Vuelta a España - 2004

59th edition

Stage 4. Soria - Zaragoza , 167 km    

7 September 2004

Rider Team Time
1.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo 4h23'01"
2.
Erik ZABEL
T-Mobile Team
3.
Oscar FREIRE GOMEZ
Rabobank
4.
Stuart O'GRADY
Cofidis
5.
Angelo FURLAN
Alessio - Bianchi
6.
Giosue BONOMI
Saeco
7.
Miguel Angel MARTIN PERDIGUERO
Saunier Duval - Prodir
8.
Pedro HORRILLO MUNOZ
Quick Step - Davitamon
9.
Arnaud COYOT
Cofidis
10.
Luca PAOLINI
Quick Step - Davitamon
11.
Jon DEL RIO ARTEAGA
Costa de Almeria - Paternina
12.
Mariano PICCOLI
Lampre
13.
Antonio CRUZ
US Postal Service p/b Berry Floor
14.
Max VAN HEESWIJK
US Postal Service p/b Berry Floor
15.
Nicolas INAUDI
Ag2r
16.
Erki PUTSEP
Ag2r
17.
Marco ZANOTTI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
18.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre
19.
Guennadi MIKHAILOV
US Postal Service p/b Berry Floor
20.
Damiano CUNEGO
Saeco
21.
Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO
Illes Balears - Banesto
22.
Guido TRENTI
Fassa Bortolo
23.
Luis PEREZ RODRIGUEZ
Cofidis
24.
Constantino ZABALLA GUTIERREZ
Saunier Duval - Prodir
25.
Thomas BRUUN ERIKSEN
Team CSC
26.
Luis PASAMONTES RODRIGUEZ
Relax - Bodysol
27.
Aitor GONZALEZ JIMENEZ
Fassa Bortolo
28.
Pablo LASTRAS GARCIA
Illes Balears - Banesto
29.
Vladimir GUSEV
Team CSC
30.
Mauro GEROSA
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
31.
Thorwald VENEBERG
Rabobank
32.
Kevin HULSMANS
Quick Step - Davitamon
33.
Stefano GARZELLI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
34.
Robert HUNTER
Rabobank
35.
Alexandre VINOKOUROV
T-Mobile Team
36.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Phonak
37.
Jose Alberto MARTINEZ TRINIDAD
Relax - Bodysol
38.
Manuel BELTRAN MARTINEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
39.
Alessandro CORTINOVIS
Lampre
40.
Kevin DE WEERT
Rabobank
41.
Ruben PLAZA MOLINA
Comunidad Valenciana - Kelme
42.
Ricardo SERRANO GONZALEZ
Café Baqué
43.
Dario David CIONI
Fassa Bortolo
44.
Jose Miguel ELIAS GALINDO
Relax - Bodysol
45.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Comunidad Valenciana - Kelme
46.
Josep JUFRE POU
Relax - Bodysol
47.
Isidro NOZAL VEGA
Liberty Seguros
48.
David HERRERO LLORENTE
Costa de Almeria - Paternina
49.
Frank HOJ
Team CSC
50.
Aitor PEREZ ARRIETA
Café Baqué
51.
David CAÑADA GARCIA
Saunier Duval - Prodir
52.
Marco MILESI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
53.
David BLANCO RODRIGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
54.
Carlos GARCIA QUESADA
Comunidad Valenciana - Kelme
55.
Carlos TORRENT TARRES
Costa de Almeria - Paternina
56.
László BODROGI
Quick Step - Davitamon
57.
Eddy MAZZOLENI
Saeco
58.
Vladimir MIHOLJEVIC
Alessio - Bianchi
59.
Bram TANKINK
Quick Step - Davitamon
60.
Jorge FERRIO LUQUE
Costa de Almeria - Paternina
61.
Manuel QUINZIATO
Lampre
62.
Gonzalo BAYARRI
Phonak
63.
Tyler HAMILTON
Phonak
64.
Francisco MANCEBO
Illes Balears - Banesto
65.
Igor ASTARLOA ASCASIBAR
Lampre
66.
Joseba ALBIZU LIZASO
Euskaltel - Euskadi
67.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor
68.
Joost POSTHUMA
Rabobank
69.
Jörg JAKSCHE
Team CSC
70.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
71.
Claus Michael MÖLLER
Alessio - Bianchi
72.
Fränk SCHLECK
Team CSC
73.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC
74.
José Luis REBOLLO
Relax - Bodysol
75.
Oscar SEVILLA RIVERA
Phonak
76.
Patrik SINKEWITZ
Quick Step - Davitamon
77.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Bodysol
78.
Rafael CASERO MORENO
Saunier Duval - Prodir
79.
Jose Enrique GUTIERREZ CATALUNA
Phonak
80.
Roberto SGAMBELLURI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
81.
Benoit JOACHIM
US Postal Service p/b Berry Floor
82.
Ronald MUTSAARS
Rabobank
83.
Cadel EVANS
T-Mobile Team
84.
Cédric VASSEUR
Cofidis
85.
Bert GRABSCH
Phonak
86.
Victor Hugo PENA GRISALES
US Postal Service p/b Berry Floor
87.
Denis MENCHOV
Illes Balears - Banesto
88.
Andreas KLIER
T-Mobile Team
89.
Jose Angel GOMEZ MARCHANTE
Costa de Almeria - Paternina
90.
Roberto HERAS HERNANDEZ
Liberty Seguros
91.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Comunidad Valenciana - Kelme
92.
Bert ROESEMS
Relax - Bodysol
93.
Haimar ZUBELDIA AGUIRRE
Euskaltel - Euskadi
94.
Igor GONZALEZ DE GALDEANO
Liberty Seguros
95.
Joseba BELOKI DORRONSORO
Saunier Duval - Prodir
96.
Steffen WESEMANN
T-Mobile Team
97.
Marcos Antonio SERRANO
Liberty Seguros
98.
Christophe ORIOL
Ag2r
99.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
100.
Dariusz BARANOWSKI
Liberty Seguros
101.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
102.
Jan HRUŠKA
Liberty Seguros
103.
Felix Rafael CARDENAS RAVALO
Café Baqué
104.
Johan VAN SUMMEREN
Relax - Bodysol
105.
Marco VELO
Fassa Bortolo
106.
Santiago PEREZ FERNANDEZ
Phonak
107.
Tadej VALJAVEC
Phonak
108.
Steve ZAMPIERI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
109.
Dario ANDRIOTTO
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
110.
Giampaolo CARUSO
Liberty Seguros
111.
Stephane BERGES
Ag2r
112.
Samuel SANCHEZ GONZALEZ
Euskaltel - Euskadi
113.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC
114.
Daniele RIGHI
Lampre
115.
Tomas KONECNY
T-Mobile Team
116.
David ZABRISKIE
US Postal Service p/b Berry Floor
117.
Jose Antonio PECHARROMAN
Quick Step - Davitamon
118.
Andy FLICKINGER
Ag2r
119.
Brian VANDBORG
Team CSC
120.
Michele SCOTTO D'ABUSCO
Lampre
121.
Floyd LANDIS
US Postal Service p/b Berry Floor
122.
Aitor SILLONIZ
Euskaltel - Euskadi
123.
José Antonio GARRIDO LIMA
Quick Step - Davitamon
124.
Paolo FORNACIARI
Saeco
125.
Josu SILLONIZ
Euskaltel - Euskadi
126.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC
127.
Francisco CABELLO LUQUE
Comunidad Valenciana - Kelme
128.
Sylvester SZMYD
Saeco
129.
Herbert GUTIERREZ GARCIA
Café Baqué
130.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Illes Balears - Banesto
131.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r
132.
Pedro ARREITUNANDIA QUINTERO
Café Baqué
133.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Café Baqué
134.
Inigo CHAURREAU
Ag2r
135.
Daniel ATIENZA
Cofidis
136.
Alberto LOPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
137.
Stephan SCHRECK
T-Mobile Team
138.
Joaquin RODRIGUEZ OLIVER
Saunier Duval - Prodir
139.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
140.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
T-Mobile Team
141.
Francisco Jose LARA RUIZ
Costa de Almeria - Paternina
142.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco
143.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank
144.
David PLAZA ROMERO
Café Baqué
145.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Saunier Duval - Prodir
146.
Hernan BUENAHORA
Café Baqué
147.
Koldo GIL PEREZ
Liberty Seguros
148.
René ANDRLE
Liberty Seguros
149.
Fabian JEKER
Saunier Duval - Prodir
150.
Jan BOVEN
Rabobank
151.
Xavier FLORENCIO CABRE
Relax - Bodysol
152.
Matthew WHITE
Cofidis
153.
Javier PASCUAL RODRIGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
154.
Mikel PRADERA RODRIGUEZ
Illes Balears - Banesto
155.
Inaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
156.
Joan HORRACH RIPPOLL
Illes Balears - Banesto
157.
Antonio COLOM MAS
Illes Balears - Banesto
158.
Joaquim LOPEZ TORRELLA
Costa de Almeria - Paternina
159.
Simone BERTOLETTI
Lampre
160.
Cristian MORENI
Alessio - Bianchi
161.
Martin HVASTIJA
Alessio - Bianchi
162.
Pieter WEENING
Rabobank
163.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Davitamon
164.
Guido TRENTIN
Cofidis
165.
Danilo DI LUCA
Saeco
166.
Fabio SACCHI
Fassa Bortolo
167.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
168.
David LATASA
Comunidad Valenciana - Kelme
169.
Stephane GOUBERT
Ag2r
170.
Julien LAIDOUN
Ag2r
171.
Torsten HIEKMANN
T-Mobile Team
172.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Fassa Bortolo
173.
Francisco Tomas GARCIA RODRIGUEZ
Café Baqué
174.
Pavel TONKOV
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
175.
Iñigo CUESTA
Cofidis
176.
Nicolas JALABERT
Phonak
177.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco
178.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
179.
Leonardo PIEPOLI
Saunier Duval - Prodir
180.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Illes Balears - Banesto
181.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio - Bianchi
182.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco
183.
Ellis RASTELLI
Alessio - Bianchi
184.
Ruslan IVANOV
Alessio - Bianchi
185.
David FERNANDEZ DOMINGO
Costa de Almeria - Paternina
186.
Scott SUNDERLAND
Alessio - Bianchi 48"
187.
Alberto ONGARATO
Fassa Bortolo 01'30"