Vuelta a España 2004  |  Stage 13. El Ejido - Malaga   

59th edition

172 km, 17 September 2004

Rider Team Time
1.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo 4h01'55"
2.
Erik ZABEL
T-Mobile Team
3.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Quick Step - Davitamon
4.
Stuart O'GRADY
Cofidis
5.
Cristian MORENI
Alessio - Bianchi
6.
Erki PÜTSEP
Ag2r
7.
Eddy MAZZOLENI
Saeco
8.
Guido TRENTI
Fassa Bortolo
9.
Marco ZANOTTI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
10.
Antonio CRUZ
US Postal Service p/b Berry Floor
11.
Luca PAOLINI
Quick Step - Davitamon
12.
Manuel QUINZIATO
Lampre
13.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
14.
David FERNANDEZ DOMINGO
Costa de Almeria - Paternina
15.
Daniele RIGHI
Lampre
16.
David HERRERO LLORENTE
Costa de Almeria - Paternina
17.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Saunier Duval - Prodir
18.
Mariano PICCOLI
Lampre
19.
Bram TANKINK
Quick Step - Davitamon
20.
Guennadi MIKHAILOV
US Postal Service p/b Berry Floor
21.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
22.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco
23.
Aitor PEREZ ARRIETA
Café Baqué
24.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Phonak
25.
Benoît JOACHIM
US Postal Service p/b Berry Floor
26.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
27.
Danilo DI LUCA
Saeco
28.
Damiano CUNEGO
Saeco
29.
Marco MILESI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
30.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
31.
Aitor SILLONIZ
Euskaltel - Euskadi
32.
Francisco MANCEBO
Illes Balears - Banesto
33.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Bodysol
34.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Saunier Duval - Prodir
35.
Isidro NOZAL VEGA
Liberty Seguros
36.
Bert GRABSCH
Phonak
37.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Liberty Seguros
38.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Illes Balears - Banesto
39.
Stefano GARZELLI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
40.
Mauro GEROSA
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
41.
Vladimir MIHOLJEVIC
Alessio - Bianchi
42.
Roberto SGAMBELLURI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
43.
Frank HØJ
Team CSC
44.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Relax - Bodysol
45.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Relax - Bodysol
46.
Fränk SCHLECK
Team CSC
47.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Phonak
48.
Marco VELO
Fassa Bortolo
49.
David CAÑADA GRACIA
Saunier Duval - Prodir
50.
Vladimir GUSEV
Team CSC
51.
Bert ROESEMS
Relax - Bodysol
52.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC
53.
Alexandre VINOKOUROV
T-Mobile Team
54.
Johan VAN SUMMEREN
Relax - Bodysol
55.
Carlos GARCÍA QUESADA
Comunidad Valenciana - Kelme
56.
José Miguel ELIAS GALINDO
Relax - Bodysol
57.
Rubén PLAZA MOLINA
Comunidad Valenciana - Kelme
58.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Davitamon
59.
Thorwald VENEBERG
Rabobank
60.
Rafael CASERO MORENO
Saunier Duval - Prodir
61.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Phonak
62.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Phonak
63.
Stephan SCHRECK
T-Mobile Team
64.
Tadej VALJAVEC
Phonak
65.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Illes Balears - Banesto
66.
Francisco CABELLO LUQUE
Comunidad Valenciana - Kelme
67.
Brian VANDBORG
Team CSC
68.
Paolo FORNACIARI
Saeco
69.
David PLAZA ROMERO
Café Baqué
70.
Dario ANDRIOTTO
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
71.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre
72.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC
73.
David BLANCO RODRIGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
74.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor
75.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Illes Balears - Banesto
76.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Comunidad Valenciana - Kelme
77.
Peio ARREITUNANDIA QUINTERO
Café Baqué
78.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Comunidad Valenciana - Kelme
79.
Dariusz BARANOWSKI
Liberty Seguros
80.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Costa de Almeria - Paternina
81.
José Luis REBOLLO
Relax - Bodysol
82.
Cédric VASSEUR
Cofidis
83.
Josep JUFRE POU
Relax - Bodysol
84.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis
85.
Jorge FERRIO LUQUE
Costa de Almeria - Paternina
86.
Marcos Antonio SERRANO
Liberty Seguros
87.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
88.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco
89.
Jan BOVEN
Rabobank
90.
Kevin DE WEERT
Rabobank
91.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco
92.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Illes Balears - Banesto
93.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Costa de Almeria - Paternina
94.
Floyd LANDIS
US Postal Service p/b Berry Floor
95.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
96.
Íñigo CHAURREAU
Ag2r
97.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Café Baqué
98.
Matthew WHITE
Cofidis
99.
René ANDRLE
Liberty Seguros
100.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
101.
Antonio COLÓM MAS
Illes Balears - Banesto
102.
Joost POSTHUMA
Rabobank
103.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
104.
Pieter WEENING
Rabobank
105.
Guido TRENTIN
Cofidis
106.
Jan HRUŠKA
Liberty Seguros
107.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Liberty Seguros
108.
José Antonio PECHARROMÁN
Quick Step - Davitamon
109.
David ZABRISKIE
US Postal Service p/b Berry Floor
110.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
111.
Cadel EVANS
T-Mobile Team
112.
José Antonio GARRIDO LIMA
Quick Step - Davitamon
113.
Giampaolo CARUSO
Liberty Seguros
114.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Relax - Bodysol
115.
Alessandro CORTINOVIS
Lampre
116.
Hernan BUENAHORA
Café Baqué
117.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Saunier Duval - Prodir
118.
Claus Michael MØLLER
Alessio - Bianchi
119.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
120.
Francisco Tomas GARCÍA RODRÍGUEZ
Café Baqué
121.
Jörg JAKSCHE
Team CSC
122.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC
123.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Costa de Almeria - Paternina
124.
Fabio SACCHI
Fassa Bortolo
125.
Ruslan IVANOV
Alessio - Bianchi
126.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
127.
Sylwester SZMYD
Saeco
128.
Kevin HULSMANS
Quick Step - Davitamon
129.
Koldo GIL PÉREZ
Liberty Seguros
130.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Café Baqué
131.
David LATASA
Comunidad Valenciana - Kelme
132.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank
133.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Fassa Bortolo
134.
Ellis RASTELLI
Alessio - Bianchi
135.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service p/b Berry Floor
136.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio - Bianchi
137.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r
138.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Illes Balears - Banesto
139.
Joan HORRACH RIPPOLL
Illes Balears - Banesto
140.
Joseba BELOKI DORRONSORO
Saunier Duval - Prodir
141.
Denis MENCHOV
Illes Balears - Banesto
142.
Herbert GUTIERREZ GARCIA
Café Baqué
143.
Leonardo PIEPOLI
Saunier Duval - Prodir 29"
144.
Alberto ONGARATO
Fassa Bortolo 35"
145.
Dario David CIONI
Fassa Bortolo 56"
146.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Fassa Bortolo
147.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
148.
Daniel ATIENZA
Cofidis 01'11"

Stage information

Start, finish: Stage 13. El Ejido - Malaga

Race Type: Sprint stage

Distance: 172 km

Date: 17 September 2004