Vuelta a España 2004  |  Stage 8. Almussafes - Almussafes I.T.T.   

59th edition

40 km, 11 September 2004

Rider Team Time
1.
Tyler HAMILTON
Phonak 47'16"
2.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service p/b Berry Floor 15"
3.
Floyd LANDIS
US Postal Service p/b Berry Floor 18"
4.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor 28"
5.
Isidro NOZAL VEGA
Liberty Seguros 37"
6.
Francisco MANCEBO
Illes Balears - Banesto 57"
7.
Rubén PLAZA MOLINA
Comunidad Valenciana - Kelme 01'05"
8.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC 01'09"
9.
Bert GRABSCH
Phonak 01'16"
10.
Joost POSTHUMA
Rabobank 01'30"
11.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Phonak 01'32"
12.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Comunidad Valenciana - Kelme
13.
Benoît JOACHIM
US Postal Service p/b Berry Floor 01'35"
14.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Fassa Bortolo 01'37"
15.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Liberty Seguros
16.
David BLANCO RODRIGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme 01'42"
17.
Jörg JAKSCHE
Team CSC 01'44"
18.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Phonak
19.
Cadel EVANS
T-Mobile Team 01'49"
20.
Brian VANDBORG
Team CSC 01'50"
21.
Bert ROESEMS
Relax - Bodysol 02'09"
22.
Jan HRUŠKA
Liberty Seguros 02'10"
23.
Nicolas JALABERT
Phonak 02'14"
24.
László BODROGI
Quick Step - Davitamon 02'15"
25.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre
26.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis 02'18"
27.
Denis MENCHOV
Illes Balears - Banesto 02'20"
28.
Íñigo CHAURREAU
Ag2r 02'36"
29.
Dariusz BARANOWSKI
Liberty Seguros 02'39"
30.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Costa de Almeria - Paternina
31.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Phonak 02'43"
32.
Dario David CIONI
Fassa Bortolo 02'44"
33.
Carlos TORRENT TARRES
Costa de Almeria - Paternina 02'47"
34.
Aitor PEREZ ARRIETA
Café Baqué 02'51"
35.
Manuel QUINZIATO
Lampre 02'59"
36.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Quick Step - Davitamon 03'01"
37.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Liberty Seguros 03'03"
38.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Café Baqué
39.
René ANDRLE
Liberty Seguros 03'04"
40.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Costa de Almeria - Paternina 03'11"
41.
Johan VAN SUMMEREN
Relax - Bodysol
42.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank 03'12"
43.
David FERNANDEZ DOMINGO
Costa de Almeria - Paternina 03'13"
44.
Stephan SCHRECK
T-Mobile Team 03'14"
45.
Claus Michael MØLLER
Alessio - Bianchi 03'16"
46.
Robert HUNTER
Rabobank 03'17"
47.
Fabio SACCHI
Fassa Bortolo 03'20"
48.
Cédric VASSEUR
Cofidis
49.
Marcos Antonio SERRANO
Liberty Seguros 03'21"
50.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 03'23"
51.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Relax - Bodysol 03'24"
52.
Joseba BELOKI DORRONSORO
Saunier Duval - Prodir 03'26"
53.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Phonak 03'29"
54.
Guido TRENTIN
Cofidis 03'30"
55.
Carlos GARCÍA QUESADA
Comunidad Valenciana - Kelme 03'31"
56.
Koldo GIL PÉREZ
Liberty Seguros 03'32"
57.
Vladimir GUSEV
Team CSC 03'33"
58.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
59.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Relax - Bodysol 03'37"
60.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
61.
Antonio CRUZ
US Postal Service p/b Berry Floor 03'38"
62.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Illes Balears - Banesto 03'40"
63.
José Miguel ELIAS GALINDO
Relax - Bodysol 03'41"
64.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco 03'42"
65.
Fränk SCHLECK
Team CSC
66.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Illes Balears - Banesto 03'49"
67.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Saunier Duval - Prodir 03'50"
68.
Fabian JEKER
Saunier Duval - Prodir 03'53"
69.
Tadej VALJAVEC
Phonak 03'54"
70.
Guennadi MIKHAILOV
US Postal Service p/b Berry Floor 03'58"
71.
Damiano CUNEGO
Saeco
72.
David PLAZA ROMERO
Café Baqué 03'59"
73.
Sylwester SZMYD
Saeco 04'00"
74.
Danilo DI LUCA
Saeco 04'02"
75.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Café Baqué 04'03"
76.
Erik ZABEL
T-Mobile Team 04'07"
77.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Saunier Duval - Prodir
78.
Roberto SGAMBELLURI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 04'09"
79.
David HERRERO LLORENTE
Costa de Almeria - Paternina
80.
Martin HVASTIJA
Alessio - Bianchi 04'14"
81.
Eddy MAZZOLENI
Saeco 04'18"
82.
David CAÑADA GRACIA
Saunier Duval - Prodir 04'19"
83.
Stefano GARZELLI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 04'20"
84.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor 04'22"
85.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Davitamon 04'24"
86.
Kevin DE WEERT
Rabobank 04'26"
87.
Alessandro CORTINOVIS
Lampre 04'27"
88.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Alessio - Bianchi 04'28"
89.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
90.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Bodysol 04'31"
91.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Illes Balears - Banesto
92.
Dario ANDRIOTTO
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 04'32"
93.
Pavel TONKOV
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 04'34"
94.
Michele SCOTTO D'ABUSCO
Lampre
95.
Josep JUFRE POU
Relax - Bodysol 04'35"
96.
Peio ARREITUNANDIA QUINTERO
Café Baqué
97.
Christophe ORIOL
Ag2r 04'37"
98.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Saunier Duval - Prodir 04'42"
99.
José Luis REBOLLO
Relax - Bodysol 04'44"
100.
Ruslan IVANOV
Alessio - Bianchi 04'51"
101.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Illes Balears - Banesto 04'57"
102.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi 04'59"
103.
Stuart O'GRADY
Cofidis 05'00"
104.
Hernán BUENAHORA GUTÍERREZ
Café Baqué 05'01"
105.
Stéphane GOUBERT
Ag2r
106.
Cristian MORENI
Alessio - Bianchi 05'02"
107.
Mariano PICCOLI
Lampre 05'03"
108.
Pieter WEENING
Rabobank 05'04"
109.
Arnaud COYOT
Cofidis 05'05"
110.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Relax - Bodysol
111.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Costa de Almeria - Paternina 05'06"
112.
Marco VELO
Fassa Bortolo 05'10"
113.
Francisco CABELLO LUQUE
Comunidad Valenciana - Kelme
114.
Giampaolo CARUSO
Liberty Seguros 05'13"
115.
Daniel ATIENZA
Cofidis
116.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Comunidad Valenciana - Kelme
117.
Jan BOVEN
Rabobank 05'14"
118.
Frank HØJ
Team CSC 05'16"
119.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio - Bianchi 05'17"
120.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco 05'22"
121.
Rafael CASERO MORENO
Saunier Duval - Prodir 05'24"
122.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi 05'25"
123.
Ronald MUTSAARS
Rabobank 05'32"
124.
Joseba ALBIZU LIZASO
Euskaltel - Euskadi
125.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Lampre
126.
Thorwald VENEBERG
Rabobank 05'33"
127.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r 05'38"
128.
Stephane BERGES
Ag2r 05'39"
129.
Joan HORRACH RIPPOLL
Illes Balears - Banesto
130.
Francisco Tomas GARCÍA RODRÍGUEZ
Café Baqué 05'41"
131.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo 05'42"
132.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Illes Balears - Banesto 05'43"
133.
Aitor SILLONIZ
Euskaltel - Euskadi 05'46"
134.
Alexandre VINOKOUROV
T-Mobile Team 05'50"
135.
Thomas BRUUN ERIKSEN
Team CSC 05'51"
136.
Marco MILESI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 05'54"
137.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC
138.
Bram TANKINK
Quick Step - Davitamon
139.
José Antonio PECHARROMÁN
Quick Step - Davitamon 05'55"
140.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi 05'57"
141.
Kevin HULSMANS
Quick Step - Davitamon
142.
David LATASA
Comunidad Valenciana - Kelme 05'59"
143.
Max VAN HEESWIJK
US Postal Service p/b Berry Floor 06'00"
144.
Julien LAIDOUN
Ag2r 06'01"
145.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme 06'03"
146.
Antonio COLÓM MAS
Illes Balears - Banesto
147.
Jorge FERRIO LUQUE
Costa de Almeria - Paternina 06'07"
148.
Mauro GEROSA
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 06'08"
149.
Luca PAOLINI
Quick Step - Davitamon 06'09"
150.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco 06'14"
151.
Ricardo SERRANO GONZÁLEZ
Café Baqué 06'16"
152.
Ellis RASTELLI
Alessio - Bianchi 06'21"
153.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC 06'31"
154.
Herbert GUTIERREZ GARCIA
Café Baqué
155.
Marco ZANOTTI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 06'34"
156.
Jon DEL RIO ARTEAGA
Costa de Almeria - Paternina 06'35"
157.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
158.
Daniele RIGHI
Lampre
159.
Nicolas INAUDI
Ag2r 06'36"
160.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi 06'40"
161.
Guido TRENTI
Fassa Bortolo 06'44"
162.
Erki PÜTSEP
Ag2r 06'50"
163.
Matthew WHITE
Cofidis
164.
David ZABRISKIE
US Postal Service p/b Berry Floor 06'53"
165.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Saunier Duval - Prodir
166.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
167.
Alberto ONGARATO
Fassa Bortolo 06'58"
168.
Giosue BONOMI
Saeco 07'03"
169.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Fassa Bortolo 07'10"
170.
Tomáš KONEČNÝ
T-Mobile Team 07'14"
171.
José Antonio GARRIDO LIMA
Quick Step - Davitamon 07'27"
172.
Paolo FORNACIARI
Saeco 07'33"
173.
Steve ZAMPIERI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
174.
Patrik SINKEWITZ
Quick Step - Davitamon 07'35"
175.
Gonzalo BAYARRI
Phonak 07'38"
176.
Andy FLICKINGER
Ag2r 07'43"
177.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 07'55"
178.
Leonardo PIEPOLI
Saunier Duval - Prodir 08'13"
179.
Iñigo CUESTA
Cofidis 08'18"
180.
Angelo FURLAN
Alessio - Bianchi 09'04"

Stage information

Start, finish: Stage 8. Almussafes - Almussafes I.T.T.

Race Type: Time Trial

Distance: 40 km

Date: 11 September 2004