G.P. Miguel Induráin - 2004

3rd edition

Estella - Estella 189 km

3 April 2004

Rider Team Time
1.
Matthias KESSLER
T-Mobile Team 4h49'58"
2.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Saunier Duval - Prodir
3.
Daniele RIGHI
Lampre
4.
Ángel VICIOSO ARCOS
Liberty Seguros
5.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Phonak
6.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner
7.
Jérôme PINEAU
Brioches La Boulangère
8.
Jorge FERRIO LUQUE
Costa de Almeria - Paternina
9.
Vladimir KARPETS
Illes Balears - Banesto
10.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Comunidad Valenciana - Kelme
11.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
12.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Saunier Duval - Prodir
13.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
14.
Jon BRU PASCAL
L.A. Aluminios - Pecol
15.
Sylvain CHAVANEL
Brioches La Boulangère
16.
Unai Emilio YUS QUEREJETA
Brioches La Boulangère
17.
Alexandre MOOS
Phonak
18.
Tyler HAMILTON
Phonak
19.
David LÓPEZ GARCÍA
Café Baqué
20.
Gianni FARESIN
Gerolsteiner
21.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Illes Balears - Banesto
22.
Florent BRARD
Chocolade Jacques - Wincor Nixdorf
23.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Saunier Duval - Prodir
24.
Ruben OARBEASCOA ISPIZUA
L.A. Aluminios - Pecol
25.
Daniel SCHNIDER
Phonak
26.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
27.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Costa de Almeria - Paternina
28.
Iñigo CUESTA
Cofidis
29.
Christian WERNER
T-Mobile Team
30.
Isidro NOZAL VEGA
Liberty Seguros
32.
Massimiliano LELLI
Cofidis
33.
Peio ARREITUNANDIA QUINTERO
Café Baqué
34.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Liberty Seguros
35.
Michele SCOTTO D'ABUSCO
Lampre
36.
Georg TOTSCHNIG
Gerolsteiner
37.
Marcos Antonio SERRANO
Liberty Seguros
38.
Denis MENCHOV
Illes Balears - Banesto
39.
Daniel ATIENZA
Cofidis
40.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Costa de Almeria - Paternina
41.
Koldo GIL PÉREZ
Liberty Seguros
42.
Sven MONTGOMERY
Gerolsteiner
43.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Illes Balears - Banesto
44.
Gonzalo BAYARRI
Phonak
45.
Levi LEIPHEIMER
Rabobank
46.
Jonathan GONZALEZ RIOS
Costa de Almeria - Paternina
47.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis
48.
Francisco MANCEBO
Illes Balears - Banesto
49.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
50.
Felix Rafael CARDENAS RAVALO
Café Baqué
51.
Lander EUBA
Costa de Almeria - Paternina 22"
52.
Giampaolo CARUSO
Liberty Seguros 49"
53.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Relax - Bodysol 3'09"
54.
Ricardo SERRANO GONZÁLEZ
Café Baqué
55.
David CAÑADA GRACIA
Saunier Duval - Prodir 4'15"
56.
Laurent LEFÈVRE
Brioches La Boulangère
57.
Mauricio ARDILA CANO
Chocolade Jacques - Wincor Nixdorf 7'25"
58.
Thorwald VENEBERG
Rabobank 7'47"
59.
Carlos ZARATE FERNANDEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
60.
Jose Miguel ELIAS GALINDO
Relax - Bodysol
61.
Pavel BRUTT
Lokomotiv
62.
Francisco GUTIERREZ
Café Baqué
63.
Nikita ESKOV
Lokomotiv
64.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
65.
Marco PINOTTI
Lampre 11'35"
66.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Comunidad Valenciana - Kelme
67.
Jon DEL RIO ARTEAGA
Costa de Almeria - Paternina
68.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Comunidad Valenciana - Kelme
69.
Pedro DÍAZ LOBATO
Costa de Almeria - Paternina
70.
Jokin ORMAETXEA BADIOLA
Costa de Almeria - Paternina
71.
Alexander SEROV
Lokomotiv
72.
Serguei KLIMOV
Lokomotiv
73.
Denys KOSTYUK
Chocolade Jacques - Wincor Nixdorf
74.
Anton MINDLIN
Lokomotiv
75.
Mariano PICCOLI
Lampre
76.
Iban MAYOZ ECHEVERRÍA
Relax - Bodysol
77.
Simone BERTOLETTI
Lampre
78.
Efrain GUTIERREZ SANCHEZ
Café Baqué
79.
Ronald MUTSAARS
Rabobank
80.
Francisco PALACIOS
Café Baqué
81.
Alvaro GONZALEZ DE GALDEANO
Liberty Seguros
82.
Pedro Manuel ANDRADE OLIVEIRA
L.A. Aluminios - Pecol
83.
David HERRERO LLORENTE
Costa de Almeria - Paternina
84.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Illes Balears - Banesto
85.
Moises DUENAS NEVADO
Relax - Bodysol
86.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Liberty Seguros
87.
Antton LUENGO CELAYA
Euskaltel - Euskadi
88.
Julen URBANO ARETXABALA
Café Baqué
89.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
90.
Joseba ALBIZU LIZASO
Euskaltel - Euskadi
91.
David MILLAR
Cofidis
92.
Gorka BELOKI DORRONSORO
Brioches La Boulangère
93.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
94.
Sergey YAKOVLEV
T-Mobile Team
95.
Jurgen VAN DE WALLE
Chocolade Jacques - Wincor Nixdorf
96.
David DE LA FUENTE RASILLA
Saunier Duval - Prodir
97.
Giuseppe GUERINI
T-Mobile Team
98.
Torsten HIEKMANN
T-Mobile Team
99.
Grischa NIERMANN
Rabobank
100.
Niki AEBERSOLD
Phonak
101.
Hernan BUENAHORA
Café Baqué
102.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Phonak
103.
Julio LOPEZ DE LA TORRE
Relax - Bodysol
104.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
L.A. Aluminios - Pecol
105.
David LATASA
Comunidad Valenciana - Kelme
106.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
107.
Luis PEREZ ROMERO
Relax - Bodysol
108.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Illes Balears - Banesto
109.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Illes Balears - Banesto