2.1

Giro del Trentino 2005  |  Stage 2. Arco - Marcena di Rumo   

29th edition

179 km, 20 April 2005

Rider Team Time
1.
Giuseppe MURAGLIA
Team L.P.R. 4h48'56"
2.
Sergio GHISALBERTI
Domina Vacanze
3.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
Ceramica Panaria - Navigare
4.
Evgeni PETROV
Lampre - Caffita
5.
David GEORGE
Team Barloworld - Valsir 00'05"
6.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Comunidad Valenciana
7.
Tiaan KANNEMEYER
Team Barloworld - Valsir 01'02"
8.
David LATASA
Comunidad Valenciana
9.
Janez BRAJKOVIČ
Discovery Channel Pro Cycling Team 01'23"
10.
Massimiliano GENTILI
Naturino - Sapore di Mare
11.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Fassa Bortolo
12.
José RUJANO GUILLÉN
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
13.
Ruslan PIDGORNYY
Tenax 03'00"
14.
Emanuele SELLA
Ceramica Panaria - Navigare 03'38"
15.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Team L.P.R. 03'40"
16.
Alexander KUSCHYNSKI
Amore & Vita - Beretta - Polska
17.
Sven RENDERS
Landbouwkrediet - Colnago 03'52"
18.
Enrico GASPAROTTO
Liquigas - Bianchi
19.
Fabio SACCHI
Fassa Bortolo
20.
Antonio OLMO MENACHO
Comunidad Valenciana
21.
Marco MARZANO
Lampre - Caffita
22.
Bo HAMBURGER
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
23.
Domenico POZZOVIVO
Ceramica Panaria - Navigare
24.
Cristian GASPERONI
Naturino - Sapore di Mare
25.
Leonardo MOSER
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
26.
Ruggero MARZOLI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 04'24"
27.
Raffaele FERRARA
Team Androni Giocattoli - 3C Casalinghi
28.
Mikhaylo KHALILOV
Team L.P.R.
29.
Florian STALDER
eD' System - ZVVZ
30.
Konstantin KLYUEV
Team Androni Giocattoli - 3C Casalinghi
31.
Przemysław NIEMIEC
Miche
32.
Radoslav ROGINA
Tenax
33.
Peio ARREITUNANDIA QUINTERO
Team Barloworld - Valsir
34.
Francesco CASAGRANDE
Naturino - Sapore di Mare
35.
Luca MAZZANTI
Ceramica Panaria - Navigare
36.
Andrea NOÈ
Liquigas - Bianchi
37.
Pavel TONKOV
Team L.P.R.
38.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Comunidad Valenciana
39.
Gilberto SIMONI
Lampre - Caffita
40.
Serhiy GONCHAR
Domina Vacanze
41.
Marzio BRUSEGHIN
Fassa Bortolo
42.
Andrea TONTI
Lampre - Caffita
43.
Robert KIŠERLOVSKI
Adria Mobil
44.
Charles WEGELIUS
Liquigas - Bianchi
45.
Jure GOLČER
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
46.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Team Barloworld - Valsir
47.
Michele SCOTTO D'ABUSCO
Lampre - Caffita
48.
Stefano CAVALLARI
Team Barloworld - Valsir
49.
Andrea MASCIARELLI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
50.
Juan GOMIS LÓPEZ
Comunidad Valenciana 04'42"
51.
Daniele PIETROPOLLI
Tenax
52.
Giancarlo GINESTRI
Tenax 05'08"
53.
Maurizio VARINI
Ceramica Flaminia 06'28"
54.
Alexander AREKEEV
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 06'39"
55.
Wladimir BELLI
Domina Vacanze
56.
Dainius KAIRELIS
Amore & Vita - Beretta - Polska 07'39"
57.
Marius SABALIAUSKAS
Lampre - Caffita 08'19"
58.
Andreas MATZBACHER
Lampre - Caffita
59.
Jamie BURROW
Amore & Vita - Beretta - Polska
60.
Andreas DIETZIKER
eD' System - ZVVZ
61.
Juan Pablo MAGALLANES ARANDA
Team Androni Giocattoli - 3C Casalinghi
62.
Gabriele BOSISIO
Tenax
63.
Blazej JANIACZYK
Team Androni Giocattoli - 3C Casalinghi
64.
Stephen CUMMINGS
Landbouwkrediet - Colnago
65.
Paolo BAILETTI
Team Androni Giocattoli - 3C Casalinghi
66.
Marco OSELLA
Team Androni Giocattoli - 3C Casalinghi
67.
Kyrylo POSPYEYEV
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
68.
Giovanni VISCONTI
Domina Vacanze
69.
Freddy Excelino GONZALEZ MARTINEZ
Ceramica Panaria - Navigare 10'14"
70.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
71.
José Adrián BONILLA
Comunidad Valenciana
72.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
Ceramica Panaria - Navigare
73.
Simon ŠPILAK
Adria Mobil
74.
Miha ŠVAB
Adria Mobil
75.
Fortunato BALIANI
Ceramica Panaria - Navigare 11'22"
76.
Dmitri KONYCHEV
Team L.P.R.
77.
Alberto ONGARATO
Fassa Bortolo 13'02"
78.
Dario ANDRIOTTO
Liquigas - Bianchi
79.
Jindrich VANA
eD' System - ZVVZ
80.
Kamil VRANA
eD' System - ZVVZ
81.
Ryan COX
Team Barloworld - Valsir
82.
Sergio BARBERO
Naturino - Sapore di Mare
83.
Giulio TOMI
Team Barloworld - Valsir 15'42"
84.
Ivan DEGASPERI
Team L.P.R.
85.
Pasquale MUTO
Miche
86.
Davide VIGANO
Quick Step - Innergetic
87.
Rodney (Jock) GREEN
Team Barloworld - Valsir 18'59"
88.
Nicola LODA
Liquigas - Bianchi
89.
Alessandro BERTOLINI
Domina Vacanze
90.
Andrej HAUPTMAN
Fassa Bortolo 20'38"
91.
Enrico FRANZOI
Lampre - Caffita
92.
Sławomir KOHUT
Miche
93.
Vid OGRIS
Adria Mobil
94.
Oscar MASON
Liquigas - Bianchi
95.
Daniële DE PAOLI
Team L.P.R.
96.
Mariano PICCOLI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
97.
Carlos ZARATE FERNANDEZ
Comunidad Valenciana
98.
Claudio CORIONI
Fassa Bortolo
99.
Marco RIGHETTO
Liquigas - Bianchi
100.
Krzysztof SZCZAWIŃSKI
Ceramica Flaminia
101.
Xavier PACHE
eD' System - ZVVZ
102.
Claudio BARTOLI
Amore & Vita - Beretta - Polska
103.
Leonardo SCARSELLI
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
104.
Andrus AUG
Fassa Bortolo
105.
David MUÑOZ BAÑÓN
Comunidad Valenciana
106.
Massimo MAZZANTI
Team Androni Giocattoli - 3C Casalinghi
107.
Jean Paul SIMON
Landbouwkrediet - Colnago
108.
Stefano BOGGIA
Ceramica Flaminia
109.
Valerio AGNOLI
Naturino - Sapore di Mare
110.
Alessandro BERTUOLA
Naturino - Sapore di Mare
111.
Jurgen VAN LOOCKE
Landbouwkrediet - Colnago
112.
Daniele COLLI
Liquigas - Bianchi
113.
Alessio GALLETTI
Naturino - Sapore di Mare
114.
Cristian BONFANTI
Domina Vacanze
115.
Elia RIGOTTO
Domina Vacanze
116.
Luca NARDELLO
Team L.P.R.
117.
Manuele SPADI
Ceramica Flaminia
118.
Francesco CIPOLLETTA
Ceramica Flaminia
119.
Christian MURRO
Tenax
120.
Antonio D'ANIELLO
Miche
121.
Trent WILSON
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
122.
Scott DAVIS
Tenax
123.
Massimo IANNETTI
Naturino - Sapore di Mare 20'49"
124.
Maurizio CARTA
Miche
125.
Leonardo CANESCHI
Miche 21'25"
126.
Giairo ERMETI
Miche
127.
Massimiliano MARTELLA
Ceramica Flaminia
128.
Enrico GRIGOLI
Domina Vacanze
129.
Gianmario ROVALETTI
Ceramica Flaminia
130.
Josef SOUKUP
eD' System - ZVVZ

Stage information

Start, finish: Stage 2. Arco - Marcena di Rumo

Distance: 179 km

Date: 20 April 2005