Vuelta a España - 2004

Stage 14. Malaga - Granada (167 km) - 18/09

Rider Team Country Time
1. Santiago PEREZ FERNANDEZ Phonak
ESP
4h06'34"
2. Alejandro VALVERDE BELMONTE Comunidad Valenciana - Kelme
ESP
46"
3. Luis PEREZ RODRIGUEZ Cofidis
ESP
4. Francisco MANCEBO Illes Balears - Banesto
ESP
5. Isidro NOZAL VEGA Liberty Seguros
ESP
6. Carlos SASTRE CANDIL Team CSC
ESP
7. Roberto HERAS HERNANDEZ Liberty Seguros
ESP
8. Leonardo PIEPOLI Saunier Duval - Prodir
ITA
9. Carlos GARCIA QUESADA Comunidad Valenciana - Kelme
ESP
10. David BLANCO RODRIGUEZ Comunidad Valenciana - Kelme
ESP
02'08"
11. Aitor GONZALEZ JIMENEZ Fassa Bortolo
ESP
02'22"
12. Jose Angel GOMEZ MARCHANTE Costa de Almeria - Paternina
ESP
13. Juan Manuel GÁRATE Lampre
ESP
02'46"
14. Damiano CUNEGO Saeco
ITA
15. Stefano GARZELLI Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
ITA
16. Luis PASAMONTES RODRIGUEZ Relax - Bodysol
ESP
17. Samuel SANCHEZ GONZALEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
18. Manuel CALVENTE CORBAS Team CSC
ESP
19. Unai OSA EIZAGUIRRE Illes Balears - Banesto
ESP
20. Miguel Angel MARTIN PERDIGUERO Saunier Duval - Prodir
ESP
21. Daniel ATIENZA Cofidis
ESP
22. Manuel BELTRAN MARTINEZ US Postal Service p/b Berry Floor
ESP
23. David PLAZA ROMERO Cafés Baqué
ESP
24. Floyd LANDIS US Postal Service p/b Berry Floor
USA
25. Francisco Jose LARA RUIZ Costa de Almeria - Paternina
ESP
26. Oscar SEVILLA RIVERA Phonak
ESP
27. Marcos Antonio SERRANO Liberty Seguros
ESP
28. Jorge FERRIO LUQUE Costa de Almeria - Paternina
ESP
04'12"
29. Johan VAN SUMMEREN Relax - Bodysol
BEL
06'58"
30. Bram TANKINK Quick Step - Davitamon
NED
31. David CAÑADA GARCIA Saunier Duval - Prodir
ESP
32. Constantino ZABALLA GUTIERREZ Saunier Duval - Prodir
ESP
33. Fränk SCHLECK Team CSC
LUX
34. Iván Ramiro PARRA PINTO Cafés Baqué
COL
35. Dariusz BARANOWSKI Liberty Seguros
POL
36. Jose Enrique GUTIERREZ CATALUNA Phonak
ESP
37. Francisco Tomas GARCIA RODRIGUEZ Cafés Baqué
ESP
38. Joan HORRACH RIPPOLL Illes Balears - Banesto
ESP
39. Joaquin RODRIGUEZ OLIVER Saunier Duval - Prodir
ESP
40. Cédric VASSEUR Cofidis
FRA
41. Alexandre VINOKOUROV T-Mobile Team
KAZ
42. Jose Miguel ELIAS GALINDO Relax - Bodysol
ESP
09'39"
43. Sylvester SZMYD Saeco
POL
10'09"
44. Marius SABALIAUSKAS Saeco
LTU
45. Thorwald VENEBERG Rabobank
NED
46. Pieter WEENING Rabobank
NED
47. Inigo CHAURREAU Ag2r Prévoyance
ESP
48. Pablo LASTRAS GARCIA Illes Balears - Banesto
ESP
49. Jose Antonio PECHARROMAN Quick Step - Davitamon
ESP
50. Cadel EVANS T-Mobile Team
AUS
51. José Antonio GARRIDO LIMA Quick Step - Davitamon
ESP
52. Francisco CABELLO LUQUE Comunidad Valenciana - Kelme
ESP
53. Javier PASCUAL RODRIGUEZ Comunidad Valenciana - Kelme
ESP
54. Vladimir GUSEV Team CSC
RUS
55. Rafael CASERO MORENO Saunier Duval - Prodir
ESP
56. Jose Cayetano JULIA CEGARRA Comunidad Valenciana - Kelme
ESP
57. Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ Comunidad Valenciana - Kelme
ESP
58. Ruben PLAZA MOLINA Comunidad Valenciana - Kelme
ESP
59. Tadej VALJAVEC Phonak
SLO
60. Haimar ZUBELDIA AGUIRRE Euskaltel - Euskadi
ESP
61. Dario David CIONI Fassa Bortolo
ITA
62. Patrick CALCAGNI Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
SUI
63. Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO Illes Balears - Banesto
ESP
64. Stephan SCHRECK T-Mobile Team
GER
65. Guennadi MIKHAILOV US Postal Service p/b Berry Floor
RUS
66. Koldo GIL PEREZ Liberty Seguros
ESP
67. Hernan BUENAHORA Cafés Baqué
COL
68. Roberto LAISEKA Euskaltel - Euskadi
ESP
69. Victor Hugo PENA GRISALES US Postal Service p/b Berry Floor
COL
13'56"
70. Alessandro CORTINOVIS Lampre
ITA
71. David HERRERO LLORENTE Costa de Almeria - Paternina
ESP
72. Inaki ISASI FLORES Euskaltel - Euskadi
ESP
73. Maarten DEN BAKKER Rabobank
NED
74. Erik ZABEL T-Mobile Team
GER
75. Alberto LOPEZ DE MUNAIN Euskaltel - Euskadi
ESP
76. Giampaolo CARUSO Liberty Seguros
ITA
77. Antonio CRUZ US Postal Service p/b Berry Floor
USA
78. Peter LUTTENBERGER Team CSC
AUT
79. Roberto SGAMBELLURI Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
ITA
80. Antonio COLOM MAS Illes Balears - Banesto
ESP
81. Guido TRENTIN Cofidis
ITA
82. Joseba BELOKI DORRONSORO Saunier Duval - Prodir
ESP
83. Felix Rafael CARDENAS RAVALO Cafés Baqué
COL
84. Pedro ARREITUNANDIA QUINTERO Cafés Baqué
ESP
85. Pedro HORRILLO MUNOZ Quick Step - Davitamon
ESP
16'28"
86. Cristian MORENI Alessio - Bianchi
ITA
87. Nacor BURGOS ROJO Relax - Bodysol
ESP
88. José Luis REBOLLO Relax - Bodysol
ESP
89. Bingen FERNANDEZ BUSTINZA Cofidis
ESP
90. Mikel PRADERA RODRIGUEZ Illes Balears - Banesto
ESP
91. Kevin DE WEERT Rabobank
BEL
92. David LATASA Comunidad Valenciana - Kelme
ESP
93. Kevin HULSMANS Quick Step - Davitamon
BEL
94. Jan BOVEN Rabobank
NED
95. Jurgen VAN GOOLEN Quick Step - Davitamon
BEL
96. Jörg JAKSCHE Team CSC
GER
97. Vladimir MIHOLJEVIC Alessio - Bianchi
CRO
98. Ruslan IVANOV Alessio - Bianchi
MDA
99. Manuel QUINZIATO Lampre
ITA
100. Claus Michael MÖLLER Alessio - Bianchi
DEN
101. Juan FUENTES ANGULLO Saeco
ESP
102. Josep JUFRE POU Relax - Bodysol
ESP
103. Michael BARRY US Postal Service p/b Berry Floor
CAN
104. Benoit JOACHIM US Postal Service p/b Berry Floor
LUX
105. Herbert GUTIERREZ GARCIA Cafés Baqué
COL
106. Xavier FLORENCIO CABRE Relax - Bodysol
ESP
107. Luca PAOLINI Quick Step - Davitamon
ITA
108. Joaquim LOPEZ TORRELLA Costa de Almeria - Paternina
ESP
109. Brian VANDBORG Team CSC
DEN
110. Joost POSTHUMA Rabobank
NED
111. David ZABRISKIE US Postal Service p/b Berry Floor
USA
112. Daniele RIGHI Lampre
ITA
113. Mauro GEROSA Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
ITA
114. Jose Vicente GARCIA ACOSTA Illes Balears - Banesto
ESP
115. David FERNANDEZ DOMINGO Costa de Almeria - Paternina
ESP
17'36"
116. Mikel ARTETXE GEZURAGA Euskaltel - Euskadi
ESP
117. Erki PUTSEP Ag2r Prévoyance
EST
19'53"
118. Paolo FORNACIARI Saeco
ITA
21'01"
119. Frank HOJ Team CSC
DEN
120. Dario ANDRIOTTO Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
ITA
121. Matthew WHITE Cofidis
AUS
122. Jan HRUŠKA Liberty Seguros
CZE
123. Aitor PEREZ ARRIETA Cafés Baqué
ESP
124. Alessandro SPEZIALETTI Saeco
ITA
125. Eddy MAZZOLENI Saeco
ITA
126. René ANDRLE Liberty Seguros
CZE
127. Ellis RASTELLI Alessio - Bianchi
ITA
128. Marco MILESI Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
ITA
129. Volodymir GUSTOV Fassa Bortolo
UKR
130. Danilo DI LUCA Saeco
ITA
131. Jose Alberto MARTINEZ TRINIDAD Relax - Bodysol
ESP
24'37"
132. Bert GRABSCH Phonak
GER
24'54"
133. Igor GONZALEZ DE GALDEANO Liberty Seguros
ESP
134. Mariano PICCOLI Lampre
ITA
135. Guido TRENTI Fassa Bortolo
USA
26'54"
136. Alberto ONGARATO Fassa Bortolo
ITA
137. Marco VELO Fassa Bortolo
ITA
138. Alessandro PETACCHI Fassa Bortolo
ITA
139. Julian SANCHEZ PIMIENTA Fassa Bortolo
ESP
140. Aitor SILLONIZ Euskaltel - Euskadi
ESP