Vuelta a España 2004  |  Stage 2. Leon - Burgos   

59th edition

207 km, 5 September 2004

Rider Team Time
1.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo 5h02'05"
2.
Erik ZABEL
T-Mobile Team
3.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
4.
Stuart O'GRADY
Cofidis
5.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Quick Step - Davitamon
6.
Giosue BONOMI
Saeco
7.
Antonio CRUZ
US Postal Service p/b Berry Floor
8.
Marco ZANOTTI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
9.
Erki PÜTSEP
Ag2r
10.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
11.
Angelo FURLAN
Alessio - Bianchi
12.
Mariano PICCOLI
Lampre
13.
David FERNANDEZ DOMINGO
Costa de Almeria - Paternina
14.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Comunidad Valenciana - Kelme
15.
Kevin DE WEERT
Rabobank
16.
Kevin HULSMANS
Quick Step - Davitamon
17.
Guido TRENTI
Fassa Bortolo
18.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Saunier Duval - Prodir
19.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre
20.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Phonak
21.
Damiano CUNEGO
Saeco
22.
Dario David CIONI
Fassa Bortolo
23.
Tomáš KONEČNÝ
T-Mobile Team
24.
Carlos TORRENT TARRES
Costa de Almeria - Paternina
25.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
26.
Isidro NOZAL VEGA
Liberty Seguros
27.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Relax - Bodysol
28.
Tyler HAMILTON
Phonak
29.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
30.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r
31.
Robert HUNTER
Rabobank
32.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco
33.
Frank HØJ
Team CSC
34.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Fassa Bortolo
35.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Phonak
36.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Liberty Seguros
37.
Thorwald VENEBERG
Rabobank
38.
Floyd LANDIS
US Postal Service p/b Berry Floor
39.
Jörg JAKSCHE
Team CSC
40.
Arnaud COYOT
Cofidis
41.
Carlos GARCÍA QUESADA
Comunidad Valenciana - Kelme
42.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Relax - Bodysol
43.
Claus Michael MØLLER
Alessio - Bianchi
44.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Illes Balears - Banesto
45.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor
46.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Saunier Duval - Prodir
47.
Benoît JOACHIM
US Postal Service p/b Berry Floor
48.
Stefano GARZELLI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
49.
Giampaolo CARUSO
Liberty Seguros
50.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Lampre
51.
Jorge FERRIO LUQUE
Costa de Almeria - Paternina
52.
Guido TRENTIN
Cofidis
53.
Josep JUFRE POU
Relax - Bodysol
54.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
T-Mobile Team
55.
Andreas KLIER
T-Mobile Team
56.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC
57.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Bodysol
58.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Saunier Duval - Prodir
59.
Cristian MORENI
Alessio - Bianchi
60.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
61.
José Miguel ELIAS GALINDO
Relax - Bodysol
62.
Thomas BRUUN ERIKSEN
Team CSC
63.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Phonak
64.
Bert GRABSCH
Phonak
65.
Manuel QUINZIATO
Lampre
66.
Gonzalo BAYARRI
Phonak
67.
José Luis REBOLLO
Relax - Bodysol
68.
Patrik SINKEWITZ
Quick Step - Davitamon
69.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
70.
Fränk SCHLECK
Team CSC
71.
Denis MENCHOV
Illes Balears - Banesto
72.
Alexandre VINOKOUROV
T-Mobile Team
73.
Francisco MANCEBO
Illes Balears - Banesto
74.
Peio ARREITUNANDIA QUINTERO
Café Baqué
75.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Illes Balears - Banesto
76.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Comunidad Valenciana - Kelme
77.
Max VAN HEESWIJK
US Postal Service p/b Berry Floor
78.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Saunier Duval - Prodir
79.
David BLANCO RODRIGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
80.
Roberto SGAMBELLURI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
81.
Danilo DI LUCA
Saeco
82.
Íñigo CHAURREAU
Ag2r
83.
Marcos Antonio SERRANO
Liberty Seguros
84.
Cadel EVANS
T-Mobile Team
85.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank
86.
Dariusz BARANOWSKI
Liberty Seguros
87.
Aitor PEREZ ARRIETA
Café Baqué
88.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC
89.
Steffen WESEMANN
T-Mobile Team
90.
Joost POSTHUMA
Rabobank
91.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
92.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC
93.
Jan BOVEN
Rabobank
94.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Café Baqué
95.
David CAÑADA GRACIA
Saunier Duval - Prodir
96.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Illes Balears - Banesto
97.
Rubén PLAZA MOLINA
Comunidad Valenciana - Kelme
98.
Nicolas JALABERT
Phonak
99.
Vladimir MIHOLJEVIC
Alessio - Bianchi
100.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Costa de Almeria - Paternina
101.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis
102.
Alessandro CORTINOVIS
Lampre
103.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Relax - Bodysol
104.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
105.
Martin HVASTIJA
Alessio - Bianchi
106.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
107.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Costa de Almeria - Paternina
108.
René ANDRLE
Liberty Seguros
109.
Torsten HIEKMANN
T-Mobile Team
110.
David HERRERO LLORENTE
Costa de Almeria - Paternina
111.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
112.
Matthew WHITE
Cofidis
113.
Joseba BELOKI DORRONSORO
Saunier Duval - Prodir
114.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Café Baqué
115.
David PLAZA ROMERO
Café Baqué
116.
Mauro GEROSA
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
117.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Phonak
118.
Daniel ATIENZA
Cofidis
119.
Aitor SILLONIZ
Euskaltel - Euskadi
120.
Tadej VALJAVEC
Phonak
121.
Rafael CASERO MORENO
Saunier Duval - Prodir
122.
Francisco CABELLO LUQUE
Comunidad Valenciana - Kelme
123.
Nicolas INAUDI
Ag2r
124.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service p/b Berry Floor
125.
Christophe ORIOL
Ag2r
126.
Jan HRUŠKA
Liberty Seguros
127.
Guennadi MIKHAILOV
US Postal Service p/b Berry Floor
128.
Paolo FORNACIARI
Saeco
129.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
130.
Ronald MUTSAARS
Rabobank
131.
László BODROGI
Quick Step - Davitamon
132.
David LATASA
Comunidad Valenciana - Kelme
133.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
134.
Herbert GUTIERREZ GARCIA
Café Baqué
135.
Marco VELO
Fassa Bortolo
136.
Koldo GIL PÉREZ
Liberty Seguros
137.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Liberty Seguros
138.
Iñigo CUESTA
Cofidis
139.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Costa de Almeria - Paternina
140.
Johan VAN SUMMEREN
Relax - Bodysol
141.
Stephan SCHRECK
T-Mobile Team
142.
Pieter WEENING
Rabobank
143.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio - Bianchi
144.
Joan HORRACH RIPPOLL
Illes Balears - Banesto
145.
Cédric VASSEUR
Cofidis
146.
David ZABRISKIE
US Postal Service p/b Berry Floor
147.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Illes Balears - Banesto
148.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco 27"
149.
Fabio SACCHI
Fassa Bortolo 33"
150.
Marco MILESI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 47"
151.
Dario ANDRIOTTO
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
152.
Alberto ONGARATO
Fassa Bortolo 01'08"
153.
José Antonio PECHARROMÁN
Quick Step - Davitamon 01'14"
154.
Sylwester SZMYD
Saeco
155.
Vladimir GUSEV
Team CSC
156.
Pavel TONKOV
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
157.
Jon DEL RIO ARTEAGA
Costa de Almeria - Paternina 01'16"
158.
Josu SILLONIZ ARESTI
Euskaltel - Euskadi 01'30"
159.
Michele SCOTTO D'ABUSCO
Lampre 01'33"
160.
Simone BERTOLETTI
Lampre
161.
Hernan BUENAHORA
Café Baqué 01'52"
162.
Ruslan IVANOV
Alessio - Bianchi
163.
Antonio COLÓM MAS
Illes Balears - Banesto
164.
Francisco Tomas GARCÍA RODRÍGUEZ
Café Baqué
165.
Bert ROESEMS
Relax - Bodysol
166.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Davitamon
167.
Stephane BERGES
Ag2r
168.
Julien LAIDOUN
Ag2r
169.
Andy FLICKINGER
Ag2r
170.
Bram TANKINK
Quick Step - Davitamon
171.
Stéphane GOUBERT
Ag2r
172.
José Antonio GARRIDO LIMA
Quick Step - Davitamon
173.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Illes Balears - Banesto
174.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
175.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Fassa Bortolo
176.
Steve ZAMPIERI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
177.
Eddy MAZZOLENI
Saeco
178.
Luca PAOLINI
Quick Step - Davitamon
179.
Brian VANDBORG
Team CSC
180.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco
181.
Ellis RASTELLI
Alessio - Bianchi
182.
Joseba ALBIZU LIZASO
Euskaltel - Euskadi
183.
Leonardo PIEPOLI
Saunier Duval - Prodir
184.
Fabian JEKER
Saunier Duval - Prodir
185.
Scott SUNDERLAND
Alessio - Bianchi
186.
Daniele RIGHI
Lampre
187.
Ricardo SERRANO GONZÁLEZ
Café Baqué 05'33"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Leon - Burgos

Race Type: Sprint stage

Distance: 207 km

Date: 5 September 2004