World Championships Road Race - 2004

71st edition

265.5 km

3 October 2004

Rider Team Time
1.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank 6h57'15"
2.
Erik ZABEL
T-Mobile Team
3.
Luca PAOLINI
Quick Step - Davitamon
4.
Stuart O'GRADY
Cofidis
5.
Allan DAVIS
Liberty Seguros
6.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Comunidad Valenciana - Kelme
7.
Michael BOOGERD
Rabobank
8.
Chris HORNER
Saunier Duval - Prodir
9.
Damiano CUNEGO
Saeco
10.
Fränk SCHLECK
Team CSC
11.
Ivan BASSO
Team CSC
12.
Francisco MANCEBO
Illes Balears - Banesto
13.
Michael RASMUSSEN
Rabobank
14.
Danilo HONDO
Gerolsteiner
15.
Marcos Antonio SERRANO
Liberty Seguros
16.
Alexandre VINOKOUROV
T-Mobile Team 05"
17.
Luis PEREZ RODRIGUEZ
Cofidis 09"
18.
Steffen WESEMANN
T-Mobile Team 26"
19.
Matthias KESSLER
T-Mobile Team 58"
20.
Karsten KROON
Rabobank 01'39"
21.
Mauricio ARDILA CANO
Chocolade Jacques - Wincor Nixdorf
22.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo 01'41"
23.
Leonardo BERTAGNOLLI
Saeco
24.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Café Baqué 03'09"
25.
Dmitri KONYCHEV
Team LPR - Piacenza Management SRL 04'26"
26.
Martin ELMIGER
Phonak
27.
Erki PUTSEP
Ag2r
28.
Mikhaylo KHALILOV
Team Icet
29.
Peter VAN PETEGEM
Lotto - Domo
30.
Uros MURN
Phonak
31.
Geert VERHEYEN
Chocolade Jacques - Wincor Nixdorf
32.
Jerome PINEAU
Brioches La Boulangère
33.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner
34.
Cezary ZAMANA
Chocolade Jacques - Wincor Nixdorf
35.
Gregory RAST
Phonak
36.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
Formaggi Pinzolo Fiavè
37.
Kurt Asle ARVESEN
Team CSC
38.
Roger BEUCHAT
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
39.
Nicki SÖRENSEN
Team CSC
40.
Alexandre BOTCHAROV
Crédit Agricole
41.
Harald MORSCHER
Volksbank - Ideal - Leingruber
42.
Matej MUGERLI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
43.
Daniel SCHNIDER
Phonak
44.
Ruslan IVANOV
Alessio - Bianchi
45.
Constantino ZABALLA GUTIERREZ
Saunier Duval - Prodir
46.
David MONCOUTIÉ
Cofidis
47.
Freddy Excelino GONZALEZ MARTINEZ
Colombia - Selle Italia
48.
Nicolas VOGONDY
Fdjeux.com
49.
Igor PUGACI
De Nardi - Piemme Telekom
50.
David O'LOUGHLIN
51.
Serge BAGUET
Lotto - Domo
52.
Johan VAN SUMMEREN
Relax - Bodysol
53.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC
54.
Alexandre BAZHENOV
Domina Vacanze
55.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
56.
Ondrej SOSENKA
Acqua & Sapone - Caffè Mokambo
57.
Tomas KONECNY
T-Mobile Team
58.
Jure GOLČER
Formaggi Pinzolo Fiavè
59.
Luca MAZZANTI
Panaria - Margres
60.
Fabian JEKER
Saunier Duval - Prodir
61.
Romans VAINSTEINS
Lampre
62.
Cristian MORENI
Alessio - Bianchi
63.
Isidro NOZAL VEGA
Liberty Seguros 04'34"
64.
Igor ASTARLOA ASCASIBAR
Lampre
65.
Franco PELLIZOTTI
Alessio - Bianchi
66.
Rolf ALDAG
T-Mobile Team
67.
Daniele NARDELLO
T-Mobile Team
68.
Christophe RINERO
R.A.G.T. Semences - MG Rover 06'23"
69.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Fassa Bortolo
70.
Vladimir GUSEV
Team CSC
71.
Steve ZAMPIERI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
72.
Vladimir DUMA
Landbouwkrediet - Colnago
73.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco 08'06"
74.
David MCCANN
Giant Asia Racing Team 09'54"
75.
Eric LEBLACHER
Crédit Agricole
76.
Pedro CARDOSO
Milaneza - Maia
77.
Mateusz MROZ
Amore & Vita - Beretta
78.
Gustav Erik LARSSON
Fassa Bortolo
79.
Guido TRENTI
Fassa Bortolo
80.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
81.
Michael ROGERS
Quick Step - Davitamon
82.
Bram TANKINK
Quick Step - Davitamon
83.
Nico SIJMENS
Landbouwkrediet - Colnago 09'57"
84.
Nick NUYENS
Quick Step - Davitamon
85.
Frank HOJ
Team CSC 10'30"