Vuelta a España 2004  |  Stage 7. Castellon - Valencia   

59th edition

165 km, 10 September 2004

Rider Team Time
1.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo 3h53'04"
2.
Erik ZABEL
T-Mobile Team
3.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
4.
Stuart O'GRADY
Cofidis
5.
Luca PAOLINI
Quick Step - Davitamon
6.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Quick Step - Davitamon
7.
Giosue BONOMI
Saeco
8.
Andy FLICKINGER
Ag2r
9.
Cristian MORENI
Alessio - Bianchi
10.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Saunier Duval - Prodir
11.
Marco ZANOTTI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
12.
Antonio CRUZ
US Postal Service p/b Berry Floor
13.
Nicolas INAUDI
Ag2r
14.
Arnaud COYOT
Cofidis
15.
Julien LAIDOUN
Ag2r
16.
Jon DEL RIO ARTEAGA
Costa de Almeria - Paternina
17.
Mariano PICCOLI
Lampre
18.
Ricardo SERRANO GONZÁLEZ
Café Baqué
19.
Bram TANKINK
Quick Step - Davitamon
20.
Erki PÜTSEP
Ag2r
21.
Marco MILESI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
22.
Mauro GEROSA
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
23.
David HERRERO LLORENTE
Costa de Almeria - Paternina
24.
Dario David CIONI
Fassa Bortolo
25.
Eddy MAZZOLENI
Saeco
26.
Guennadi MIKHAILOV
US Postal Service p/b Berry Floor
27.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor
28.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis
29.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
30.
Guido TRENTI
Fassa Bortolo
31.
Peio ARREITUNANDIA QUINTERO
Café Baqué
32.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Bodysol
33.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Comunidad Valenciana - Kelme
34.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
35.
Carlos GARCÍA QUESADA
Comunidad Valenciana - Kelme
36.
Kevin HULSMANS
Quick Step - Davitamon
37.
Isidro NOZAL VEGA
Liberty Seguros
38.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Liberty Seguros
39.
Alessandro CORTINOVIS
Lampre
40.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre
41.
Stefano GARZELLI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
42.
Denis MENCHOV
Illes Balears - Banesto
43.
Max VAN HEESWIJK
US Postal Service p/b Berry Floor
44.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC
45.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Saunier Duval - Prodir
46.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Phonak
47.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
48.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Comunidad Valenciana - Kelme
49.
Damiano CUNEGO
Saeco
50.
Claus Michael MØLLER
Alessio - Bianchi
51.
Fränk SCHLECK
Team CSC
52.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Relax - Bodysol
53.
Floyd LANDIS
US Postal Service p/b Berry Floor
54.
Benoît JOACHIM
US Postal Service p/b Berry Floor
55.
Jorge FERRIO LUQUE
Costa de Almeria - Paternina
56.
Aitor SILLONIZ
Euskaltel - Euskadi
57.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Phonak
58.
Tadej VALJAVEC
Phonak
59.
Tyler HAMILTON
Phonak
60.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
61.
Vladimir MIHOLJEVIC
Alessio - Bianchi
62.
Íñigo CHAURREAU
Ag2r
63.
Francisco MANCEBO
Illes Balears - Banesto
64.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Relax - Bodysol
65.
Cadel EVANS
T-Mobile Team
66.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Café Baqué
67.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service p/b Berry Floor
68.
Marcos Antonio SERRANO
Liberty Seguros
69.
Gonzalo BAYARRI
Phonak
70.
Bert GRABSCH
Phonak
71.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Costa de Almeria - Paternina
72.
Thomas BRUUN ERIKSEN
Team CSC
73.
Roberto SGAMBELLURI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
74.
Joseba BELOKI DORRONSORO
Saunier Duval - Prodir
75.
David CAÑADA GRACIA
Saunier Duval - Prodir
76.
Dariusz BARANOWSKI
Liberty Seguros
77.
Ronald MUTSAARS
Rabobank
78.
Jörg JAKSCHE
Team CSC
79.
Marco VELO
Fassa Bortolo
80.
Antonio COLÓM MAS
Illes Balears - Banesto
81.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Saunier Duval - Prodir
82.
Guido TRENTIN
Cofidis
83.
Koldo GIL PÉREZ
Liberty Seguros
84.
Christophe ORIOL
Ag2r
85.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Fassa Bortolo
86.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Davitamon
87.
Giampaolo CARUSO
Liberty Seguros
88.
Bert ROESEMS
Relax - Bodysol
89.
Kevin DE WEERT
Rabobank
90.
Daniel ATIENZA
Cofidis
91.
Thorwald VENEBERG
Rabobank
92.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
93.
Joost POSTHUMA
Rabobank
94.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Relax - Bodysol
95.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
96.
René ANDRLE
Liberty Seguros
97.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Lampre
98.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Illes Balears - Banesto
99.
Rafael CASERO MORENO
Saunier Duval - Prodir
100.
Steve ZAMPIERI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
101.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
102.
José Luis REBOLLO
Relax - Bodysol
103.
David PLAZA ROMERO
Café Baqué
104.
Cédric VASSEUR
Cofidis
105.
Paolo FORNACIARI
Saeco
106.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
107.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r
108.
David BLANCO RODRIGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
109.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC
110.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Saunier Duval - Prodir
111.
Danilo DI LUCA
Saeco
112.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC
113.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
114.
Aitor PEREZ ARRIETA
Café Baqué
115.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Liberty Seguros
116.
Fabian JEKER
Saunier Duval - Prodir
117.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Phonak
118.
José Miguel ELIAS GALINDO
Relax - Bodysol
119.
Sylwester SZMYD
Saeco
120.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Phonak
121.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Illes Balears - Banesto
122.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Illes Balears - Banesto
123.
Francisco CABELLO LUQUE
Comunidad Valenciana - Kelme
124.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Illes Balears - Banesto
125.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Costa de Almeria - Paternina
126.
László BODROGI
Quick Step - Davitamon
127.
Stephan SCHRECK
T-Mobile Team
128.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Café Baqué
129.
Michele SCOTTO D'ABUSCO
Lampre
130.
Josep JUFRE POU
Relax - Bodysol
131.
Hernan BUENAHORA
Café Baqué
132.
Fabio SACCHI
Fassa Bortolo
133.
Rubén PLAZA MOLINA
Comunidad Valenciana - Kelme
134.
Patrik SINKEWITZ
Quick Step - Davitamon
135.
Johan VAN SUMMEREN
Relax - Bodysol
136.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Costa de Almeria - Paternina
137.
David LATASA
Comunidad Valenciana - Kelme
138.
Stéphane GOUBERT
Ag2r
139.
José Antonio PECHARROMÁN
Quick Step - Davitamon
140.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
141.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
142.
Stephane BERGES
Ag2r
143.
Francisco Tomas GARCÍA RODRÍGUEZ
Café Baqué
144.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Illes Balears - Banesto
145.
Joan HORRACH RIPPOLL
Illes Balears - Banesto
146.
Tomáš KONEČNÝ
T-Mobile Team
147.
Iñigo CUESTA
Cofidis
148.
Dario ANDRIOTTO
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
149.
Manuel QUINZIATO
Lampre
150.
David FERNANDEZ DOMINGO
Costa de Almeria - Paternina 21"
151.
Alexandre VINOKOUROV
T-Mobile Team
152.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco
153.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco 45"
154.
Herbert GUTIERREZ GARCIA
Café Baqué
155.
Brian VANDBORG
Team CSC
156.
Robert HUNTER
Rabobank
157.
Frank HØJ
Team CSC
158.
Daniele RIGHI
Lampre
159.
Jan HRUŠKA
Liberty Seguros
160.
Leonardo PIEPOLI
Saunier Duval - Prodir
161.
David ZABRISKIE
US Postal Service p/b Berry Floor 53"
162.
Jan BOVEN
Rabobank 55"
163.
Nicolas JALABERT
Phonak 58"
164.
Alberto ONGARATO
Fassa Bortolo 01'02"
165.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank 01'34"
166.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi 04'46"
167.
Joseba ALBIZU LIZASO
Euskaltel - Euskadi
168.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio - Bianchi
169.
Ellis RASTELLI
Alessio - Bianchi
170.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco
171.
Matthew WHITE
Cofidis
172.
Pavel TONKOV
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
173.
Ruslan IVANOV
Alessio - Bianchi
174.
Pieter WEENING
Rabobank
175.
Carlos TORRENT TARRES
Costa de Almeria - Paternina
176.
José Antonio GARRIDO LIMA
Quick Step - Davitamon
177.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Fassa Bortolo
178.
Angelo FURLAN
Alessio - Bianchi 21'49"
179.
Vladimir GUSEV
Team CSC
180.
Martin HVASTIJA
Alessio - Bianchi

Stage information

Start, finish: Stage 7. Castellon - Valencia

Race Type: Sprint stage

Distance: 165 km

Date: 10 September 2004