Klasika Primavera de Amorebieta - 2004

50th edition

Amorebieta - Amorebieta 182.7 km

11 April 2004

Rider Team Time
1.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Comunidad Valenciana - Kelme 4h18'22"
2.
Eddy MAZZOLENI
Saeco
3.
Jens VOIGT
Team CSC
4.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
5.
Ryder HESJEDAL
US Postal Service p/b Berry Floor
6.
Damiano CUNEGO
Saeco
7.
Gilberto SIMONI
Saeco
8.
Koldo GIL PÉREZ
Liberty Seguros
9.
Pedro Miguel LOPES GONÇALVES
L.A. Aluminios - Pecol 00'19"
10.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
11.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
12.
Marcos Antonio SERRANO
Liberty Seguros
13.
Dario David CIONI
Fassa Bortolo 00'46"
14.
David ARROYO DURAN
L.A. Aluminios - Pecol
15.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Saunier Duval - Prodir 00'57"
16.
Kurt Asle ARVESEN
Team CSC 01'25"
17.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor
18.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC
19.
José Luis RUBIERA
US Postal Service p/b Berry Floor
20.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Costa de Almeria - Paternina
21.
José AZEVEDO
US Postal Service p/b Berry Floor
22.
Ricardo SERRANO GONZÁLEZ
Café Baqué 01'33"
23.
Oliver ZAUGG
Saunier Duval - Prodir
24.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Bodysol 02'18"
25.
Niels SCHEUNEMAN
Relax - Bodysol
26.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Saunier Duval - Prodir
27.
Ruben OARBEASCOA ISPIZUA
L.A. Aluminios - Pecol
28.
Nuno RIBEIRO
L.A. Aluminios - Pecol
29.
Nikita ESKOV
Lokomotiv
30.
Jon BRU PASCAL
L.A. Aluminios - Pecol
31.
David NAVAS CHICA
Illes Balears - Banesto
32.
Toni TAULER
Illes Balears - Banesto
33.
Sergio PÉREZ GÓMEZ
Café Baqué
34.
Peio ARREITUNANDIA QUINTERO
Café Baqué
35.
Giampaolo CARUSO
Liberty Seguros
36.
Sylwester SZMYD
Saeco
37.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
38.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Fassa Bortolo
39.
Rubens BERTOGLIATI
Saunier Duval - Prodir
40.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
L.A. Aluminios - Pecol
41.
Lander EUBA
Costa de Almeria - Paternina 02'24"
42.
Leonardo BERTAGNOLLI
Saeco 2'26"
43.
Adolfo GARCÍA QUESADA
Comunidad Valenciana - Kelme 04'59"
44.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi 06'49"
45.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Illes Balears - Banesto
46.
Jurgen VAN DEN BROECK
US Postal Service p/b Berry Floor
47.
Vladimir KARPETS
Illes Balears - Banesto
48.
Felix Rafael CARDENAS RAVALO
Café Baqué
49.
Antton LUENGO CELAYA
Euskaltel - Euskadi 08'12"
50.
Francisco MANCEBO
Illes Balears - Banesto 09'58"
51.
Carlos GARCÍA QUESADA
Comunidad Valenciana - Kelme
52.
Andreas MATZBACHER
Saeco
53.
Ivan BASSO
Team CSC
54.
Joan HORRACH RIPPOLL
Illes Balears - Banesto
55.
Joseba ALBIZU LIZASO
Euskaltel - Euskadi
56.
Francisco GUTIERREZ
Café Baqué
57.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
58.
Denys KOSTYUK
Chocolade Jacques - Wincor Nixdorf
59.
Serguei KLIMOV
Lokomotiv
60.
Pavel BRUTT
Lokomotiv 16'40"