Tour de l'Avenir 2004  |  Stage 2. Cayeux-sur-Mer - Fort-Mahon-Plage   

42nd edition

153 km, 3 September 2004

Rider Team Time
1.
Sebastien CHAVANEL
Brioches La Boulangère 3h41'09"
2.
Aldo INO ILEŠIČ
Perutnina Ptuj
3.
Steven CAETHOVEN
Vlaanderen - T-Interim
4.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
5.
Tyler FARRAR
Health Net Pro Cycling Team p/b Maxxis
6.
Geoffroy LEQUATRE
Crédit Agricole
7.
Mark RENSHAW
Fdjeux.com
8.
Francisco GUTIÉRREZ ÁLVAREZ
Café Baqué
9.
Bakhtiyar MAMYROV
Capec
10.
Roman LUHOVYY
R.A.G.T. Semences - MG Rover
11.
Assan BAZAYEV
Capec
12.
Unai ELORRIAGA ZUBIAUR
Café Baqué
13.
Ivan TERENINE
Individual
14.
Martin PEDERSEN
Team PH
15.
Claude PAUWELS
Relax - Bodysol
16.
Jonas HOLMKVIST
Team Bianchi Nordic
17.
Johan SVENSSON
Team Bianchi Nordic
18.
František RABOŇ
PSK Whirlpool
19.
Alain VAN KATWIJK
Bankgiroloterij
20.
Mikel GAZTAÑAGA ETXEBERRIA
Café Baqué
21.
Preben VAN HECKE
Relax - Bodysol
22.
Matti BRESCHEL
Team PH
23.
Maxim IGLINSKIY
T-Mobile Team
24.
Aritz ARRUTI BASTERRETXEA
Café Baqué
25.
Cyril LEMOINE
Crédit Agricole Espoirs
26.
Alexandr DYMOVSKIKH
Capec
27.
Eduard VORGANOV
Individual
28.
Petr LECHNER
Individual
29.
Benoît VAUGRENARD
Fdjeux.com
30.
Sergei POLUKHIN
Individual
31.
Koen DE KORT
Rabobank DT
32.
Thomas LÖVKVIST
Fdjeux.com
33.
Anthony GESLIN
Brioches La Boulangère
34.
Christophe LE MÉVEL
Crédit Agricole
35.
Marcel SIEBERG
Individual
36.
Laurens TEN DAM
Bankgiroloterij
37.
Stefan RUCKER
Elk Haus - Simplon
38.
Ian MCLEOD
Team HSBC
39.
Christopher ESCH
Team HSBC
40.
Gregor GAZVODA
Perutnina Ptuj
41.
Kimmo KANANEN
Team Bianchi Nordic
42.
Bart DOCKX
Relax - Bodysol
43.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Relax - Bodysol
44.
Niels BROUZES
Auber 93
45.
Bastiaan GILING
Rabobank DT
46.
Cédric HERVÉ
Crédit Agricole
47.
David BOUCHER
Oktos - Saint Quentin
48.
Eelke VAN DER WAL
Bankgiroloterij
49.
David BREARD
Auber 93
50.
Sylvain CALZATI
R.A.G.T. Semences - MG Rover
51.
Marcus BURGHARDT
T-Mobile Team
52.
Heinrich HAUSSLER
T-Mobile Team
53.
Aketza PEÑA IZA
Euskaltel - Euskadi
54.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
55.
Petter RENANG
Team Bianchi Nordic
56.
Jan BEJLEK
ASC Dukla Praha
57.
Jorge GARCIA MARIN
Café Baqué
58.
Glenn BAK
Team Bianchi Nordic
59.
Josef BENETSEDER
Individual
60.
Michael PICHLER
Radclub - Resch & Frisch Eybl Wels
61.
Maxime MÉDEREL
Individual
62.
Camille BOUQUET
Individual
63.
Jérémy ROY
Fdjeux.com
64.
Theo ELTINK
Rabobank
65.
Lars Ytting BAK
Bankgiroloterij
66.
Matija KVASINA
Perutnina Ptuj
67.
Tomislav DANČULOVIĆ
Perutnina Ptuj
68.
Tom STUBBE
Relax - Bodysol
69.
Maxim GOUROV
Oktos - Saint Quentin
70.
Viktor SHESTAKOV
Capec
71.
Mickael BUFFAZ
R.A.G.T. Semences - MG Rover
72.
Matej MARIN
Perutnina Ptuj
73.
Benny DE SCHROODER
Vlaanderen - T-Interim
74.
Andreas SCHILLINGER
AC Sparta Praha
75.
Moisés DUEÑAS NEVADO
Relax - Bodysol
76.
Thomas DEKKER
Rabobank
77.
Ashley HUMBERT
Fdjeux.com
78.
Harald BERGER
Volksbank - Ideal - Leingruber
79.
Sébastien DURET
Individual
80.
Marc DE MAAR
Rabobank DT
81.
Jamie BALL
Team HSBC
82.
Thomas ROHREGGER
Team Hervis Apo Sport
83.
Bernhard KOHL
Rabobank DT
84.
Frederik WILLEMS
Vlaanderen - T-Interim
85.
David LÓPEZ GARCÍA
Café Baqué
86.
Andrey MEDYANNIKOV
Capec
87.
Paul MARTENS
AC Sparta Praha
88.
Timothy DUGGAN
Individual
89.
Pieter MERTENS
Vlaanderen - T-Interim
90.
Saul RAISIN
Crédit Agricole Espoirs
91.
Rony MARTIAS
Brioches La Boulangère
92.
Tobias LERGARD
Team Bianchi Nordic
93.
Rasmus Fjordside LEHRMANN
Team PH
94.
Frank VAN DULMEN
Bankgiroloterij
95.
Éric BERTHOU
R.A.G.T. Semences - MG Rover
96.
Jeff HOWES
Team HSBC
97.
Fabien SANCHEZ
Fdjeux.com
98.
Tristan VALENTIN
Auber 93
99.
Joseba ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
100.
Hervé DUCLOS LASSALLE
Crédit Agricole Espoirs
101.
Massimo DEMARIN
Perutnina Ptuj
102.
Antton LUENGO CELAYA
Euskaltel - Euskadi
103.
Mads CHRISTENSEN
Team PH
104.
Maryan HARY
Brioches La Boulangère
105.
Kamil VRÁNA
PSK Whirlpool
106.
Laurent MANGEL
Individual
107.
Émilien-Benoît BERGÈS
R.A.G.T. Semences - MG Rover
108.
Kevin BOUCHARD HALL
Individual
109.
Wesley VAN DER LINDEN
Vlaanderen - T-Interim
110.
Martin MAREŠ
PSK Whirlpool
111.
Darby THOMAS
Individual
112.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
113.
Kristoffer NIELSEN
Team PH
114.
Vincent VAN DER KOOY
Bankgiroloterij
115.
Wim VAN HUFFEL
Vlaanderen - T-Interim
116.
Andrey PCHELKIN
Individual
117.
Jonathan Patrick MCCARTY
US Postal Service p/b Berry Floor
118.
Nicolas DULAC
R.A.G.T. Semences - MG Rover
119.
Maxim KARPATCHEV
Individual
120.
Daniel SPENCE
Team HSBC
121.
Christian MÜLLER
Team Wiesenhof
122.
Anders LUND
Team PH
123.
Yannick TALABARDON
Auber 93
124.
Cedric COUTOULY
Individual
125.
Christophe KERN
Brioches La Boulangère
126.
Matthieu SPRICK
Brioches La Boulangère
127.
Kilian PATOUR
Crédit Agricole Espoirs
128.
Jan BÁRTA
Individual 01'26"
129.
Ivan SHCHEGOLEV
Individual
130.
Alexander PAVLOV
Team HSBC

Stage information

Start, finish: Stage 2. Cayeux-sur-Mer - Fort-Mahon-Plage

Distance: 153 km

Date: 3 September 2004