Giro di Romagna 2004

79th edition

Lugo - Lugo 190.2 km

5 September 2004

Rider Team Time
1.
Gianluca BORTOLAMI
Lampre 4h44'50"
2.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
3.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner
4.
Francesco FAILLI
Domina Vacanze
5.
Massimo GIUNTI
Domina Vacanze
6.
Paolo BOSSONI
Lampre
7.
Paolo TIRALONGO
Panaria - Margres
8.
Marco PINOTTI
Lampre
9.
Santo ANZA
Landbouwkrediet - Colnago
10.
Valerio AGNOLI
Domina Vacanze 12"
11.
Mikhaylo KHALILOV
Team Icet 19"
12.
Dmitri KONYCHEV
Team LPR - Piacenza Management SRL
13.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Fassa Bortolo
14.
Yaroslav POPOVYCH
Landbouwkrediet - Colnago
15.
Giuseppe DI GRANDE
Formaggi Pinzolo Fiavè
16.
Serhiy GONCHAR
De Nardi - Piemme Telekom
17.
Marcel STRAUSS
Gerolsteiner
18.
Krzysztof SZCZAWIŃSKI
Team Icet
19.
Marco SERPELLINI
Gerolsteiner
20.
Nicola LODA
Tenax
21.
Manuele MORI
Saunier Duval - Prodir
22.
Giancarlo GINESTRI
Tenax
23.
Massimiliano MORI
Domina Vacanze
24.
Scott DAVIS
Panaria - Margres
25.
Alexandr KOLOBNEV
Domina Vacanze
26.
Gianluca SIRONI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
27.
Luca CELLI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
28.
Sergio BARBERO
Lampre
29.
Javier GONZALEZ BARRERA
Saunier Duval - Prodir
30.
Lorenzo BERNUCCI
Landbouwkrediet - Colnago
31.
Gabriele MISSAGLIA
Team Barloworld - Androni Giocattoli
32.
Marco FERTONANI
Phonak
33.
Luca MAZZANTI
Panaria - Margres 26"
34.
Tiaan KANNEMEYER
Team Barloworld - Androni Giocattoli
35.
Eddy SERRI
Team Barloworld - Androni Giocattoli 30"
36.
Marco MARZANO
Lampre
37.
Mirko CELESTINO
Saeco
38.
David John BETTS
Tenax
39.
Devis MIORIN
De Nardi - Piemme Telekom
40.
Giulio TOMI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 3'40"
41.
Sergiy ADYEYEV
Landbouwkrediet - Colnago
42.
Stefano GUERRINI
Team Nippo
43.
Raimondas RUMŠAS
Acqua & Sapone - Caffè Mokambo 4'50"
44.
Alexander AREKEEV
Acqua & Sapone - Caffè Mokambo
45.
Valery KOBZARENKO
Acqua & Sapone - Caffè Mokambo
46.
Fred RODRIGUEZ
Acqua & Sapone - Caffè Mokambo
47.
Ivan DEGASPERI
Team LPR - Piacenza Management SRL
48.
Uwe HARDTER
Gerolsteiner
49.
Kristjan FAJT
Tenax
50.
Kirill GOLOUBEV
Team Icet
51.
Dmitri GAYNITDINOV
Team Icet
52.
Sergey LAGUTIN
Landbouwkrediet - Colnago
53.
Beat ZBERG
Gerolsteiner
54.
Konstantin KLYUEV
Team Barloworld - Androni Giocattoli
55.
Gorazd ŠTANGELJ
Saeco
56.
Danilo ANDRENACCI
Formaggi Pinzolo Fiavè
57.
Sergei LELEKIN
Formaggi Pinzolo Fiavè
58.
Daniele MASOLINO
Team LPR - Piacenza Management SRL
59.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo
60.
Uroš MURN
Phonak
61.
Paolo LONGO BORGHINI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
62.
Sergey MATVEYEV
Panaria - Margres
63.
Cyril DESSEL
Phonak
64.
Thomas DANIELSON
Fassa Bortolo
65.
Alessandro VANOTTI
De Nardi - Piemme Telekom
66.
Johann TSCHOPP
Phonak
67.
David MCPARTLAND
Tenax
68.
Mauro FACCI
Fassa Bortolo
69.
Cristian GASPERONI
Landbouwkrediet - Colnago
70.
Filippo SIMEONI
Domina Vacanze
71.
Filippo POZZATO
Fassa Bortolo
72.
Roberto PETITO
Fassa Bortolo
73.
Mauro SANTAMBROGIO
Team LPR - Piacenza Management SRL
74.
Massimo CODOL
Fassa Bortolo
75.
Alessandro BALLAN
Lampre
76.
Oleg JOUKOV
Team Nippo
77.
Oliver ZAUGG
Saunier Duval - Prodir
78.
Juan GOMIS LÓPEZ
Saunier Duval - Prodir
79.
Fortunato BALIANI
Panaria - Margres
80.
Radoslav ROGINA
Tenax
81.
Gianluca TONETTI
Tenax
82.
Massimiliano GENTILI
Domina Vacanze
83.
Luca NARDELLO
Team LPR - Piacenza Management SRL
84.
Ruggero BORGHI
De Nardi - Piemme Telekom
85.
Matej MUGERLI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
86.
Massimo MAZZANTI
Team Barloworld - Androni Giocattoli
87.
Vladimir DUMA
Landbouwkrediet - Colnago
88.
Ivan RAVAIOLI
Team Barloworld - Androni Giocattoli
89.
Darren LILL
Team Barloworld - Androni Giocattoli
90.
Matteo CAPPE
Formaggi Pinzolo Fiavè

Race information

Start, finish: Lugo - Lugo

Distance: 190.2 km

Date: 5 September 2004