Vuelta a España 2004  |  Stage 16. Olivenza - Caceres   

59th edition

190 km, 21 September 2004

Rider Team Time
1.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Comunidad Valenciana - Kelme 4h19'23"
2.
Tadej VALJAVEC
Phonak 12"
3.
Danilo DI LUCA
Saeco 35"
4.
Antonio CRUZ
US Postal Service p/b Berry Floor
5.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Illes Balears - Banesto
6.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
7.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Café Baqué 01'20"
8.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco 01'25"
9.
Erki PÜTSEP
Ag2r 01'33"
10.
Cristian MORENI
Alessio - Bianchi
11.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Illes Balears - Banesto 01'35"
12.
Jan BOVEN
Rabobank
13.
David FERNANDEZ DOMINGO
Costa de Almeria - Paternina 03'44"
14.
Kevin HULSMANS
Quick Step - Davitamon 11'44"
15.
Mariano PICCOLI
Lampre
16.
Marco VELO
Fassa Bortolo
17.
Thorwald VENEBERG
Rabobank
18.
Francisco MANCEBO
Illes Balears - Banesto
19.
Marco MILESI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
20.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Liberty Seguros
21.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Saunier Duval - Prodir
22.
Eddy MAZZOLENI
Saeco
23.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Illes Balears - Banesto
24.
Damiano CUNEGO
Saeco
25.
Erik ZABEL
T-Mobile Team
26.
Stefano GARZELLI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
27.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Relax - Bodysol
28.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Phonak
29.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Phonak
30.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC
31.
David BLANCO RODRIGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
32.
Isidro NOZAL VEGA
Liberty Seguros
33.
Dariusz BARANOWSKI
Liberty Seguros
34.
Jan HRUŠKA
Liberty Seguros
35.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Comunidad Valenciana - Kelme
36.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
37.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Illes Balears - Banesto
38.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Costa de Almeria - Paternina
39.
Carlos GARCÍA QUESADA
Comunidad Valenciana - Kelme
40.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
41.
Bert GRABSCH
Phonak
42.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco
43.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Quick Step - Davitamon
44.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis
45.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Liberty Seguros
46.
Josep JUFRE POU
Relax - Bodysol
47.
José Antonio GARRIDO LIMA
Quick Step - Davitamon
48.
Íñigo CHAURREAU
Ag2r
49.
Marcos Antonio SERRANO
Liberty Seguros
50.
Peio ARREITUNANDIA QUINTERO
Café Baqué 11'53"
51.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Relax - Bodysol
52.
Vladimir MIHOLJEVIC
Alessio - Bianchi
53.
Daniel ATIENZA
Cofidis
54.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC
55.
Frank HØJ
Team CSC
56.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
57.
Giampaolo CARUSO
Liberty Seguros
58.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
59.
Dario David CIONI
Fassa Bortolo
60.
Roberto SGAMBELLURI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
61.
Dario ANDRIOTTO
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
62.
Mauro GEROSA
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
63.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Saunier Duval - Prodir
64.
Joost POSTHUMA
Rabobank
65.
Alessandro CORTINOVIS
Lampre
66.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
67.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Illes Balears - Banesto
68.
Fränk SCHLECK
Team CSC
69.
David HERRERO LLORENTE
Costa de Almeria - Paternina
70.
Hernan BUENAHORA
Café Baqué
71.
David LATASA
Comunidad Valenciana - Kelme
72.
Vladimir GUSEV
Team CSC
73.
Benoît JOACHIM
US Postal Service p/b Berry Floor
74.
José Antonio PECHARROMÁN
Quick Step - Davitamon
75.
Guido TRENTI
Fassa Bortolo
76.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
77.
José Luis REBOLLO
Relax - Bodysol
78.
Guennadi MIKHAILOV
US Postal Service p/b Berry Floor
79.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor
80.
Floyd LANDIS
US Postal Service p/b Berry Floor
81.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Costa de Almeria - Paternina
82.
Rafael CASERO MORENO
Saunier Duval - Prodir
83.
Johan VAN SUMMEREN
Relax - Bodysol
84.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
85.
Cadel EVANS
T-Mobile Team
86.
David CAÑADA GRACIA
Saunier Duval - Prodir
87.
Rubén PLAZA MOLINA
Comunidad Valenciana - Kelme
88.
Kevin DE WEERT
Rabobank
89.
David PLAZA ROMERO
Café Baqué
90.
Stephan SCHRECK
T-Mobile Team
91.
Antonio COLÓM MAS
Illes Balears - Banesto
92.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Davitamon
93.
Aitor SILLONIZ
Euskaltel - Euskadi
94.
Cédric VASSEUR
Cofidis
95.
Brian VANDBORG
Team CSC
96.
Francisco CABELLO LUQUE
Comunidad Valenciana - Kelme
97.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
98.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Phonak
99.
Jorge FERRIO LUQUE
Costa de Almeria - Paternina
100.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre
101.
Francisco Tomas GARCÍA RODRÍGUEZ
Café Baqué
102.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Fassa Bortolo
103.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service p/b Berry Floor
104.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Relax - Bodysol
105.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Fassa Bortolo
106.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Costa de Almeria - Paternina
107.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC
108.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
109.
René ANDRLE
Liberty Seguros
110.
Claus Michael MØLLER
Alessio - Bianchi
111.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco
112.
Koldo GIL PÉREZ
Liberty Seguros
113.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Bodysol
114.
Pieter WEENING
Rabobank
115.
Manuel QUINZIATO
Lampre
116.
Paolo FORNACIARI
Saeco
117.
José Miguel ELIAS GALINDO
Relax - Bodysol
118.
Joan HORRACH RIPPOLL
Illes Balears - Banesto
119.
David ZABRISKIE
US Postal Service p/b Berry Floor 12'11"
120.
Guido TRENTIN
Cofidis
121.
Bram TANKINK
Quick Step - Davitamon
122.
Aitor PEREZ ARRIETA
Café Baqué
123.
Matthew WHITE
Cofidis
124.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank
125.
Leonardo PIEPOLI
Saunier Duval - Prodir
126.
Ruslan IVANOV
Alessio - Bianchi
127.
Alexandre VINOKOUROV
T-Mobile Team
128.
Ellis RASTELLI
Alessio - Bianchi
129.
Herbert GUTIERREZ GARCIA
Café Baqué
130.
Jörg JAKSCHE
Team CSC
131.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Café Baqué
132.
Luca PAOLINI
Quick Step - Davitamon
133.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi 11'53"
134.
Sylwester SZMYD
Saeco
135.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Saunier Duval - Prodir
136.
Daniele RIGHI
Lampre
137.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
138.
Alberto ONGARATO
Fassa Bortolo 12'58"

Stage information

Start, finish: Stage 16. Olivenza - Caceres

Distance: 190 km

Date: 21 September 2004