Tour de l'Avenir 2004  |  Stage 7. Metz - Rambervillers   

42nd edition

146 km, 8 September 2004

Rider Team Time
1.
Tyler FARRAR
Health Net Pro Cycling Team p/b Maxxis 3h12'32"
2.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
3.
Sebastien CHAVANEL
Brioches La Boulangère
4.
Matti BRESCHEL
Team PH
5.
Marcel SIEBERG
Individual
6.
Geoffroy LEQUATRE
Crédit Agricole
7.
Wesley VAN DER LINDEN
Vlaanderen - T-Interim
8.
Unai ELORRIAGA ZUBIAUR
Café Baqué
9.
Bakhtiyar MAMYROV
Capec
10.
Francisco GUTIÉRREZ ÁLVAREZ
Café Baqué
11.
Theo ELTINK
Rabobank
12.
Alain VAN KATWIJK
Bankgiroloterij
13.
Christophe LE MÉVEL
Crédit Agricole
14.
Marcus BURGHARDT
T-Mobile Team
15.
Ivan TERENINE
Individual
16.
Roman LUHOVYY
R.A.G.T. Semences - MG Rover
17.
Mark RENSHAW
Fdjeux.com
18.
David BOUCHER
Oktos - Saint Quentin
19.
Camille BOUQUET
Individual
20.
Assan BAZAYEV
Capec
21.
Eduard VORGANOV
Individual
22.
Bastiaan GILING
Rabobank DT
23.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Relax - Bodysol
24.
Benny DE SCHROODER
Vlaanderen - T-Interim
25.
Koen DE KORT
Rabobank DT
26.
Heinrich HAUSSLER
T-Mobile Team
27.
Alexandr DYMOVSKIKH
Capec
28.
Anthony GESLIN
Brioches La Boulangère
29.
Petr LECHNER
Individual
30.
Lars Ytting BAK
Bankgiroloterij
31.
Matej MARIN
Perutnina Ptuj
32.
Cyril LEMOINE
Crédit Agricole Espoirs
33.
Maryan HARY
Brioches La Boulangère
34.
Éric BERTHOU
R.A.G.T. Semences - MG Rover
35.
Maxim IGLINSKIY
T-Mobile Team
36.
Pieter MERTENS
Vlaanderen - T-Interim
37.
Thomas LÖVKVIST
Fdjeux.com
38.
Christopher ESCH
Team HSBC
39.
Marc DE MAAR
Rabobank DT
40.
Ivan SHCHEGOLEV
Individual
41.
Moisés DUEÑAS NEVADO
Relax - Bodysol
42.
Anders LUND
Team PH
43.
Maxim KARPATCHEV
Individual
44.
Sébastien DURET
Individual
45.
Mikel GAZTAÑAGA ETXEBERRIA
Café Baqué
46.
Petter RENANG
Team Bianchi Nordic
47.
David LÓPEZ GARCÍA
Café Baqué
48.
Sylvain CALZATI
R.A.G.T. Semences - MG Rover
49.
Ian MCLEOD
Team HSBC
50.
Matthieu SPRICK
Brioches La Boulangère
51.
Frederik WILLEMS
Vlaanderen - T-Interim
52.
Bernhard KOHL
Rabobank DT
53.
Maxim GOUROV
Oktos - Saint Quentin
54.
Gregor GAZVODA
Perutnina Ptuj
55.
Aketza PEÑA IZA
Euskaltel - Euskadi
56.
Sergei POLUKHIN
Individual
57.
David BREARD
Auber 93
58.
Kristoffer NIELSEN
Team PH
59.
Michael PICHLER
Radclub - Resch & Frisch Eybl Wels
60.
Kimmo KANANEN
Team Bianchi Nordic
61.
Johan SVENSSON
Team Bianchi Nordic
62.
Mads CHRISTENSEN
Team PH
63.
Bart DOCKX
Relax - Bodysol
64.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
65.
Paul MARTENS
AC Sparta Praha
66.
Claude PAUWELS
Relax - Bodysol
67.
Stefan RUCKER
Elk Haus - Simplon
68.
Joseba ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
69.
Jérémy ROY
Fdjeux.com
70.
Cédric HERVÉ
Crédit Agricole
71.
Jonathan Patrick MCCARTY
US Postal Service p/b Berry Floor
72.
Christophe KERN
Brioches La Boulangère
73.
Yannick TALABARDON
Auber 93
74.
Mickael BUFFAZ
R.A.G.T. Semences - MG Rover
75.
Jeff HOWES
Team HSBC
76.
Tobias LERGARD
Team Bianchi Nordic
77.
Laurens TEN DAM
Bankgiroloterij
78.
Andrey MEDYANNIKOV
Capec
79.
Thomas ROHREGGER
Team Hervis Apo Sport
80.
Tomislav DANČULOVIĆ
Perutnina Ptuj
81.
Matija KVASINA
Perutnina Ptuj
82.
Martin MAREŠ
PSK Whirlpool
83.
Laurent MANGEL
Individual
84.
Wim VAN HUFFEL
Vlaanderen - T-Interim
85.
Kamil VRÁNA
PSK Whirlpool
86.
Maxime MÉDEREL
Individual
87.
Andrey PCHELKIN
Individual
88.
Timothy DUGGAN
Individual
89.
Antton LUENGO CELAYA
Euskaltel - Euskadi
90.
Ashley HUMBERT
Fdjeux.com
91.
Saul RAISIN
Crédit Agricole Espoirs
92.
Jan BEJLEK
ASC Dukla Praha
93.
Cedric COUTOULY
Individual
94.
Hervé DUCLOS LASSALLE
Crédit Agricole Espoirs
95.
Rasmus Fjordside LEHRMANN
Team PH
96.
Aritz ARRUTI BASTERRETXEA
Café Baqué
97.
Martin PEDERSEN
Team PH
98.
Daniel SPENCE
Team HSBC
99.
Rony MARTIAS
Brioches La Boulangère 00'46"
100.
Jan BÁRTA
Individual 01'00"
101.
Viktor SHESTAKOV
Capec 01'21"
102.
Christian MÜLLER
Team Wiesenhof 02'41"
103.
Andreas SCHILLINGER
AC Sparta Praha
104.
Glenn BAK
Team Bianchi Nordic
105.
Tom STUBBE
Relax - Bodysol 02'47"
106.
Preben VAN HECKE
Relax - Bodysol
107.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi 02'56"
108.
Kilian PATOUR
Crédit Agricole Espoirs 04'00"
109.
Benoît VAUGRENARD
Fdjeux.com
110.
Jonas HOLMKVIST
Team Bianchi Nordic 04'28"
111.
Massimo DEMARIN
Perutnina Ptuj
112.
Fabien SANCHEZ
Fdjeux.com 04'40"
113.
Émilien-Benoît BERGÈS
R.A.G.T. Semences - MG Rover 05'30"
114.
Eelke VAN DER WAL
Bankgiroloterij
115.
Josef BENETSEDER
Individual 15'21"
116.
Harald BERGER
Volksbank - Ideal - Leingruber
117.
Darby THOMAS
Individual
118.
Kevin BOUCHARD HALL
Individual
119.
Jamie BALL
Team HSBC
120.
František RABOŇ
PSK Whirlpool
121.
Nicolas DULAC
R.A.G.T. Semences - MG Rover
122.
Frank VAN DULMEN
Bankgiroloterij 17'38"
123.
Alexander PAVLOV
Team HSBC 21'57"

Stage information

Start, finish: Stage 7. Metz - Rambervillers

Distance: 146 km

Date: 8 September 2004