Vuelta a España 2004  |  Stage 11. San Vicente del Raspeig - Caravaca de la Cruz   

59th edition

165 km, 14 September 2004

Rider Team Time
1.
David ZABRISKIE
US Postal Service p/b Berry Floor 4h05'31"
2.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo 01'11"
3.
Stuart O'GRADY
Cofidis
4.
Marco ZANOTTI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
5.
Erik ZABEL
T-Mobile Team
6.
Stefano GARZELLI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
7.
Jorge FERRIO LUQUE
Costa de Almeria - Paternina
8.
Erki PÜTSEP
Ag2r
9.
Aitor PEREZ ARRIETA
Café Baqué
10.
Antonio CRUZ
US Postal Service p/b Berry Floor
11.
Fränk SCHLECK
Team CSC
12.
Daniele RIGHI
Lampre
13.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Relax - Bodysol
14.
Isidro NOZAL VEGA
Liberty Seguros
15.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Lampre
16.
Damiano CUNEGO
Saeco
17.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
18.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Saunier Duval - Prodir
19.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Saunier Duval - Prodir
20.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC
21.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
22.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Fassa Bortolo
23.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Liberty Seguros
24.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Illes Balears - Banesto
25.
Peio ARREITUNANDIA QUINTERO
Café Baqué
26.
Alexandre VINOKOUROV
T-Mobile Team
27.
Francisco MANCEBO
Illes Balears - Banesto
28.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
29.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Phonak
30.
Denis MENCHOV
Illes Balears - Banesto
31.
Jon DEL RIO ARTEAGA
Costa de Almeria - Paternina
32.
Bert GRABSCH
Phonak
33.
Floyd LANDIS
US Postal Service p/b Berry Floor
34.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Davitamon
35.
José Miguel ELIAS GALINDO
Relax - Bodysol
36.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Saunier Duval - Prodir
37.
Cristian MORENI
Alessio - Bianchi
38.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor
39.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis
40.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Phonak
41.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Phonak
42.
Íñigo CHAURREAU
Ag2r
43.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Café Baqué
44.
Tadej VALJAVEC
Phonak
45.
Tyler HAMILTON
Phonak
46.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Illes Balears - Banesto
47.
Kevin DE WEERT
Rabobank
48.
Marcos Antonio SERRANO
Liberty Seguros
49.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Phonak
50.
Bram TANKINK
Quick Step - Davitamon
51.
Dariusz BARANOWSKI
Liberty Seguros
52.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Relax - Bodysol
53.
David CAÑADA GRACIA
Saunier Duval - Prodir
54.
Rafael CASERO MORENO
Saunier Duval - Prodir
55.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
56.
Thorwald VENEBERG
Rabobank
57.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC
58.
Joseba ALBIZU LIZASO
Euskaltel - Euskadi
59.
Eddy MAZZOLENI
Saeco
60.
Aitor SILLONIZ
Euskaltel - Euskadi
61.
Thomas BRUUN ERIKSEN
Team CSC
62.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Costa de Almeria - Paternina
63.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service p/b Berry Floor
64.
Mauro GEROSA
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
65.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC
66.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
67.
Daniel ATIENZA
Cofidis
68.
José Antonio PECHARROMÁN
Quick Step - Davitamon
69.
José Luis REBOLLO
Relax - Bodysol
70.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Quick Step - Davitamon
71.
Guennadi MIKHAILOV
US Postal Service p/b Berry Floor
72.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Comunidad Valenciana - Kelme
73.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Illes Balears - Banesto
74.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Liberty Seguros
75.
Fabio SACCHI
Fassa Bortolo
76.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco
77.
David BLANCO RODRIGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
78.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Costa de Almeria - Paternina
79.
Carlos GARCÍA QUESADA
Comunidad Valenciana - Kelme
80.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Comunidad Valenciana - Kelme
81.
Rubén PLAZA MOLINA
Comunidad Valenciana - Kelme
82.
Cédric VASSEUR
Cofidis
83.
Kevin HULSMANS
Quick Step - Davitamon
84.
Stephan SCHRECK
T-Mobile Team
85.
Hernan BUENAHORA
Café Baqué
86.
Sylwester SZMYD
Saeco
87.
Frank HØJ
Team CSC
88.
David PLAZA ROMERO
Café Baqué
89.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Illes Balears - Banesto
90.
Gonzalo BAYARRI
Phonak
91.
Jan HRUŠKA
Liberty Seguros
92.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Café Baqué
93.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
94.
Francisco CABELLO LUQUE
Comunidad Valenciana - Kelme
95.
David HERRERO LLORENTE
Costa de Almeria - Paternina
96.
Alessandro CORTINOVIS
Lampre
97.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank
98.
Joost POSTHUMA
Rabobank
99.
Josep JUFRE POU
Relax - Bodysol
100.
David LATASA
Comunidad Valenciana - Kelme
101.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
102.
Jan BOVEN
Rabobank
103.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Bodysol
104.
José Antonio GARRIDO LIMA
Quick Step - Davitamon
105.
Cadel EVANS
T-Mobile Team
106.
Koldo GIL PÉREZ
Liberty Seguros
107.
Jörg JAKSCHE
Team CSC
108.
Stéphane GOUBERT
Ag2r
109.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
110.
Francisco Tomas GARCÍA RODRÍGUEZ
Café Baqué
111.
Giampaolo CARUSO
Liberty Seguros
112.
Luca PAOLINI
Quick Step - Davitamon
113.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Relax - Bodysol
114.
Johan VAN SUMMEREN
Relax - Bodysol
115.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
116.
Marco VELO
Fassa Bortolo
117.
Antonio COLÓM MAS
Illes Balears - Banesto
118.
Bert ROESEMS
Relax - Bodysol
119.
Pavel TONKOV
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
120.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Illes Balears - Banesto
121.
Pieter WEENING
Rabobank
122.
Dario David CIONI
Fassa Bortolo
123.
Christophe ORIOL
Ag2r
124.
Claus Michael MØLLER
Alessio - Bianchi
125.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
126.
Joseba BELOKI DORRONSORO
Saunier Duval - Prodir
127.
Guido TRENTI
Fassa Bortolo
128.
Herbert GUTIERREZ GARCIA
Café Baqué
129.
René ANDRLE
Liberty Seguros
130.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco
131.
Vladimir GUSEV
Team CSC
132.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Saunier Duval - Prodir
133.
Roberto SGAMBELLURI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
134.
Ronald MUTSAARS
Rabobank
135.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
136.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r
137.
Guido TRENTIN
Cofidis
138.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
139.
Ruslan IVANOV
Alessio - Bianchi
140.
Brian VANDBORG
Team CSC
141.
Joan HORRACH RIPPOLL
Illes Balears - Banesto
142.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio - Bianchi
143.
Dario ANDRIOTTO
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
144.
Manuel QUINZIATO
Lampre 01'42"
145.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre
146.
Michele SCOTTO D'ABUSCO
Lampre 02'34"
147.
Alberto ONGARATO
Fassa Bortolo
148.
Matthew WHITE
Cofidis 02'51"
149.
Ellis RASTELLI
Alessio - Bianchi
150.
Vladimir MIHOLJEVIC
Alessio - Bianchi
151.
Benoît JOACHIM
US Postal Service p/b Berry Floor 03'54"
152.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco
153.
Paolo FORNACIARI
Saeco
154.
Ricardo SERRANO GONZÁLEZ
Café Baqué
155.
Mariano PICCOLI
Lampre
156.
Leonardo PIEPOLI
Saunier Duval - Prodir 03'56"
157.
Marco MILESI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
158.
Danilo DI LUCA
Saeco
159.
Arnaud COYOT
Cofidis
160.
David FERNANDEZ DOMINGO
Costa de Almeria - Paternina
161.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Costa de Almeria - Paternina
162.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
163.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Fassa Bortolo

Stage information

Start, finish: Stage 11. San Vicente del Raspeig - Caravaca de la Cruz

Distance: 165 km

Date: 14 September 2004