Volta ao Algarve 2004  |  General Classification    

9th edition

General Classification

18 February 2004 - 22 February 2004

Rider Team Time
1.
Floyd LANDIS
US Postal Service p/b Berry Floor 18h03'04"
2.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service p/b Berry Floor 00'26"
3.
Cândido BARBOSA
L.A. Aluminios - Pecol 00'45"
4.
Thomas DEKKER
Rabobank 00'52"
5.
Lance ARMSTRONG
US Postal Service p/b Berry Floor 01'11"
6.
Pedro Miguel LOPES GONÇALVES
L.A. Aluminios - Pecol 01'32"
7.
Joost POSTHUMA
Rabobank 01'34"
8.
Jimmy ENGOULVENT
Cofidis 01'35"
9.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Milaneza - Maia 01'41"
10.
Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA
Barbot - Gaia 01'43"
11.
Joaquim ADREGO ANDRADE
Wurth - Bom Petisco 01'46"
12.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor 01'51"
13.
Stuart O'GRADY
Cofidis 01'53"
14.
Vitor Manuel GAMITO
Milaneza - Maia 01'54"
15.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Carvalhelhos - Boavista 02'29"
16.
David GARCIA DA PENA
L.A. Aluminios - Pecol 02'30"
17.
Michiel ELIJZEN
Rabobank DT 02'32"
18.
Bruno Miguel CASTANHEIRA
Milaneza - Maia 02'39"
19.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Euskaltel - Euskadi 02'43"
20.
José AZEVEDO
US Postal Service p/b Berry Floor 02'50"
21.
Juan OLMO MENACHO
Barbot - Gaia
22.
Hugo SABIDO
Milaneza - Maia 03'05"
23.
Bastiaan GILING
Rabobank DT 03'10"
24.
Jukka VASTARANTA
Rabobank DT 03'18"
25.
Daniel RINCON QUINTANA
US Postal Service p/b Berry Floor
26.
Nelson Nuno SEQUEIRO VITORINO
Wurth - Bom Petisco 03'21"
27.
Peter FARAZIJN
Cofidis 03'25"
28.
Joaquim Alberto CAMPOS SAMPAIO
Carvalhelhos - Boavista 03'42"
29.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Carvalhelhos - Boavista 03'47"
30.
Staf SCHEIRLINCKX
Cofidis 03'53"
31.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi 04'09"
32.
Marc DE MAAR
Rabobank DT 04'12"
33.
Enrique Alonso SALGUEIRO
Beppi - Ovarense 04'15"
34.
Francisco Tomas GARCÍA RODRÍGUEZ
Café Baqué 04'16"
35.
Geert STEURS
Jong Vlaanderen 2016 04'29"
36.
Gerardo FERNANDEZ
Antarte - Rota dos Moveis
37.
Danail ANDONOV PETROV
Carvalhelhos - Boavista 04'42"
38.
Ruben OARBEASCOA ISPIZUA
L.A. Aluminios - Pecol 04'46"
39.
Celio Cristiano Alves SOUSA
Carvalhelhos - Boavista 04'47"
40.
Serge PAUWELS
Rabobank DT
41.
Guillaume AUGER
R.A.G.T. Semences - MG Rover 04'48"
42.
Nuno ALVES
Barbot - Gaia 04'49"
43.
James VANLANDSCHOOT
Relax - Bodysol 04'52"
44.
Kurt HOVELYNCK
Jong Vlaanderen 2016 04'54"
45.
Éric BERTHOU
R.A.G.T. Semences - MG Rover 05'08"
46.
Luis Fernando Matias PINHEIRO
L.A. Aluminios - Pecol 05'13"
47.
Aketza PEÑA IZA
Euskaltel - Euskadi 05'50"
48.
Jose Eriberto Silva MEDEIROS RODRIGUES
05'56"
49.
Jacek MORAJKO
Antarte - Rota dos Moveis 06'06"
50.
Ricardo Jorge SILVA COSTA
Wurth - Bom Petisco 06'08"
51.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - Maia 06'11"
52.
Nuno RIBEIRO
L.A. Aluminios - Pecol 06'33"
53.
Sven RENDERS
Jong Vlaanderen 2016 06'34"
54.
Janek TOMBAK
Cofidis 06'45"
55.
Virgilio MARTINS DOS SANTOS
Antarte - Rota dos Moveis
56.
Rui Pedro HENRIQUES ROQUE
Beppi - Ovarense 06'50"
57.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Relax - Bodysol 07'02"
58.
Carlos Manuel OLIVEIRA PINHO
Barbot - Gaia 07'16"
59.
Israel NÚÑEZ BATICÓN
ASC - Vila do Conde 08'02"
60.
Daniel Geronimo DE JESUS CABRITA
Imoholding - Loule Jardim Hotel 08'09"
61.
Renato SILVA
Milaneza - Maia 08'11"
62.
Bruno NEVES
ASC - Vila do Conde 08'16"
63.
Jose Manuel HERNANDEZ HIGUERAS
Antarte - Rota dos Moveis 08'19"
64.
Pedro Miguel MIRANDA SOEIRO
Carvalhelhos - Boavista 08'29"
65.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi 08'31"
66.
José Gonçalo AMORIM VALADA
Milaneza - Maia
67.
Jordi BERENGUER
Beppi - Ovarense 08'40"
68.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi 08'44"
69.
Joseba ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 08'55"
70.
Klaus MUTSCHLER
R.A.G.T. Semences - MG Rover 09'02"
71.
Paulo BARROSO
Milaneza - Maia 09'37"
72.
Pedro Manuel LOURENCO MARTINS
Barbot - Gaia 09'46"
73.
Celio Cristiano Alves SOUSA
Carvalhelhos - Boavista 10'20"
74.
Andre MOREIRA VITAL
Carvalhelhos - Boavista 10'26"
75.
Jon BRU PASCAL
L.A. Aluminios - Pecol 10'52"
76.
Marco Alexandre PEREIRA SILVESTRE
Imoholding - Loule Jardim Hotel 12'22"
77.
Stefan WIJNANDS
Jong Vlaanderen 2016 19'35"
78.
Hermano VIEIRA
ASC - Vila do Conde 24'00"
79.
Sjef DE WILDE
Jong Vlaanderen 2016 25'13"
80.
Juan PEREZ JIMENEZ
29'30"
81.
Pieter UYTTERHOEVEN
Jong Vlaanderen 2016 29'47"