.
Lance ARMSTRONG
US Postal Service p/b Berry Floor
24.
David NAVAS CHICA
Illes Balears - Banesto
25.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Comunidad Valenciana - Kelme
26.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre
27.
Eddy MAZZOLENI
Saeco
28.
José Miguel ELIAS GALINDO
Relax - Bodysol
29.
Frédéric GABRIEL
MrBookmaker.com - Palmans
30.
Antonio COLÓM MAS
Illes Balears - Banesto
31.
Cadel EVANS
T-Mobile Team
32.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Costa de Almeria - Paternina
33.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Lampre
34.
Hector GUERRA GARCIA
Relax - Bodysol
35.
Peio ARREITUNANDIA QUINTERO
Café Baqué
36.
Evgeni PETROV
Saeco
37.
Mickael PICHON
Brioches La Boulangère
38.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
39.
Leonardo PIEPOLI
Saunier Duval - Prodir
40.
Tomáš KONEČNÝ
T-Mobile Team
41.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
42.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor
43.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Saunier Duval - Prodir
44.
Markus FOTHEN
Gerolsteiner
45.
David LÓPEZ GARCÍA
Café Baqué
46.
David BLANCO RODRIGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
47.
Kurt VAN DE WOUWER
MrBookmaker.com - Palmans
48.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
49.
Alessandro CORTINOVIS
Lampre
50.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco
51.
David DE LA FUENTE RASILLA
Saunier Duval - Prodir
52.
Michele SCOTTO D'ABUSCO
Lampre
53.
Efrain GUTIERREZ SANCHEZ
Café Baqué
54.
Uwe HARDTER
Gerolsteiner
55.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Costa de Almeria - Paternina
56.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
57.
Damiano CUNEGO
Saeco
58.
Matthieu SPRICK
Brioches La Boulangère
59.
Jan ULLRICH
T-Mobile Team
60.
Sven KRAUSS
Gerolsteiner
61.
Jo PLANCKAERT
MrBookmaker.com - Palmans
62.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco
63.
Tobias STEINHAUSER
T-Mobile Team
64.
Oscar LAGUNA
Relax - Bodysol
65.
Marco PINOTTI
Lampre
66.
Daniel RINCON QUINTANA
US Postal Service p/b Berry Floor
67.
Gianni FARESIN
Gerolsteiner
68.
Michael RICH
Gerolsteiner
69.
Sylwester SZMYD
Saeco
70.
Juan Miguel CUENCA MARTINEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
71.
Francisco CABELLO LUQUE
Comunidad Valenciana - Kelme
72.
Giuseppe GUERINI
T-Mobile Team
73.
Juan GOMIS LÓPEZ
Saunier Duval - Prodir
74.
Javier PEREZ PERREIRA
Costa de Almeria - Paternina
75.
José Luis RUBIERA
US Postal Service p/b Berry Floor
76.
Torsten SCHMIDT
Gerolsteiner
77.
Jeremy HUNT
MrBookmaker.com - Palmans 00'21"
78.
Julio LOPEZ DE LA TORRE
Relax - Bodysol 00'23"
79.
Lander EUBA
Costa de Almeria - Paternina
80.
Santiago BLANCO GIL
Relax - Bodysol 00'28"
81.
Anthony CHARTEAU
Brioches La Boulangère
82.
Jurgen VAN DEN BROECK
US Postal Service p/b Berry Floor 00'30"
83.
Pavel PADRNOS
US Postal Service p/b Berry Floor
84.
Danilo DI LUCA
Saeco 01'25"
85.
Joseba ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 03'08"
86.
Ján SVORADA
Lampre 13'18"
87.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
88.
Isaac GALVEZ
Illes Balears - Banesto
89.
Fernando TORRES MARTIN
Café Baqué 16'29"
90.
Moisés DUEÑAS NEVADO
Relax - Bodysol
91.
Joan HORRACH RIPPOLL
Illes Balears - Banesto
92.
Eric BAUMANN
T-Mobile Team
93.
Maryan HARY
Brioches La Boulangère
94.
Mikel ELGEZABAL FERNANDEZ
Costa de Almeria - Paternina
95.
Aketza PEÑA IZA
Euskaltel - Euskadi
96.
Jose Antonio LOPEZ GIL
Illes Balears - Banesto
97.
Jon DEL RIO ARTEAGA
Costa de Almeria - Paternina
98.
Uwe PESCHEL
Gerolsteiner
99.
Aitor PEREZ ARRIETA
Café Baqué
100.
Rony MARTIAS
Brioches La Boulangère
101.
André KORFF
T-Mobile Team
102.
Francisco GUTIERREZ
Café Baqué
103.
Alexandre NAULLEAU
Brioches La Boulangère
104.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco
105.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Saunier Duval - Prodir
106.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Illes Balears - Banesto
107.
Dermot NALLY
Costa de Almeria - Paternina
108.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi

Stage information

Start, finish: Stage 3. Yecla - Catlike

Distance: 156.4 km

Date: 5 March 2004