Vuelta a España - 2004

Stage 5. Zaragoza - Morella (187 km) - 08/09

Rider Team Country Time
1. Denis MENCHOV Illes Balears - Banesto
RUS
5h07'44"
2. Aitor GONZALEZ JIMENEZ Fassa Bortolo
ESP
03"
3. Alejandro VALVERDE BELMONTE Comunidad Valenciana - Kelme
ESP
4. Leonardo PIEPOLI Saunier Duval - Prodir
ITA
5. Carlos SASTRE CANDIL Team CSC
ESP
6. Cadel EVANS T-Mobile Team
AUS
09"
7. Francisco MANCEBO Illes Balears - Banesto
ESP
8. Isidro NOZAL VEGA Liberty Seguros
ESP
9. Manuel BELTRAN MARTINEZ US Postal Service p/b Berry Floor
ESP
10. Jose Angel GOMEZ MARCHANTE Costa de Almeria - Paternina
ESP
11. Damiano CUNEGO Saeco
ITA
12. Roberto HERAS HERNANDEZ Liberty Seguros
ESP
13. Joseba BELOKI DORRONSORO Saunier Duval - Prodir
ESP
14. Floyd LANDIS US Postal Service p/b Berry Floor
USA
15. Santiago PEREZ FERNANDEZ Phonak
ESP
16. Miguel Angel MARTIN PERDIGUERO Saunier Duval - Prodir
ESP
17. Tyler HAMILTON Phonak
USA
18. Dario David CIONI Fassa Bortolo
ITA
19. Luis PEREZ RODRIGUEZ Cofidis
ESP
20. Carlos GARCIA QUESADA Comunidad Valenciana - Kelme
ESP
21. Koldo GIL PEREZ Liberty Seguros
ESP
22. Joaquin RODRIGUEZ OLIVER Saunier Duval - Prodir
ESP
18"
23. Stefano GARZELLI Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
ITA
21"
24. Pedro ARREITUNANDIA QUINTERO Café Baqué
ESP
35"
25. Juan Manuel GÁRATE Lampre
ESP
26. Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ Comunidad Valenciana - Kelme
ESP
53"
27. Pedro HORRILLO MUNOZ Quick Step - Davitamon
ESP
56"
28. Tomas KONECNY T-Mobile Team
CZE
29. Erik ZABEL T-Mobile Team
GER
30. Danilo DI LUCA Saeco
ITA
31. Michele SCOTTO D'ABUSCO Lampre
ITA
32. Xavier FLORENCIO CABRE Relax - Bodysol
ESP
33. Joan HORRACH RIPPOLL Illes Balears - Banesto
ESP
34. Victor Hugo PENA GRISALES US Postal Service p/b Berry Floor
COL
35. Fränk SCHLECK Team CSC
LUX
36. Jurgen VAN GOOLEN Quick Step - Davitamon
BEL
37. Francisco Jose LARA RUIZ Costa de Almeria - Paternina
ESP
38. Manuel CALVENTE CORBAS Team CSC
ESP
39. Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO Illes Balears - Banesto
ESP
40. David CAÑADA GARCIA Saunier Duval - Prodir
ESP
41. Pablo LASTRAS GARCIA Illes Balears - Banesto
ESP
42. Felix Rafael CARDENAS RAVALO Café Baqué
COL
43. Guido TRENTIN Cofidis
ITA
44. Iñigo CUESTA Cofidis
ESP
45. Inigo CHAURREAU Ag2r Prévoyance
ESP
46. Oscar SEVILLA RIVERA Phonak
ESP
47. Claus Michael MÖLLER Alessio - Bianchi
DEN
48. Samuel SANCHEZ GONZALEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
49. Benoit JOACHIM US Postal Service p/b Berry Floor
LUX
50. Jose Enrique GUTIERREZ CATALUNA Phonak
ESP
51. Luis PASAMONTES RODRIGUEZ Relax - Bodysol
ESP
52. Christophe ORIOL Ag2r Prévoyance
FRA
53. Roberto SGAMBELLURI Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
ITA
54. Marcos Antonio SERRANO Liberty Seguros
ESP
55. Roberto LAISEKA Euskaltel - Euskadi
ESP
56. Ruben PLAZA MOLINA Comunidad Valenciana - Kelme
ESP
57. Daniel ATIENZA Cofidis
ESP
58. David PLAZA ROMERO Café Baqué
ESP
59. David BLANCO RODRIGUEZ Comunidad Valenciana - Kelme
ESP
60. Luca PAOLINI Quick Step - Davitamon
ITA
61. Dariusz BARANOWSKI Liberty Seguros
POL
62. Unai OSA EIZAGUIRRE Illes Balears - Banesto
ESP
63. Jörg JAKSCHE Team CSC
GER
64. Sylvester SZMYD Saeco
POL
01'25"
65. Francisco Tomas GARCIA RODRIGUEZ Café Baqué
ESP
02'07"
66. Aitor PEREZ ARRIETA Café Baqué
ESP
02'14"
67. Cédric VASSEUR Cofidis
FRA
02'54"
68. Josep JUFRE POU Relax - Bodysol
ESP
69. Kevin DE WEERT Rabobank
BEL
70. Vladimir MIHOLJEVIC Alessio - Bianchi
CRO
03'03"
71. Gonzalo BAYARRI Phonak
ESP
72. Oscar FREIRE GOMEZ Rabobank
ESP
03'04"
73. Jose Miguel ELIAS GALINDO Relax - Bodysol
ESP
74. Constantino ZABALLA GUTIERREZ Saunier Duval - Prodir
ESP
04'07"
75. David HERRERO LLORENTE Costa de Almeria - Paternina
ESP
76. Johan VAN SUMMEREN Relax - Bodysol
BEL
04'15"
77. Giampaolo CARUSO Liberty Seguros
ITA
04'32"
78. Peter LUTTENBERGER Team CSC
AUT
04'54"
79. László BODROGI Quick Step - Davitamon
HUN
06'00"
80. Vladimir GUSEV Team CSC
RUS
81. Julien LAIDOUN Ag2r Prévoyance
FRA
82. Alessandro CORTINOVIS Lampre
ITA
83. Thorwald VENEBERG Rabobank
NED
84. Joost POSTHUMA Rabobank
NED
85. Haimar ZUBELDIA AGUIRRE Euskaltel - Euskadi
ESP
86. Joseba ALBIZU LIZASO Euskaltel - Euskadi
ESP
87. Fabio SACCHI Fassa Bortolo
ITA
88. Patrik SINKEWITZ Quick Step - Davitamon
GER
89. Eddy MAZZOLENI Saeco
ITA
90. Antonio COLOM MAS Illes Balears - Banesto
ESP
91. Pieter WEENING Rabobank
NED
92. Julian SANCHEZ PIMIENTA Fassa Bortolo
ESP
93. Jose Antonio PECHARROMAN Quick Step - Davitamon
ESP
94. Hernan BUENAHORA Café Baqué
COL
95. Steve ZAMPIERI Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
SUI
96. Tadej VALJAVEC Phonak
SLO
97. Inaki ISASI FLORES Euskaltel - Euskadi
ESP
98. Cristian MORENI Alessio - Bianchi
ITA
99. Nicolas JALABERT Phonak
FRA
06'06"
100. Iván Ramiro PARRA PINTO Café Baqué
COL
07'27"
101. Nacor BURGOS ROJO Relax - Bodysol
ESP
07'44"
102. Simone BERTOLETTI Lampre
ITA
09'09"
103. Mariano PICCOLI Lampre
ITA
104. Ruslan IVANOV Alessio - Bianchi
MDA
105. Jon DEL RIO ARTEAGA Costa de Almeria - Paternina
ESP
106. Stephane GOUBERT Ag2r Prévoyance
FRA
107. Pietro CAUCCHIOLI Alessio - Bianchi
ITA
108. Herbert GUTIERREZ GARCIA Café Baqué
COL
109. Mikel ASTARLOZA CHAURREAU Ag2r Prévoyance
ESP
110. Ronald MUTSAARS Rabobank
NED
111. Rafael CASERO MORENO Saunier Duval - Prodir
ESP
112. Javier PASCUAL RODRIGUEZ Comunidad Valenciana - Kelme
ESP
113. Jose Alberto MARTINEZ TRINIDAD Relax - Bodysol
ESP
114. Bert GRABSCH Phonak
GER
115. Patrick CALCAGNI Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
SUI
116. Jorge FERRIO LUQUE Costa de Almeria - Paternina
ESP
117. Bram TANKINK Quick Step - Davitamon
NED
118. Antonio CRUZ US Postal Service p/b Berry Floor
USA
119. Kevin HULSMANS Quick Step - Davitamon
BEL
120. Igor GONZALEZ DE GALDEANO Liberty Seguros
ESP
121. David LATASA Comunidad Valenciana - Kelme
ESP
122. Guennadi MIKHAILOV US Postal Service p/b Berry Floor
RUS
123. Ricardo SERRANO GONZALEZ Café Baqué
ESP
12'26"
124. Marius SABALIAUSKAS Saeco
LTU
12'52"
125. Michael BARRY US Postal Service p/b Berry Floor
CAN
13'18"
126. Jan HRUŠKA Liberty Seguros
CZE
127. René ANDRLE Liberty Seguros
CZE
13'19"
128. Marco VELO Fassa Bortolo
ITA
16'50"
129. Guido TRENTI Fassa Bortolo
USA
130. Marco ZANOTTI Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
ITA
131. Dario ANDRIOTTO Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
ITA
132. Maarten DEN BAKKER Rabobank
NED
133. Fabian JEKER Saunier Duval - Prodir
SUI
134. Mauro GEROSA Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
ITA
135. Bert ROESEMS Relax - Bodysol
BEL
136. Alessandro PETACCHI Fassa Bortolo
ITA
137. Alberto ONGARATO Fassa Bortolo
ITA
138. Max VAN HEESWIJK US Postal Service p/b Berry Floor
NED
139. Marco MILESI Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
ITA
140. David FERNANDEZ DOMINGO Costa de Almeria - Paternina
ESP
141. José Luis REBOLLO Relax - Bodysol
ESP
142. Manuel QUINZIATO Lampre
ITA
143. Jan BOVEN Rabobank
NED
144. Igor ASTARLOA ASCASIBAR Lampre
ESP
145. Robert HUNTER Rabobank
RSA
146. Jose Cayetano JULIA CEGARRA Comunidad Valenciana - Kelme
ESP
147. Pavel TONKOV Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
RUS
148. Francisco CABELLO LUQUE Comunidad Valenciana - Kelme
ESP
149. Carlos TORRENT TARRES Costa de Almeria - Paternina
ESP
150. José Antonio GARRIDO LIMA Quick Step - Davitamon
ESP
151. Jose Vicente GARCIA ACOSTA Illes Balears - Banesto
ESP
152. Mikel PRADERA RODRIGUEZ Illes Balears - Banesto
ESP
153. Frank HOJ Team CSC
DEN
154. Aitor SILLONIZ Euskaltel - Euskadi
ESP
155. Erki PUTSEP Ag2r Prévoyance
EST
156. Bingen FERNANDEZ BUSTINZA Cofidis
ESP
157. Stuart O'GRADY Cofidis
AUS
158. Santos GONZALEZ CAPILLA Phonak
ESP
159. Volodymir GUSTOV Fassa Bortolo
UKR
160. Andy FLICKINGER Ag2r Prévoyance
FRA
161. Juan Carlos DOMINGUEZ Saunier Duval - Prodir
ESP
162. Alberto LOPEZ DE MUNAIN Euskaltel - Euskadi
ESP
163. Joaquim LOPEZ TORRELLA Costa de Almeria - Paternina
ESP
164. Alessandro SPEZIALETTI Saeco
ITA
165. Paolo FORNACIARI Saeco
ITA
166. Giosue BONOMI Saeco
ITA
167. Stephane BERGES Ag2r Prévoyance
FRA
168. Angelo FURLAN Alessio - Bianchi
ITA
169. Nicolas INAUDI Ag2r Prévoyance
FRA
170. Martin HVASTIJA Alessio - Bianchi
SLO
171. Ellis RASTELLI Alessio - Bianchi
ITA
172. David ZABRISKIE US Postal Service p/b Berry Floor
USA
173. Arnaud COYOT Cofidis
FRA
174. Juan FUENTES ANGULLO Saeco
ESP
175. Thomas BRUUN ERIKSEN Team CSC
DEN
176. Josu SILLONIZ Euskaltel - Euskadi
ESP
177. Stephan SCHRECK T-Mobile Team
GER
178. Daniele RIGHI Lampre
ITA
17'06"
179. Andreas KLIER T-Mobile Team
GER
180. Alexandre VINOKOUROV T-Mobile Team
KAZ
181. Mikel ARTETXE GEZURAGA Euskaltel - Euskadi
ESP
182. Brian VANDBORG Team CSC
DEN
20'25"
183. Matthew WHITE Cofidis
AUS
24'28"