Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol 2004  |  General Classification    

50th edition

General Classification

15 February 2004 - 19 February 2004

Rider Team Time
1.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Saunier Duval - Prodir 22h03'57"
2.
Carlos GARCÍA QUESADA
Comunidad Valenciana - Kelme 00'15"
3.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi 00'19"
4.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Costa de Almeria - Paternina 00'28"
5.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Illes Balears - Banesto 00'34"
6.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Saunier Duval - Prodir 00'44"
7.
Iñigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi 00'51"
8.
Erik DEKKER
Rabobank 00'54"
9.
David FERNANDEZ DOMINGO
Costa de Almeria - Paternina 00'55"
10.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Phonak 00'56"
11.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank 00'58"
12.
Josep JUFRE POU
Relax - Bodysol
13.
José Luis REBOLLO
Relax - Bodysol
14.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme 01'01"
15.
Benoît JOACHIM
US Postal Service p/b Berry Floor
16.
Dionisio GALPARSORO MARTINEZ
Euskaltel - Euskadi
17.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi 01'07"
18.
Axel MERCKX
Lotto - Domo 01'13"
19.
Adolfo GARCÍA QUESADA
Comunidad Valenciana - Kelme 01'14"
20.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi 01'40"
21.
Rolf ALDAG
T-Mobile Team 01'47"
22.
Martin ELMIGER
Phonak 01'49"
23.
Jorge FERRIO LUQUE
Costa de Almeria - Paternina
24.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Phonak
25.
Mario AERTS
T-Mobile Team
26.
Serge BAGUET
Lotto - Domo
27.
Francisco PALACIOS
Café Baqué 02'04"
28.
Peter VAN PETEGEM
Lotto - Domo 02'06"
29.
Josu SILLONIZ ARESTI
Euskaltel - Euskadi 02'17"
30.
Stijn DEVOLDER
US Postal Service p/b Berry Floor 02'22"
31.
Andreas KLIER
T-Mobile Team 03'05"
32.
Sergei IVANOV
T-Mobile Team 03'22"
33.
Erik ZABEL
T-Mobile Team 03'42"
34.
Carlos Ramon GOLBANO
Costa de Almeria - Paternina
35.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Illes Balears - Banesto
36.
Vladimir KARPETS
Illes Balears - Banesto
37.
Ricardo SERRANO GONZÁLEZ
Café Baqué 04'01"
38.
Antonio CRUZ
US Postal Service p/b Berry Floor 04'05"
39.
Servais KNAVEN
Quick Step - Davitamon 04'19"
40.
Alberto HIERRO
Café Baqué 04'53"
41.
Steffen WESEMANN
T-Mobile Team 05'02"
42.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Relax - Bodysol 06'17"
43.
David NAVAS CHICA
Illes Balears - Banesto 06'50"
44.
Max VAN HEESWIJK
US Postal Service p/b Berry Floor 06'57"
45.
Tom BOONEN
Quick Step - Davitamon
46.
Bert ROESEMS
Relax - Bodysol
47.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
48.
Wim VANSEVENANT
Lotto - Domo 07'43"
49.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank 07'52"
50.
Antonio OLMO MENACHO
Comunidad Valenciana - Kelme 08'13"
51.
David HERRERO LLORENTE
Costa de Almeria - Paternina 10'47"
52.
Ruben LOBATO ELVIRA
Saunier Duval - Prodir 10'55"
53.
David DE LA FUENTE RASILLA
Saunier Duval - Prodir 11'38"
54.
Sergio PÉREZ GÓMEZ
Café Baqué 13'14"
55.
Marc WAUTERS
Rabobank 13'27"
56.
Jorge GARCIA MARIN
Café Baqué 13'55"
57.
Luis PEREZ ROMERO
Relax - Bodysol 15'28"
58.
Julen URBANO ARETXABALA
Café Baqué 15'32"
59.
José Antonio GARRIDO LIMA
Quick Step - Davitamon 15'38"
60.
Wilfried CRETSKENS
Quick Step - Davitamon 16'14"
61.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Domo 16'19"
62.
Nico MATTAN
Relax - Bodysol 16'32"
63.
Jan SCHAFFRATH
T-Mobile Team 16'42"
64.
Francisco GUTIERREZ
Café Baqué 17'48"
65.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Illes Balears - Banesto 19'09"
66.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Davitamon
67.
Bert GRABSCH
Phonak 19'34"
68.
Piotr WADECKI
Lotto - Domo 19'56"
69.
Aitor SILLONIZ
Euskaltel - Euskadi 22'00"
70.
Jonathan Patrick MCCARTY
US Postal Service p/b Berry Floor 23'34"
71.
Steven DE JONGH
Rabobank 27'59"
72.
Karsten KROON
Rabobank 32'02"
73.
Jan BOVEN
Rabobank 32'11"
74.
Leon VAN BON
Lotto - Domo 36'32"
75.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Saunier Duval - Prodir 37'43"
76.
Thierry MARICHAL
Lotto - Domo 41'57"
77.
David LATASA
Comunidad Valenciana - Kelme 42'38"
78.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Comunidad Valenciana - Kelme 53'01"